Diyabet Türleri 1/2 Ve Bilmeniz Gerekenler

04 Ağustos 2022

Şeker Hastalığı Nedir?
Diabetes mellitus (DM), insülin sekresyonundaki, insülin etkisindeki veya her ikisindeki kusurlardan kaynaklanan yüksek kan şekeri ile karakterize bir grup metabolik hastalıktır. DM'li hastaların yaklaşık %90'ı Tip 2 diyabetlidir.
Tip 1 DM mutlak insülin eksikliğidir - başka bir deyişle vücut insülin üretemez. Bu, vücudun insülin üreten organı olan pankreastaki bir kusurdan kaynaklanır. Tip 1 DM genellikle vücudun kendi dokusunu (bu durumda pankreas hücreleri) yok ettiği bir otoimmün bozukluk olarak anlaşılır.
Tip 2 DM, insülin direnci nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda vücut insülin üretiyor olabilir ancak bunu gerektiği gibi kullanamaz. Bu kişiler genellikle aşırı vücut yağı taşırlar; Tip 2 DM'li hastaların %80'i başlangıçta obezdir.

Şeker Hastalığı Neden Bu Kadar Önemli?
Amerika Birleşik Devletleri'nde 20 milyondan fazla insanın DM'si var. Yani nüfusun yaklaşık %7'si. Tip 2 DM riski yaşla birlikte artarken, genç insanlar kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik nedeniyle giderek daha hassas hale geliyor. Etnik köken de kişinin riskini etkileyebilir: ABD anket verileri, Yerlilerin (bazı bölgelerde), Afrikalı Amerikalıların ve Hispaniklerin ortalama DM oranlarından daha yüksek olduğunu göstermektedir. Gerçekten de, Güney Arizona'da yaşayan Yerli ataları olan insanlar arasında, DM oranı ortalama %29 - nüfusun yaklaşık üçte biri! [1]
DM, erken ölüm ve sakatlık riskini büyük ölçüde artırır. Genel olarak, DM'li kişilerde erken ölüm riski, benzer yaştaki DM'si olmayan kişilerin yaklaşık iki katıdır. Bir kişinin uzun süre kontrolsüz yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olması, organ hasarına, işlev bozukluğuna ve başarısızlığa neden olabilir. DM birçok ciddi sağlık durumuyla bağlantılıdır.
Örneğin:
• DM'li kişilerin en az %65'i bir tür kardiyovasküler hastalıktan (kalp krizi, felç vb.) ölmektedir.
• DM, 20 ila 74 yaş arasındaki yetişkinler arasında yeni körlük vakalarının önde gelen nedenidir. Diyabetik retinopati, her yıl 12.000 ila 24.000 yeni körlük vakasına neden olur.
• DM, böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenidir. Böbrek yetmezliği vakalarının %44'ü DM'den kaynaklanmaktadır. DM ile de ortaya çıkan yüksek tansiyon buna katkıda bulunur.
DM'nin diğer potansiyel komplikasyonları şunları içerir:
• Büyüme bozukluğu
• Obezite
• Ketoasidoz
• Daha fazla bebek ölümü (gebelik DM)
• İşlevsel olmayan bağırsaklar
• Sinir sistemi bozuklukları ve nöropatiler
• Zayıf dolaşım
• Amputasyonlar (zayıf dolaşım ve nöropatinin bir sonucu olarak; ekstremiteler sıklıkla enfekte veya kangrenli hale gelir)

