Nane Çayı Nasıl Yapılır, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

01 Şubat 2021

Nane aromasıyla bilinir ve terapötik kullanımları için yüzyıllar boyunca birçok tıbbi uygulamada kullanılmıştır. Ve en popüler kullanımı çay olaraktır. Nane çayı, serinletici bir tada sahip kalorisiz bir bitkisel çaydır. Bu bitkisel içeceğin antioksidan, antibakteriyel, antiseptik, antienflamatuar, antispazmodik ve analjezik özelliklere sahip olduğu söylenmektedir. Nane çayı baş ağrısını hafifletmeye, sindirim sağlığını iyileştirmeye, kilo vermeye yardımcı olabilir ve nefesi tazeleyebilir. Bu infüzyon doğal ve kafein içermediğinden dolayı doktorlar tarafından çok uzun zamanlardan beri tavsiye etmektedir.
Bu yazıda, nane çayın sağlık yararları, hazırlama yöntemleri ve potansiyel yan etkileri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Nane Çayının Sağlık Yararları

Sindirimi İyileştirebilir
Nane Çayı Nasıl Yapılır, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Nane yağı, gaz, mide ekşimesi, şişkinlik ve hazımsızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Doğal bir karminatiftir, karın kaslarını gevşetir. Nane içindeki biyoaktif bir bileşen olan mentol, kolon kaslarını rahatlatabilir. Kolon kasları üzerinde spazmolitik bir etki yaratabilir ve sindirim sağlığını geliştirebilir. Tufts Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada nane, hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi sindirim semptomlarını hafifletebileceğini bulunmuştur. Başka bir hayvan çalışmasında, nane sindirim sistemini rahatlattığı ve ağrıyı hafiflettiği tespit edilmiştir. Nane ayrıca bağırsaklardaki düz kasların daralmasını önleyebilir. Bu karın spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Benzer şekilde, nane çayı müshil bir etkiye sahip olabilir ve mide rahatsızlığı, hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Nane karminatif ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Şişkinlik ve karın spazmlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, nane çayın bu özel yararını daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Gerilim Baş Ağrısı ve Migrenleri Azaltmaya Yardımcı Olabilir
Nane çayı, gerilim baş ağrılarını ve migrenleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Nane içindeki mentol bir gevşetici ve analjezik görevi görmektedir. Yapılan hayvan çalışmaları çayın analjezik (ağrı kesici) ve merkezi ve periferik sinir sistemi üzerinde anestezik etkileri olabileceğini göstermektedir. Çay, beyindeki kan damarlarındaki yükü hafifletebilir. Anekdot kanıtları, nane çayı aromasının gevşeme ve baş ağrılarını hafifletebileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu iddiayı ispatlayacak hiçbir bilimsel veri yoktur.

Nefesi Tazeleyebilir
Nane, plak oluşturan mikropları öldüren ve nefesinizi artırabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bitki, ağız kokusuna neden olan oral bakterilerin gelişmesini önleyebilir. Nane ayrıca nefesini tazelediği de bilinmektedir. Nane, hoş tadı ve kokusu nedeniyle birçok ağız gargarasında ve diş macununda sıklıkla lezzet verici bir ajan olarak kullanılır. Nane yapraklarındaki mentol bu bağlamda rol oynayabilir.


Burun Tıkanıklığını Giderebilir
Bir çalışmada yedi nane çayı ekstresinin solunum yolu patojeni (Chlamydia pneumoniae) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma, nane çayı tüketiminin potansiyel olarak akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Yedi çay ekstraktının hepsi patojenin büyümesini inhibe etmiştir. Nane çayı tüketimi klamidya enfeksiyonlarını önleyebilir. Nane çayı içmenin sinüslerin tıkanmasına yardımcı olabileceğini kanıtlayan sınırlı bilimsel kanıt vardır. Ancak anekdot kanıtları, nane çayı gibi mentol içeren sıcak bir içeceğin nefes almasını kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Nane birçok anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiviral etkiye sahiptir. Bu nedenle çay, soğuk algınlığı ve alerjiler nedeniyle tıkanmış sinüslere karşı savaşabilir. University College Cardiff tarafından yapılan bir çalışmada, L-mentol, nane aktif bileşiklerden biri, burun boşluğu (hava akımının hissini geliştirdiği bulunmuştur. Anekdot kanıtları, nane çayı buharlarının sinüs tıkanıklığı semptomlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu iddiayı kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur.


