Rooıbos Çayının Sağlığa 6 Muhteşem Faydası

03 Ekim 2021

Rooibos çayı, sadece bal ve vanilya aroması notaları ile değil, aynı zamanda inanılmaz sağlık yararları için dünya çapında hızla popülerlik kazanıyor.
Rooibos çayının ana besinsel faydalarından biri, antioksidanlar açısından inanılmaz derecede zengin olması ve eşsiz polifenol aspalatin içermesidir. Savunmacı bitki bileşiklerinin, vücutta diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser gibi durumlara yol açabilecek serbest radikal hasarına karşı korunmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur
Dumanlı çayın kalorisi son derece düşüktür, bu nedenle diyet çabalarınıza zarar verme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bardak başına sadece iki ila dört kalori içerir. Aynı zamanda doğal bir tatlılığa sahiptir, bu nedenle kalorinizi artıracak bal veya diğer tatlandırıcıları eklemeyi düşünmemelisiniz.

Sağlıklı Bir Kalbi Destekler
Rooibos çayı kalbinizi sağlıklı tutar ve kan dolaşımının optimal seviyede olmasını sağlar. Klinik çalışmalar, rooibosun kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını göstermektedir.
Chrysoeriol, anti-inflamatuar, antioksidan, anti-tümör ve anti-serbest radikaller gibi anti-güçleri ile bilinen eşsiz bir flavonoiddir. Yüksek tansiyonu düşürebilen ve dolaşımı artırabilen etkili bir ajandır.
Aynı zamanda, antioksidanlar plak oluşumunu önlemeye ve kötü kolesterolü düşürmeye çalışır. Aspalatin, hormon regülasyonu yoluyla hipertansiyon riskini azaltır ve kardiyovasküler hastalık ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Güçlü Kemikler İnşa Etmeye Yardımcı
Diğer birçok çay ve çay gibi rooibos da güçlü ve sağlıklı kemikler oluşturmaya yardımcı olan florür, kalsiyum ve manganez içerir. Rooibos ayrıca genel kemik sağlığı için hayati önem taşıyan ve kemik içeriğini arttırdığı düşünülen flavonoidler luteolin ve orientin içerir. 2016'da yapılan bir araştırma, düzenli bir fincan rooibos çayının artrit ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kırışıklıklarla ve Yaşlanmanın Görünür Belirtileriyle Savaşır
Daha önce alfa hidroksi asit duydunuz mu?
Kırışıklık azaltıcı cilt tedavilerinin ve kimyasal peelinglerin ana bileşenlerinden biridir. Asit, kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olarak cilt bakım rutininize yardımcı olabilir.
Klinik deneyler, rooibos çayının tahrişi ve kızarıklığı azaltan yatıştırıcı özelliklere sahip olduğunu ve bunun sonucunda daha eşit bir cilt tonu sağladığını göstermektedir. Bu mucize çay, taze ve parlak görünmenizi sağlamak için sağlıklı yeni cilt hücrelerinin büyümesini de teşvik edebilir.
Rooibos çayı ayrıca çinko içerir; Akne ve egzama gibi yaygın cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan mineral.

Ağrıyı Hafifletir
Rooibos çayındaki antioksidanlar ağrıları, ağrıları ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Rooibos, vücuttaki potasyum iyonlarını aktive eden ve mide krampları gibi ağrıları hafifleten antispazmodik bileşikler içerir.
Bir fincan rooibos, spor salonunda zorlu bir seanstan sonra akşamları rahatlamak için harika bir yol olabilir. Yüksek C vitamini seviyeleri ayrıca ekstremitelerdeki kolajen ve bağ dokusunun onarılmasına yardımcı olur.

Diyabeti Kontrol Eder ve Önler
Japonya'daki son klinik araştırmalar, rooibos çayı içmenin tip 2 diyabetin başlamasını önlemeye veya en azından kontrol altında tutmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Rooibos çayındaki polifenollerin kan şekeri seviyelerini düzenlemek ve glikoz toleransını artırmak için çok çalıştığı belgelenmiştir.
İnsülin direncini azaltabileceği ve genel semptomları iyileştirebileceği umulmaktadır. Çalı çayı, pozitif anti-diyabetik etkilere sahip olabilen bir antioksidan olan aspalatinin bilinen tek doğal kaynağıdır.

Sonuç Olarak
Çayın tadı diğerlerinden farklı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek güzelliklerle doludur. İlk fincanınızı yaparken, çayı demlemek için ne kadar uzun süre bırakırsanız, aroma o kadar dolgun ve antioksidan açısından o kadar zengin olacağını unutmayın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Roibos Çayı Roibos Çay Kilo Kontrolü Kalp Sağlığı Kemik Sağlığı Diyabet

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar İle Hızlı Zayıflama Yöntemleri
Yağ Yakıcı Bitkisel Çaylar İle Hızlı Zayıflama Yöntemleri

Hayatımızı çirkinleştiren fazla kilolar,kimi zaman en çok takıntı yaptığımız durumlar arasında yer alır. Bu takıntılar,bizi üzerek,mutsuz bir hayat sürdürmemize neden olur.

Hayatımızı çirkinleştiren fazla kilolar,kimi zaman en çok takıntı yaptığımız durumlar arasında yer alır. Bu takıntılar,b...

En Sağlıklı Çikolata Türü
En Sağlıklı Çikolata Türü

Çikolatanın sağlıklı bir besin maddesi olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Ancak besin kalitesini ciddi oranda düşüren katkı maddeleri ve şeker içeren pek çok çeşit çikolatanın bulunduğunu da göz ardı etmememiz gerekir.

Çikolatanın sağlıklı bir besin maddesi olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Ancak besin kalitesini ciddi oranda düşüren katkı m...

Yaşadığınız Yerin Renkleri Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?
Yaşadığınız Yerin Renkleri Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

Boya renkleri ilk bakışta estetik dışında herhangi bir şey için oldukça önemsiz görünebilir. Bununla birlikte, renk psikolojisinin günlük yaşamınız ve refahınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Boya renkleri ilk bakışta estetik dışında herhangi bir şey için oldukça önemsiz görünebilir. Bununla birlikte, renk psik...