Bilmen Gerekenler
Tip 2 DM yaygındır, ancak neredeyse tamamen önlenebilir - aslında, Tip 2 DM vakalarının büyük çoğunluğu sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesiyle önlenebilir.
DM için beslenme değişiklikleri, müşterilerin tedavi hedeflerine ve sonuçlarına göre uyarlanmalıdır. Birçok profesyonel, "düşük karbonhidrat" veya "düşük yağlı" diyetlerin herkes için en iyisi olduğu gibi açıklamalar yapacak olsa da, bu iddialar asılsızdır. Bununla birlikte, Kanada Diyabet Dergisi'nde yazan araştırmacıların yakın tarihli bir literatür incelemesinde belirttiği gibi, genel olarak karbonhidrat alımını azaltmak, yağ alımını azaltmaktan daha etkili görünmektedir.
British Journal of Nutrition'daki bir başka araştırma, karbonhidrat türünün de konuyla ilgili olduğuna işaret ediyor. Araştırmacılar, rafine şekerler ve nişastalar (pişmiş ürünler, şekerli içecekler vb.) açısından zengin diyetlerin, karbonhidratların yüksek lifli, düşük glisemik indeksli gıdalardan (ör. tahıllar vb.).
Yakın tarihli bir PN Araştırma İncelemesi, düşük karbonhidratlı, düşük yağlı ve Akdeniz diyetinin çeşitli kan ölçümleri üzerindeki etkilerini karşılaştıran bir çalışmayı inceledi ve düşük karbonhidratlı ve Akdeniz diyetlerinin bir kombinasyonunun diyabet hastaları için önemli olan önlemler için en yüksek puanı aldığını buldu. - kan şekeri kontrolü, bel çevresinde azalma vb.
Bu nedenle, mevcut kanıtlara dayanarak, insülin duyarlılığını ve Tip 2 diyabetini yönetmek isteyen kişilerin hem karbonhidrat miktarını hem de türünü göz önünde bulundurması gerektiği görülmektedir.
Ayrıca, basitçe kilo vermenin, normal glikoz toleransını ve kan şekeri seviyelerini geri kazanmaya (veya en azından önemli ölçüde iyileştirmeye) yardımcı olacağı görülmektedir.
En önemlisi, herhangi bir DM yönetimi yöntemi aşağıdaki hedefleri gerçekleştirmelidir:
• Normal kan şekeri seviyelerine yakın (80-120 mg/dl açlık) ve HbA1c'nin %7'den azını koruyun
• Normal serum lipid seviyeleri
• Sağlıklı tansiyon
• Vücut ağırlığını ve vücut yağ seviyelerini sağlıklı aralığa düşürün

Kan Şekeri Seviyeleri Ve İlaçlar
Yüksek ve düşük kan şekeri düzeylerinin belirtilerini/semptomlarını tanımak önemlidir. Bu, uygun tedaviye izin verebilir.
Tip 2 DM'li bireyler arasında insülin tedavisi başlatılabilir ve Tip 1 DM'li kişilerde neredeyse kesindir. İnsülin/diyet ilişkisi hayati önem taşır. Çok fazla insülin aşırı derecede düşük kan şekerine ve ölüme neden olabilir. İnsülin kaynaklarını, emilim hızını, etkinin en yoğun zamanlarını ve etki süresini not ettiğinizden emin olun.

Oral ilaçlar genellikle Tip 2 DM'li hastalarda kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için kullanılır. İlaçlar şeker emilimini yavaşlatabilir, dokuların insüline duyarlılığını artırabilir veya pankreastan insülin çıkışını değiştirebilir. Oral ilaçlar hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın.