Enerji Seviyesini Artırabilir
Nane, vücudu serbest radikallerden koruyabilen antioksidanlar ve fenoller içermektedir. Bu sayede gündüz oluşan yorgunluğu azaltabilirken enerji seviyelerini yükseltebilir. Bu konuda nane çayı üzerinde herhangi bir çalışma olmamasına rağmen, araştırmalar nane içindeki doğal bileşiklerin enerji üzerinde yararlı etkileri olabileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, nane yağı kapsülleri verilen 24 birey, bilişsel bir test sırasında daha az yorgunluk belirtileri göstermiştir. Bazı anekdot kanıtları ayrıca nane çayı fiziksel enerji seviyelerini artırabilir. Bununla birlikte, nane çayın bu faydasını anlamak için daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.


Adet Kramplarını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir
Nane Çayı Nasıl Yapılır, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Nane, adet kramplarının giderilmesine yardımcı olan antispazmodik etkilere sahip olduğu söylenir. Nane çayı içmek, bitkinin analjezik özelliklere sahip olduğu bilindiği için adet kramplarının yoğunluğunu ve süresini azaltabilir. Nane içindeki bileşikler kas gevşetici olarak işlev görebilir. Rahimdeki daralmış kaslar üzerinde çalışırlar ve krampları hafifletmektedir. Yapılan bir çalışmada, adet krampları olan 127 kadın, nane özü kapsülleri aldıktan sonra daha az yoğunluk ve ağrı süresi yaşamıştır. Ancak, bu yararı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Antibakteriyel Özelliklere Sahip Olabilir
Nane, antimikrobiyal özellikleri sayesinde çeşitli bakteri türleriyle etkili bir şekilde savaşmaktadır. Tshwane Teknoloji Üniversitesi, Güney Afrika tarafından yapılan bir araştırma, mentolün antibakteriyel aktivite gösterdiğini bulunmuştur. Bazı çalışmalar, nane şekerinin karşılık gelen patojenlere karşı savaşarak oral bakteriyel enfeksiyonları en aza indirme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir.


Uykuyu İyileştirebilir
Nane çayı kafeinsiz bir içecektir. Bu nedenle, yatmadan önce almak rahatlamaya yardımcı olabilir. Uyku bozukluğu olanlar için uykudan önce ideal bir seçim olabilir. Bir kas gevşetici olarak hareket edebilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu noktayı desteklemek için sınırlı araştırma vardır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir
Nane çayı, tatlı dişinizi tatmin etmenize yardımcı olabilecek kalorisiz bir içecektir. Diğer yüksek kalorili içeceklerin yerine alınması da kilo yönetimine yardımcı olabilir. Nane ayrıca çeşitli kilo kaybı formülasyonlarında kullanılan bitkilerden biridir. Bununla birlikte, nane çayın kilo kaybı etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Mevsimsel Alerjilerin Tedavisine Yardımcı Olabilir
Nane, biyolojik aktiviteler gösterebilen fenolik bir bileşik olan rosmarinik asit içerir. Bununla birlikte, nane çayı alerjisi semptomlarına karşı etkinliğine dair kanıtlar sınırlıdır. Rosmarinik asit, kaşıntılı gözler, burun akıntısı ve astım gibi alerjik reaksiyon semptomlarının azalmasıyla bağlantılıdır.
Mevsimsel alerjisi olan 29 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, rosmarinik asit içeren bir oral takviye verilenlerde kaşıntılı burun ve kaşıntılı gözlerin belirtileri daha azdı olmuştur. Japonya‘daki Okayama Üniversitesi tarafından sıçanlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada, nane ekstraktının hapşırma ve burun tahrişi gibi alerjik semptomları azalttığı bulunmuştur.

Cilt Sağlığını İyileştirebilir
Mentolün soğutma etkisi, yağlı ve sivilce eğilimli ciltler üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir. Nane yapraklarındaki temel element olan mentol, yağ bezlerinden yağ salgılanmasını azaltır. Bu da cildi temizlemeye ve kopmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Çaydaki antioksidanlar ayrıca cilt gözeneklerini temizlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla sonuca varmak için bu çizgide daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Konsantrasyonu Artırabilir
Anekdot kanıtları, nane çayı uyanıklığı, hafızayı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Nane çayı içmek, kişinin konsantre olma ve odaklanma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu konuda sınırlı araştırma mevcuttur. Bunlar nane çayın potansiyel faydalarıdır.


