Ağrı Kesici Etkili Karanfilin Faydaları

10 Şubat 2021

Asırlardır yaraların tedavisinde kullanılan karanfil, güçlü ağrı kesici besinler arasında yer aldı. Bunun yazı sıra günümüzde yemek mekanlarının çıkışında ağız kokusu için ikram edilen karanfilin insan sağlığına binbir faydası vardır. Enfeksiyon azaltıcı ve mikrop öldürücü etkisi olan karanfil hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Karanfilin faydaları nelerdir?


Karanfil denilince ilk akla gelen çiçek formudur. Ancak karanfil baharat çeşidi de bulunur. Yüzyıllardır alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılan karanfil baharatı, özellikle ağız ve diş sağlığına olumlu katkı sağlar. Karanfil baharatı "Syzygium aromaticum" ağacından elde edilir. Anavatanı Endonezya'dır. Tarihi kaynaklara göre Çin İmparatorluğunda, İmparator kendisiyle görüşmek için gelen elçilere bu baharattan ikram edermiş. Antik Yunan ve Mezopotamya tarihinde ise karanfil hemen hemen her alanda kullanılırmış. Günümüzde ise restoran çıkışlarında ikram edilen karanfil çubukları ağzı kokusunu gidermek için verilir. Ayrıca sindirimi kolaylaştıran bu mucize Asya ülkelerine özgü baharlardan biridir. İlaç ve kozmetik fabrikalarından ham madde olarak kullanılan karanfil, 13. yüzyılda tüm dünyada yayılmıştı. İçerdiği anti-mutajenik ve anti-mikrobik maddeleri sayesinde birçok hastalığa iyi gelir. Aynı zamanda bazı hastalıklarında tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Küçük ağaç dalları görünümüne sahip karanfil kullanım alanına göre toz olarak da tüketilir. Bazı uzmanlar özellikle sindirim problemi yaşayan kişilere karanfil suyunu önerir.

Karanfilin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?
- Yemeklerden sonra sık sık sindirim problemi yaşan kişiler karanfil suyunu tüketerek bu şikayetlerini azaltabilir. İçerdiği antimikrobik madde sayesinde ağızdan başlayıp bağırsaklara kadar tüm sindirim sisteminde bulunan zararlı bakterileri idrar yolu ile atmaya yardımcı olur.
- Karaciğer vücutta yağ ve toksin depolanmasına izin vermeyen nemli bir organdır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı deforme olan karaciğere destek amaçlı karanfil suyu tüketilebilir Karanfil fazla yağlanmayı ve toksinlenmeyi atmada karaciğere büyük fayda sağlar. Aynı zamanda cildin yenilenmesi konusunda da önemli bir baharattır.
- Hidro-alkollü ekstraktları, öjenol ve flavonlar, izoflavonlar ve flavonoidler gibi maddeler içeren karanfil kemik sağlığına birebir etki sağlar. Özellikle bu maddeler ileri yaşlarda yaşanma sıklığı artan kemik erimesini önler.
Kemiklerin içerdiği kalsiyum ve potasyumu depolayarak daha güçlü olmasını destekler.
- Güçlü bir antioksidan olduğundan bağışıklığa da olumlu etkileri vardır.
Beyaz kan hücrelerini de artırarak hastalıklara karşı vücudu adeta bir koruma kalkanı haline getirir. Beyaz kan hücrelerinin artması aynı zamanda kansızlığın azalmasını da sağlar.
- Yapılan bir deneyde karanfilin içerdiği anti-inflamatuar maddesinin ağrıyı saniyeler içerisinde azalttığı tespit edilmiştir. Bitkisel uzmanlar özellikle baş ağrısı ya da üst solunum yolları hastalıklara bağlı gelişen ağrılarda karanfil suyunu tavsiye eder. Karanfil suda kaynadığı sırada çıkan buharda 10 dakika bekleyerek baş ağrısını azaltabilirsiniz. Ayrıca diş eti ve aft gibi hastalıklarında neden olduğu ağrıyı dakikalar içerisinde azaltır. Karanfil suyu ile düzenli gargara yaparak hem bu hastalıkları önlemiş olursunuz hem de bu hastalıkların faktörlerini azaltmış olursunuz.
- Yapılan diğer bir araştırmada karanfilin akciğer kanserinin ilk evresinde oldukça etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kandaki şeker dengesini koruyan karanfil şeker hastalarına da faydası vardır.
- Karanfil suyu saça ya da cilde direk olarak uygulandığında buralarda yaşanan deformasyonları azaltır. Yıpranmış, dökülen ve kepeklenmiş saçlara uygulandığında daha canlı ve parlak bir etki sağlar. Cildin yenilenmesini destekleyerek kırışmasını ve yaşlanmasını önler.

Karanfilin zararı var mıdır?
Çok güçlü maddeler içerdiğinden alternatif tıpta sıklıkla kullanılır. Herhangi kesin bir yan etkisi yoktu. Ancak her besin gibi karanfilde dozunda tüketilmeli. Bunun yanı sıra tomurcuk halinde olan karanfil baharatı herhangi bir olumsuz etki sağlamazken yağı alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu yüzden yüksek dozda tüketilmesi uygun değildir. Hamile ve çocuklar için mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Karanfil Karanfilin Faydaları Kemik Sağlığı Ağrı Kesici

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Glutamin Hakkında Her Şey
Glutamin Hakkında Her Şey

Glutamin, insan vücudunda en bol bulunan serbest amino asittir ve iskelet kası amino asit havuzunun yaklaşık %60'ını oluşturur. Glutamin, şartlı olarak gerekli bir amino asittir; bu, normalde vücudumuzun diyetimizden buna ihtiyacı olmadığı anlamına gelir.

Glutamin, insan vücudunda en bol bulunan serbest amino asittir ve iskelet kası amino asit havuzunun yaklaşık %60'ını olu...

Hem Cilt Hem Saç Bakımında Kullanılan Esansiyel Yağlar
Hem Cilt Hem Saç Bakımında Kullanılan Esansiyel Yağlar

Bitkilerin çiçek, yaprak, kök gibi şifalı kısımlarının buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen esansiyel yağlar, uzun yıllardır bedeni, zihni ve bütünsel güzelliği desteklemek için kullanılıyor. Cilt ve saç bakımında kullanılabilecek en etkili esansiyel yağları derledik.

Bitkilerin çiçek, yaprak, kök gibi şifalı kısımlarının buhar distilasyonu yöntemiyle elde edilen esansiyel yağlar, uzun ...

Defne Yaprağının Sağlık Açısından Faydaları
Defne Yaprağının Sağlık Açısından Faydaları

Defne yaprağı, ocakta pişirilen leziz sulu yemeklerin aromatik katkısı en sevdiğim bitkilerden biri… Bu bitki, yüzlerce yıldır tıbbî tedavilerde kullaılmış. Et, çorba ve güveç için ayırt edici, lezzetli koku için de ayrıca en çok tercih edilen baharatlardan biri diyebiliriz.

Defne yaprağı, ocakta pişirilen leziz sulu yemeklerin aromatik katkısı en sevdiğim bitkilerden biri… Bu bitki, yüzlerce ...