Muşmulanın Faydaları Ve Muşmula Çayı

10 Şubat 2021

Yüksek miktarda vitamin ve minerale sahip olan muşmula, düşük kaloriye sahiptir. Lif bakımından zengin olan muşmula sindirimi kolaylaştırır. Yüzyıllardır alternatif tıpta gebe kalma oranını artırdığı için kullanılır.
Sonbahardan itibaren tezgahlardaki yerini alan muşmula genellikle kabukları soyularak elma gibi tüketilir. Peki Muşmulanın faydaları nelerdir?

Gül ailesine ait olan muşmula meyvesinin bilim litaretüründeki adı mespilustur. Çalı formasyonunda bir ağaçta yetişen muşmula, 3000 yıla aşkındır Türkiye, İran, Kafkas ve Güney Doğu Avrupa ikliminde yetişir. Oldukça sert yapısı olan muşmula toplandıktan sonra fermente olduktan sonra tüketilir. Olgun hali ile satılan muşmula yumuşadığında tüketilmeye müsait bir meyve olur. Geleneksel tıp literatüründe oldukça fazla kullanılan muşmula içeriğinde B vitamin kompleksini barındırır.

Uzmanlar günlük tüketilmesini tavsiye ettikleri bu besin karaciğer ve akciğeri temizleme de etkilidir. İçeriğinde sıvı oranı bakımından yüksek olan muşmula su dengesini de sağlar. Ayrıca böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Alternatif tıpta kabızlık için püresi yapılır tüketilir. Yapraklarıyla beraber kaynatılıp elde edilen çayı ise boğaz enfeksiyonları için oldukça ideal bir içecektir. Kalsiyum oranı yüksek olan muşmula kas ve kemik yapısını güçlendirir.


Muşmula çekirdeğinin faydası var mıdır?
Meyvesi kadar çekirdeği de faydalı olan muşmula, sindirim sistemini düzenleyerek idrarı artırır. Bu özelliği sayesinde mesane ve böbreklerdeki taşı dökmeye yardımcı oldur. Çekirdekler kaynatılıp suyu tüketilir. Bu su aynı zamanda vücuttaki ödemi de kolayca atar. Zayıflamak isteyenler için idealdir. Ancak çok güçlü olduğundan tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışılmasında fayda var.

Muşmula çayı nasıl yapılır?
Bir litre suyu orta boydaki bir kase dolusu muşmulayı iyice yıkayıp iki yemek kaşığı bal ekleyerek koyun. İyice karıştırıp kaynatın. Ocak ateşi gürken 15 dakika kaynatın. Sonra kısıp yarım saatte öyle kaynattıktan sonra ocaktan alıp süzün. Kilo vermek isteyenler günde iki bardak ancak normal bir insanın bir bardak tüketmesi gerekir.

Muşmulanın faydaları nelerdir? Muşmula hangi hastalıklara iyi gelir?
- Melovin maddesi bakımından zengin olan muşmula sinir sistemindeki hasara uğramış hücrelerin sayısını azaltarak daha sağlıklı işlemesini destekler. Özellikle kabuğu kaynatılıp içildiğinde stres ve depresyon gibi rahatsızlıklara fayda sağlar.
- Sıvı oranı yüksek olduğundan kışın su içmeyi ihmal eden kişiler için kişiler için ideal bir meyvedir. Böbreklerin fonksiyonlarını artırır. Bağırsak florasını dengeler.
- Çeşitli nedenlerden dolayı böbrek ve safrada oluşan kum, taş gibi rahatsızlıkları dökmeye yardımcı olur.
- Bunun yanı sıra bağırsak iltihaplanmasını gidererek ishal ve dizanteri gibi ciddi sağlık sorunlarını önler.
- Yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden kas ve kemik gelişimine katkı sağlar.
Uzmanlar bu yüzden çocukların düzenli tüketmesini tavsiye eder. Darbe almış kemik yapısının da kolayca iyileşmesini sağlar.
- Sinir sistemine iyi geldiğini söylediğimiz muşmula kan dolaşımını da destekler. Düzenli kan dolaşımı beyne giden oksijen oranını artırır. Böylece kişi gün içerisinde daha dinç olur. Ayrıca kan yapıcı maddeler salgılayarak anemi rahatsızlığına zemin hazırlayan durumları önüne geçer.
- Yumurtalık ve rahim duvarı sağlam olmayan kadınlara da fayda sağlar. Hamile kalma oranını yükseltir.
- Lif oranı yüksek olan bu meyve tokluk hissi sayesinde fazla yemek yeme ihtiyacını gidermenin yanı sıra metabolizmayı da olumlu etkilediğinden zayıflamaya yardımcı olur.
- Sıvı oranı yüksek olan meyve sadece vücudun su ihtiyacını karşılamaz aynı zamanda vücutta dolaşan serbest radikallerin idrar yolu ile atılmasını destekler.

