Kansızlığı Önleyen Armudun Faydaları

10 Şubat 2021

Gül ailesine ait olan armut meyvesi, pyrus cinsine ait bir ağaçta yetişir. Avrupa, Asya ve Afrika gibi ülkelerde 30 çeşidi bulunmaktadır. Oldukça yüksek sıvıya sahip olan armut; yeşil, sarı ve kahve renkleri bulunmaktadır.
Kalorisi düşük olan armut, yüzyıllardır tüketilen meyveler arasında ilk sırada yer alır. Yapılan araştırmalarda kolon kanseri hastalığını önlediği tespit edilmiştir. Dünyanın hemen hemen her yerinde rahatlıkla yetişen armut, kış aylarında vücudun ihtiyacı olan su miktarını sağlar. Ara öğün olarak iki tane tüketildiğinde uzun süre tokluk sağlar. Ancak bağırsak işlevselliği bozuk olan kişilerin armut tüketimine dikkat etmesi gerekir. Aksi halde fazla çalıştırarak ishal olmasına neden olur. Eski zamanlarda armut kabuğu ve yaprakları alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılırdı. Dünya genelinde en fazla üretimini Çin yapmaktadır. Armut çiçekleri kurutulup çayı yapılır. Bu çay sinirleri yatıştırarak rahat bir uyku sağlar.


Armudun faydaları nelerdir?

  • Folik asit içeren armut, kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Böylece kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayan durumları indirger. Özellikle damarların esnekliğini koruyarak kan akışının daha sağlıklı yapılamasını sağlar.
  • Bir vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum gibi mineralleri kolaylıkla karşılar.
  • K ve C vitaminleri bakımından zengin olan armut hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin direncini artırır. Bu yüzden uzmanlar hem mevsim geçişlerinde hem de kış aylarında sıklıkla tüketilmesini sağlar. - Bağırsak florasını korur. Sindirimi kolaylaştırır. Böylece kansere yakalanma riskini azaltır. Metabolizmanın işlevselliğini artırır.
  • Kandaki insülin direncini kırarak şekerin azalmasını ya da yükselmesini önler. Bu yüzden diyabet hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.
  • Yapılan başka bir araştırmada armudun sinir hücrelerini yatıştırdığı için depresyon, stres, kronik yorgunluk ve uykusuzluk sorunlarına fayda sağlar. - Özellikle ileri yaşlara görülme ihtimali olan kemik hastalıklarını önlemekte etkili olan armut, kemik kütlesini de artırır.
  • Bağışıklığı düzenlediğinden vücudun aniden ısınmasını önler. Bu sayede yüksek ateşi olan kişilerin tüketmesinde fayda var.
  • Vücuttaki serbest radikalleri idrar yoluyla atmada yardımcı olur. Böbreklerin fonksiyonlarını artırarak vücudun sıvı kaybetmesini önler.

Armudun zararı var mıdır?
Düşük tansiyonu olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Çünkü armudun tansiyonu düşürme özelliği vardır. Her şeyde olduğu gibi armudun da aşırısı zararlıdır. Sindirim sorunlarına neden olan armut aşırısı bağırsak florasını bozar. İshal olma durumunu artırır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Armut Armudun Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sabahları Yenebilecek En İyi 12 Yiyecek
Sabahları Yenebilecek En İyi 12 Yiyecek

Kahvaltı güne başlamak için harika bir yoldur. Bazı insanlar kahvaltıyı atlamayı tercih ederken, diğerleri gitmek için bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar.

Kahvaltı güne başlamak için harika bir yoldur. Bazı insanlar kahvaltıyı atlamayı tercih ederken, diğerleri gitmek için b...

Bitkisel Yağlar Hakkında Her Şey
Bitkisel Yağlar Hakkında Her Şey

Bitkisel yağlar, bitkilerden alınan yağlardır - genellikle bitki tohumlarından. Çoğu gıda yağı gibi, bitkisel yağlar da gıdaların lezzetini artırmaya yardımcı olur ve yemek pişirmek için bir ortam görevi görür. Bitkisel yağların çeşitliliği son birkaç on yılda genişledi.

Bitkisel yağlar, bitkilerden alınan yağlardır - genellikle bitki tohumlarından. Çoğu gıda yağı gibi, bitkisel yağlar da...

Şeker Hastaları İçin Nişasta Engelleyen Gıdalar
Şeker Hastaları İçin Nişasta Engelleyen Gıdalar

Doktorlar diyabeti insülinden önce nasıl tedavi etti? Neredeyse bin şifalı bitki, çoğu geleneksel tıpta kullanılmış olan, fasulye de dahil olmak üzere, bilinen antidiyabetik ajanlardır. Elbette, bir şeyin yüzyıllardır kullanılmış olması onun güvenli olduğu anlamına gelmez.

Doktorlar diyabeti insülinden önce nasıl tedavi etti? Neredeyse bin şifalı bitki, çoğu geleneksel tıpta kullanılmış olan...