Zihinsel Aktiviteyi Arttıran Besin Ceviz

10 Şubat 2021

Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan ceviz, kalp ve damar sağlığına faydalı olan güçlü besinlerden biridir. Uzmanların günde 4 tane tüketilmesini önerdiği ceviz fenolik asitler içerir. Bu sayede cilt sağlığına da olumlu katkı sağlar. Özellikle ceviz yağından elde edilen kremler ya da ilaçlar cilt yüzeyindeki kuruluğa egzamaya fayda sağlar. Peki Cevizin faydaları nelerdir?


Ceviz ağaçta yetişir ve kendine has bir kokusu vardır. Kış aylarında yaprak döken ilkbaharda ise yeniden yetişen ceviz ağacı dışı sert içi etli bir besin üretir. Üretimi eski çağlara dayanan ceviz üretimi alternatif tıpta kullanılıyor.
Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin yüzde 85'ini karşılar. Ağacından dalına yaprağına kadar tam bir şifa kaynağı olan ceviz ağacının, kalın gövdesi sayesinde mobilyacılıkta kullanılır. Kaliteli ağaç gövdesi sayesinde ahşap mobilyacılığın vazgeçilmezi olan ceviz ağacının yaprakları yaraları iyileştirmede etkili olduğundan özellikle savaş esnalarında yaralı askerler için götürülürmüş. Günümüzde ise yaprakları iyi renk verdiği için boya sektöründe ham madde olarak kullanılır. Ülkemizde sıklıkla Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir. Cevizin içeriğinde folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko ve omega- 3 yağ asidi bakımından oldukça zengindir. Hafızayı güçlendiren cevizi bir gece önceden kabukları ile beraber suda bekletip ertesi günden itibaren düzenli tüketildiğinde kalpten göz hastalıklarına kadar birçok hastalığa iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
Cevizin içi, kabukları, ağacı, yaprakları ve iç yapraklarına kadar hemen hemen her yerinde fayda var. Bu yüzden uzmanlar bu besinin her yönden değerlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Omega-3 yağ asidi bakımından faydalı olan cevizin kabuğunda da insan sağlığını olumlu etkileyecek özellikle mevcuttur. Ceviz kabukları püre haline getirildiğinde ev de doğal yolla yapılan bir maske gibi cilde uygulanabilir. İçerisine hiç bir şey eklemeden başlı başına bir fayda sağlayabilen ceviz kabukları ayrıca kaynatılıp suyu tüketilebilir. Bu bilgiler haberin alt kısmında mevcuttur. Bunun yanı sıra blendırdan geçirilen ceviz kabukları ayak detoksuna da fayda sağlar. Ayak tabanlarına sürüp streçleyiniz bir saat bekledikten sonra yıkayınız. Ayak topuğunda kalınlaşma ve tırnaklarında kayba neden olmaz. Aksine yenilenmesini sağlar. Ayrıca kan akışının düzenlenmesini sağlayarak vücutta toksin biriktirmez.

Ceviz yağı ne işe yarar?
Omega-3 yağ asidi ve magnezyum bakımından zengin olan ceviz yağı, soğuk pres yöntemiyle çıkartılır. Ancak rafine yağı olarak çıkartılan ceviz yağı vitamin ve mineraller açısından değeri düşer. Bu yüzden daha çok soğuk pres tercih edilir. Yağı ilk kez Yunanlılar M.Ö 300'lü yıllarda keşfetmiştir. Yağın özellikle kalp ve damar hastalıklarına fayda sağladığı görülmüştür. Bunun yanı sıra sinir hücrelerini güçlendiren ceviz yağı konsantre gücünü artırarak beynin bellek yapısını destekler. Yapılan bazı araştırmalarda kanserli hücrelerin sayısını düşürdüğü tespit edilmiştir. Cilt yüzeyine uygulandığında kuru bölgeyi nemlendirir ve egzama gibi hastalıklara doğal fayda sağlar. Mevsimsel saç sökülmesini engelleyen ceviz yağı, ayrıca saçların daha gür ve sağlıklı çıkmasını destekler.