Muşmula nasıl yenir?
Çok hızlı yumuşadığından dalından alınır alınmaz iyice yıkanıp taze tüketilebilir. Ancak bazı insanlar yumuşak tadından hoşlanmadığından daha farklı yollarla tüketmeyi tercih eder. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çekirdeklerinden çay yapılabilir. Bunun yanı sıra çekirdekleri ayıklanıp meyvesinin et kısmından marmelat ya da reçel yapılarak tüketilebilir.

Muşmulanın zararı var mıdır?
Nadiren de olsa bazı insanlarda alerjiye neden olur. Cildin kızarmasına neden olan muşmula tüketilmeden önce dikkat edilmesi gerekir. Gün içinde tüketilme dozu aşılmamalıdır. Ayrıca fazla tüketildiğinde gaz sıkışmasına neden olur. Uzmanlar her besinde olduğu gibi muşmulada dozunda tüketilmesini tavsiye eder. Aynı zamanda kronik hastalıklardan dolayı ilaç kullananlarında dikkatli tüketmesi gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Muşmula Muşmulanın Faydaları Muşmula Çayı Çay B Vitamini

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kudret Narının Mucize Etkileri
Kudret Narının Mucize Etkileri

C vitamini bakımından zengin olan kudret narı, bal ve zeytinyağı karıştırılıp tüketildiğinde insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlıyor. Sizler için tropik meyveler arasında en çok tüketilen kudret narı hakkında merak edilenleri derledik. Hücreleri yenilen kudret narı özellikle kanser tedavisinde o

C vitamini bakımından zengin olan kudret narı, bal ve zeytinyağı karıştırılıp tüketildiğinde insan sağlığına inanılmaz f...

Besleyici Maya Sağlıklı Mı? Bilmen Gereken Her Şey
Besleyici Maya Sağlıklı Mı? Bilmen Gereken Her Şey

Bu toz maya, adını içerdiği protein ve çok çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar da dahil olmak üzere içerdiği besinlerden alır. Araştırmalar, beslenme mayasının, düşük kolesterolden hastalığa yol açan hücresel hasardan korunmaya kadar çeşitli potansiyel sağlık yararları sunduğunu göster

Bu toz maya, adını içerdiği protein ve çok çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar da dahil olmak üzere içerdiğ...

Mevsimsel Bir Şifa Deposu Olan Çilek Hakkında Bilinmeyenler
Mevsimsel Bir Şifa Deposu Olan Çilek Hakkında Bilinmeyenler

Çilek (Fragaria ananassa) dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Fransa menşeli olduğuna inanılan bu meyvenin tüketimi, sadece güzel tadı için değil, aynı zamanda birçok yararı için tavsiye edilmektedir. Kalp ve kan şekeri için faydalı olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zeng

Çilek (Fragaria ananassa) dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Fransa menşeli olduğuna inanılan bu meyvenin tüketi...