Biberiye Yağının Migrene Faydaları

21 Mart 2020

Biberiye hoş kokulu, doğal ilaç kaynaklarından biridir. Biberiye baş ağrısı, kilo verme, kanser, sinüzit, yüksek tansiyon, uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelir. Bu bitki Akdeniz Bölgesinde yetişir.

Yapraklarından biberiye yağı elde edilir. Biberiye yağı da gut hastalığına, sinüzite, astıma, yorgunluğa iyi gelir. Biberiye yağı hafızayı da güçlendirir. Bu yağ sürülerek ya da koklanarak kullanılır.

Selülitlerin tedavisinde kullanılabileceği gibi zayıflatıcı etkisi de vardır. Mor bölgelere ve ağrıyan eklemlere de sürülebilir. Saç ve cilt güzelliği için biberiye yağı sürülür.
Bu şifalı bitki migren tedavisinde de alternatif olarak kullanılır. Migren son yıllarda çok yaşanan bir hastalıktır. Özellikle stresli yaşamı olanlar bu hastalığa yakalanır. Baş edilmesi zor bir ağrıdır.

Bu ağrı sürdüğü sürece normal yaşama devam etmek çok zordur. Zaten migren atağı yaşayan kişi toplum içinde çok duramaz. Hemen sessiz bir ortama gider. Genellikle şiddetli baş ağrısı olarak ortaya çıkar ve nöroloji doktorları tarafından teşhis konur.

Migren de başta bölgesel ağrılar ve mide bulantısı ortaya çıkar. Eğer ilk belirtiler ortaya çıktığında tedbir alınmaz ise migren atakları oluşur. Işık ve ses çok rahatsızlık verir. Bu ağrı 2-3 saat sürebileceği gibi birkaç günde sürebilir. Genellikle uyku ile geçer ama geçmeyebilir de. Migrenin neden kaynaklandığı bilinmese de bazı sebeplerle ortaya çıkar. Örneğin uzun süreli açlık, aşırı soğuk, hızlı hava değişimi, sıkıntı…vb.

Migren için uzman doktorlar tarafından verilen ilaçlar vardır. Bu ilaçlar mide bulantısı, atak ilk başladığında ve atak esnasında kullanılmak üzere birden fazladır.
Migren için atak ilk başladığında doğal bir yöntem olarak biberiye kullanılabilir. Öncelikle biberiyenin kokusu bile etkilidir. Bu koku ile tüm vücut gevşer. Biberiye uyku getirir. Uyku da migrene iyi gelir. Ayrıca biraz su ile biberiye kaynatılır. Daha sonra buharının yanında 10- 15 dakika kadar beklenir. Bu migrene iyi gelecektir. Suyunu içmek de faydalı olur. 1 bardak için 1 tatlı kaşığı konup kaynatılır ve ılık ılık içilir. Biberiye yağı ile baş ovalanırsa migren hafifler. Migren hastaları eğer biberiyeden fayda görürse bu uygulamayı haftada birkaç defa uygulamalıdır. Biberiye yağı aktarlardan ve eczanelerden temin edilebilir. Fiyatı da gayet uygundur.
Migren ağrısı geçtiğinde kişi kendini çok hafiflemiş hisseder.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Biberiye Biberiye Yağ Migren

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ayurvedik Beslenme ve Sağlığa Faydaları
Ayurvedik Beslenme ve Sağlığa Faydaları

"Beslenme yanlış olduğunda ilaç işe yaramaz. Beslenme doğru olduğunda ilaca gerek olmaz," şeklinde eski bir Ayurveda atasözü vardır. Bunun temeli nedir ve ne tür bir beslenme düzeni takip etmeniz gerekir? Bu konuda daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

"Beslenme yanlış olduğunda ilaç işe yaramaz. Beslenme doğru olduğunda ilaca gerek olmaz," şeklinde eski bir Ay...

Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı
Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.

Kemikler Nasıl Güçlendirilir?
Kemikler Nasıl Güçlendirilir?

Kemik sisteminin zayıflamasına neden olan kemik erimesi genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Hareket merkezini olumsuz etkilen kemik erimesi ölümcül olmazsa bile yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Kemik sisteminin zayıflamasına neden olan kemik erimesi genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Hareket merkezini olumsu...