Egzersiz Yapmak
Egzersiz, DM bakımının temel taşıdır. Kan şekerini, insülin duyarlılığını iyileştirir, vücut yağını azaltır, kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirir ve stresi azaltır. DM'nin bir egzersiz seansı üzerindeki etkisi, ilaç türü, ilacın zamanlaması, egzersiz öncesi kan şekeri seviyeleri, önceki gıda alımı ve egzersiz türü gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.
Egzersize kan şekeri tepkisini düzenlemek için genel kurallar:
Egzersiz öncesi metabolik kontrol
• Açlık şekeri seviyeleri 250 mg/dl'den yüksekse ve ketoz mevcutsa egzersizden kaçının ve şeker seviyeleri 300 mg/dl'den yüksekse ve nketoz mevcutsa dikkatli olun.
• Şeker seviyeleri 100 mg/dl'nin altındaysa ilave karbonhidrat alın
Egzersiz öncesi ve sonrası kan şekeri takibi
• İnsülin veya gıda alımındaki değişikliklerin ne zaman gerekli olduğunu belirleyin
• Farklı egzersiz koşullarına kan şekeri tepkisini öğrenin
Gıda alımı
• Gerektiğinde ilave karbonhidrat tüketin, düşük kan şekerinden kaçının
• Egzersiz sırasında ve sonrasında karbonhidrat bazlı yiyecekler hazır bulundurun

Ekstra Bilgi
Tip 1 DM'nin nasıl önleneceğine dair fikirler:
• Emzirmeyi teşvik edin
• İnek sütünün erken verilmesinden kaçının
• Gluten içeren gıdaların erken verilmesinden kaçının
Bunların tümü, erken başlangıçlı oto-bağışıklık koşullarının önlenmesi ile bağlantılıdır.
Yüksek dozlarda C vitamini, yanlış pozitif üriner glukoz sonuçları verebilir.
Krom, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

Özet Ve Öneriler
DM yıkıcı bir hastalık olabilir. DM vakalarının yaklaşık %90'ı Tip 2 olduğundan ve Tip 2, yaşam tarzı değişiklikleri ile kolayca önlendiğinden, iyi beslenme ve düzenli aktivite, Tip 2 DM vakalarının sayısını önemli ölçüde azaltabilir. Pratik stratejiler şunları içerir:
• Sağlıklı bir vücut yağ seviyesini koruyun (veya gerekirse vücut yağ seviyenizi sağlıklı bir aralığa düşürün)
• Yemeklerinizi eşit aralıklarla yerleştirin
• Alkolden kaçının
• Her öğünde bir meyve veya sebze yiyin
• Her gün bir çeşit bakliyat yiyin
• En fazla protein (hepsi değilse de) öğünler
• Trans yağ tüketiminden kaçının
• Haftada en az 5 saat egzersiz yapın
• Rafine karbonhidratlardan kaçının
• Günde en az 25 gram lif tüketin
• İşlenmiş gıdalardan kaçının
• Omega-3 yağları içeren yiyecekler yiyin/takviye edin
En iyi haber şu ki, zaten PN yaşam tarzını yaşıyorsanız, bunun çoğunu yapıyorsunuz. Riskinizi önemli ölçüde azalttınız, belki de farkında bile olmadan.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Diyabet İnsülin Kan Şekeri İnsülin Direnci Glikoz Egzersiz

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Enflamasyon İçin Kaçınmanız Gereken Tek Kahvaltı
Enflamasyon İçin Kaçınmanız Gereken Tek Kahvaltı

Salvo Health'de gastroenterolog ve tıbbi direktör olan Max Pitman, yediğiniz şeyin sağlığınızda daha iyi veya daha kötü bir rol oynadığını söylüyor. Sağlığınızın diyetten etkilenen önemli bir yönü iltihaptır.

Salvo Health'de gastroenterolog ve tıbbi direktör olan Max Pitman, yediğiniz şeyin sağlığınızda daha iyi veya daha kötü ...

Kalsiyum Eksikliği Ve Sonuçları
Kalsiyum Eksikliği Ve Sonuçları

Kalsiyum eksikliği, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek bir besin eksikliğidir. Kalsiyum insan vücudunda en çok miktarda bulunan minerallerden birisidir ve kalsiyum eksikliğinin sonuçlarına dayalı rahatsızlıklardan kaçınmak için düzenli ve devamlı olarak kalsiyum içeren yiyecekler ile tüke

Kalsiyum eksikliği, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek bir besin eksikliğidir. Kalsiyum insan vücudunda en ço...

Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı
Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.