En İyi Nane Çayı Nasıl Yapılır?
Nane Çayı Nasıl Yapılır, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir? Güzel bir nane çayı yapmak için taze veya kurutulmuş nane yaprakları ile kullanılmalıdır. Gerekli olan malzemeleri 2 su bardağı su, bir avuç nane yaprağı ve tatlandırmak için baldır. Öncelikle iki bardak su kaynatılmalı ve ocaktan indirildikten sonra bir avuç nane yaprağı eklenmelidir. Sonra ağzı kapanarak 5 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Sonrasında çay süzülerek isteğe göre tatlandırmak için bal ilave edilerek ılık şekilde tüketilmelidir.

Günde Kaç Bardak Nane Çayı İçilebilir?
Nane çayı sıfır kalorilidir ve kafein içermez. Bu nedenle düzenli olarak 4 ila 5 fincan çay günün herhangi bir saatinde tüketebilir. Sindirime yardımcı olmak için öğleden sonra, enerjinizi artırmak için öğleden sonra veya rahatlamaya yardımcı olmak için yatmadan önce tüketilmesinde fayda vardır. Bununla birlikte, şeker, bal ve limon gibi lezzet verici maddelerin eklenmesi çayın kalorifik değerini artırabilir. Nane çayı genellikle tüketim için güvenli olsa da, bazı yan etkileri de olabilir.

Nane Çayı Yan Etkileri Nelerdir?
Nane çayı alımı genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, bazı kişiler alımından sonra alerji, mide ekşimesi ve ilaç etkileşimleri yaşayabilirler. Bu bitkisel çayın aşırı tüketimi de bazı toksik etkilere neden olabilir. Erkek sıçanlarda, yüksek nane çayı alımının üreme işlevini tehlikeye soktuğu bulunmuştur. Nane kaynaklı diğer alerjiler arasında kontakt dermatit ve astım bulunmaktadır. Herhangi bir nane şekline alerjisi olan kişiler, bu bitkisel içeceğin alınmasından kaçınmalıdır. Warfarin tedavisi gören bireyler temkinli olmalıdır. Bir çalışma, nane çayı Warfarin ile etkileşime girebileceğini göstermiştir.
Nane çayı kalori içermez. Bu kafeinsiz çay, sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabilecek tıbbi özelliklere sahiptir. Baş ağrısını hafifletmeye, sindirim sağlığını iyileştirmeye, kilo kaybına yardımcı olduğu ve nefesi tazelediği bildirilmektedir. Nane çayının, özellikle idrar söktürücü olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, aşırı içecek alımı sık idrara çıkmaya neden olabilir. Bazı anekdot kanıtları, bitkisel çayların ılımlı miktarlarda içilmesinin böbrek taşı riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu konuda sadece bir araştırma vardır ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Nane Çay Nane Çayı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Rafine Şeker Nedir, Nerelerde Bulunur?
Rafine Şeker Nedir, Nerelerde Bulunur?

Şeker; meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve kuru yemişlerde doğal şekilde bulunmaktadır. Doğal şekerler ticari kullanım için bir dizi işlemden geçirilerek rafine şeker içeren gıdalar üretilir. Sofra şekeri olarak bildiğimiz toz veya küp şeker, fruktoz içeren mısır şurupları rafine şeker ör

Şeker; meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve kuru yemişlerde doğal şekilde bulunmaktadır. Doğal şekerler ticari...

Besleyici Maya Sağlıklı Mı? Bilmen Gereken Her Şey
Besleyici Maya Sağlıklı Mı? Bilmen Gereken Her Şey

Bu toz maya, adını içerdiği protein ve çok çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar da dahil olmak üzere içerdiği besinlerden alır. Araştırmalar, beslenme mayasının, düşük kolesterolden hastalığa yol açan hücresel hasardan korunmaya kadar çeşitli potansiyel sağlık yararları sunduğunu göster

Bu toz maya, adını içerdiği protein ve çok çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar da dahil olmak üzere içerdiğ...

Mantar Ve Bağışıklık
Mantar Ve Bağışıklık

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeyi vaat eden birçok ürün var - bunu kim istemez ki? Milyonlarca insan otoimmün hastalıklardan, inflamatuar hastalıklardan ve alerjilerden muzdarip. Bağışıklık sistemleri zaten biraz fazla aktif olabilir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeyi vaat eden birçok ürün var - bunu kim istemez ki? Milyonlarca insan otoimmün hastalı...