Cevizin faydaları nelerdir?
• İçerdiği omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan ceviz, beyin sağlığı için birebir fayda sağlar. Yağ asitleri sayesinde beynin bilgi toplama bölümü güçlenerek konsantrasyon artar. Uzmanlar cevizin bütün faydalarından yararlanmak için sabah aç karna tüketilmesi gerektiğini vurgularlar. Böylece ceviz sinir hücrelerinde daha fazla ve hızlı emilim sağlar.
• Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Mide asidini kontrol eder. Reflü ve ülser hastalıklarının şiddetini azaltır. Ayrıca bağırsak florasını düzenleyerek yemeklerin sindirilmesini sağlar. Kabızlık sorununu giderir. - Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda güçlü antioksidanlar barındırır bu sayede vücudu temizlemede etkilidir. Hücreler böylece yenilenerek mutasyona uğramayarak kanser hastalıklarını önler.
• Lif sadece sindirime fayda sağlamaz aynı zamanda uzun süreli tokluk hissi verdiğinden kilo vermede etkili bir besindir. Ancak kavrulmuş ceviz vücutta yağ oranını artırır.
• Melatonin maddesi içeren ceviz uyku problemlerine de iyi gelir. Akşam yatmadan bir saat önce bir avuç ceviz yiyerek uykusuzluk giderilmiş olur.
• Vitamin bakımından zengin olan ceviz kemik ve dişleri güçlendirir. Bunun yanı sıra cilt ve saç sağlığı içinde oldukça etkilidir. Saç köklerini güçlendiren ceviz dökülme ve yıpranmayı önler. Cilt dermis tabakasını yenileyerek sivilce ve akne oluşumunu engeller. Yaşlanmayı geciktirir.
• Ceviz suyu ne işe yarar?
• Besin atıklarının neden olduğu sindirim problemlerine yakalanma riskini düşürür. İçerdiği yüksek lif sayesinde gaz problemleri ve şişkinliğe iyi gelir.
• Adet döneminde şiddetli sancılar yaşayan kadınların, bu dönemlerini rahat geçirmesi için iki günde bir ceviz suyu içmelerinde fayda var.
• Hamilelik döneminde fazla kilo alınmaması için de fayda sağlayan ceviz suyu aynı zamanda içerdiği potasyum sayesinde annelik dönemindeki kadınların süt oranını artırır.
• Demir ve protein maddeleri beyin fonksiyonlarını güçlendirerek Alzehimere yakalanma riskini düşürür. Aynı zamanda diğer beyin hastalıklarını da önler.
• Beyne olduğu kadar sinir sistemine de iyi gelen ceviz, burada deforme olmuş hücreleri onararak stres ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Gece yatmadan bir saat önce bir bardak ceviz suyu içmek daha rahat bir uyku geçirmenize destek olur.
• Cildin alt katmanında bulunan dermis tabakasının onararak yaşlanmayı önler.
• Omega-3 yağ asidi damarları temizler böylece kalp krizi geçirme olasılığını azaltır.

Cevizin zararı var mıdır?
Yapılan araştırmalar ve tetkiklere göre cevizin herhangi ciddi bir zararı tespit edilmemiştir. Ancak bazı kişilerin bağışıklık sisteminin yapısına bağlı alerjik durumlara neden olabilir. Kaşınma ve isiliklerin yanı sıra dilde de şişmeye sebebiyet verir. Bunun yanı sıra aşırı tüketildiğinde sindirim sistemine de hasar verir. Kabızlık ya da tam tersi ishal gibi sağlık sorunlarına yol açar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ceviz Cevizin Faydaları Sağlıklı uyku Cilt Sağlığı Kemik Sağlığı Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hindiba Kahvesi: Kahveye Sağlıklı Bir Alternatif Mi?
Hindiba Kahvesi: Kahveye Sağlıklı Bir Alternatif Mi?

Kahveye lezzetli, kafeinsiz bir alternatif olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda kahvaltı demlemenizi yükseltmek için kahve telvesi ile karıştırabilirsiniz.

Kahveye lezzetli, kafeinsiz bir alternatif olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda kahvaltı demlemenizi yükseltmek için ...

Her Gün Bir Smoothie İçtiğinizde Vücudunuza Gerçekten Ne Olur?
Her Gün Bir Smoothie İçtiğinizde Vücudunuza Gerçekten Ne Olur?

Kalorilerinizi içmemeniz gerektiği söylendiyse, smoothie'leri bu kuralın bir istisnası olarak düşünün. Smoothie'ler günlük önerilen 2,5 fincan sebze ve 2 fincan meyveyi almanın mükemmel bir yoludur - ve evet, smoothie'lerinize sebze koyabilirsiniz.

Kalorilerinizi içmemeniz gerektiği söylendiyse, smoothie'leri bu kuralın bir istisnası olarak düşünün. Smoothie'ler günl...

Kahverengi Ve Beyaz Yumurtanın Farkları
Kahverengi Ve Beyaz Yumurtanın Farkları

Kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar konusunda kafanız karıştıysa kesinlikle yalnız değilsiniz. Bununla birlikte, kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar arasındaki farkın yumurtanın kendisiyle ve tavukla ilgili her şeyle çok az ilgisi olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Kahverengi yumurtalar ve beyaz yumurtalar konusunda kafanız karıştıysa kesinlikle yalnız değilsiniz. Bununla birlikte, k...