Yıldız Anason Nedir, Nasıl Kullanılır?

21 Mart 2020

Yıldız anason Laos, Kore, Japonya, Tayvan ve Filipinler gibi ülkelerde yetiştirilmesine rağmen Güney Çin ve Kuzey doğu Vietnam’a özgü olan, İllicium Verum isimli, daima yeşil bir ağaç türünün meyvesidir.

Çin anasonu olarak da bilinir. Her biri tek bir tohum bulunduran 8 adet uca sahiptir. Görünümü yıldıza benzediği için bu isim ile anılmıştır. Meyveleri olgunlaşmadan toplanır ve fazla güneş görmeyen bir yerde kurutulur.

Kurutulan bu meyveler direkt kullanılabileceği gibi yağı çıkarılarak da kullanılır. Özellikle pastacılık alanında ve tıbbi olarak kullanımı yaygındır.
Tohum olarak kullanılan anason ile birbirine karıştırılsa da tek benzerlikleri her ikisinin de Anethole adı verilen bir uçucu yağ bulundurmasıdır.

Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Ağırlıklı olarak Asya yemeklerinde kullanılmasına rağmen sağlığa faydaları açısından dünya çapında tanınmayı hak eden bitkilerden biridir
Anti oksidan etkisi: Yıldız anason vücudu serbest radikallerden ve hücresel hasarlardan koruyan Linalol ve C vitamini içerir.
Anti Fungal ve Anti Bakteriyel Etkisi: Güney Koreli araştırmacılar yıldız anason özütlerinin özellikle maya enfeksiyonu olan Candida Albicans’ a karşı antifungal özelliklere sahip olduğunu açıkladılar.
Grip ve Öksürüğü Karşı Savaşmada Etkisi: Yüksek Shimic asit içermesinden dolayı gribe ve öksürüğe iyi gelir. Vücudun viral hastalıklara karşı korunmasında bağışıklık sistemini destekleyici özelliklere sahiptir.
Sindirim Sistemini Düzenlemesi: Yıldız anason çayı, gaz, karın krampları, hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi durumların hafiflemesine yardımcı olur. İştahsızlığı azaltıcı etkisi vardır. Bulantı ve kusmayı giderir.
Uyku Bozuklukları: Yıldız anasonun sakinleştirici etkisi kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.
Kadın Sağlığına Etkisi: Kadınlarda hormonal fonksiyonların düzenlenmesine yardımcı olan yıldız anason, emzirme dönemlerinde ise süt arttırıcı özelliği ile de ön plana çıkmaktadır.
Japon yıldız anasonuna benzemesine rağmen Japon yıldız anasonu toksik özellik taşır.

Yıldız Anasonu Nasıl Kullanabiliriz?
Yıldız anasonu meyan köküne benzeyen çok güçlü bir aromaya sahiptir. Ve yemeklerde ölçülü olarak kullanılmalıdır.
Önemli bir alternatif tıp bitkisi olan meyve çay olarak içilebilir. Hint mutfağında daha çok tuzlu yemeklerde kullanılırken, Çin de meşhur Çin 5 baharatı karışımında kullanılan baharatlardan biridir.Anasonun kullanıldığı tüm tatlılarda ve pastalarda bu baharatı kullanabilirsiniz.
1 su bardağı kaynamış suyun içine 2 adet yıldız anasonu ekleyerek çayını yapabilirsiniz. Kakule, tarçın gibi baharatlara çok yakışan bu baharatı evde yapacağınız içeceklerin ve şerbetlerin aromasını arttırmak için kullanabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yıldız Anason Şifalı Bitkiler

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Can Sıkıntısından Yemeyi Bırakmanın 10 Yolu
Can Sıkıntısından Yemeyi Bırakmanın 10 Yolu

Can sıkıntısından bir şeyler yemeyi tamamen bırakmanız iyi bir şeydir. Çünkü çoğu zaman kilo almayı ve hızlı kilo vermeyi engelleyen nedenlerden biri, sıkıntıdan yemektir. Hepimiz canımız sıkıldığında bir şeyler atıştırmışızdır, hatta bazen bunu yaptığımızın farkında bile olmamışızdır. Yapacak daha

Can sıkıntısından bir şeyler yemeyi tamamen bırakmanız iyi bir şeydir. Çünkü çoğu zaman kilo almayı ve hızlı kilo vermey...

Mikro Yeşillikler Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
Mikro Yeşillikler Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Mikro yeşillikler, ilk defa 1980’lerde Kaliforniya’da bir restoranda kullanılmaya başlandığı günden beri popülerlik kazanmaya devam ediyor. Mikro bitkiler ya da sebze konfeti olarak bilinen bu aromatik yeşillikler, lezzet açısından zenginler ve çeşitli yemekleri renklendirmek için de kullanılabiliy

Mikro yeşillikler, ilk defa 1980’lerde Kaliforniya’da bir restoranda kullanılmaya başlandığı günden beri popülerlik kaza...

5 Aktif Kömür Mucizesi
5 Aktif Kömür Mucizesi

Cildinize düzgün bir şekilde bakmayı seviyorsanız ve aynı zamanda ev ilaçları ile ilgileniyorsanız, aktif kömürü ve inanılmaz faydalarını kesinlikle duymuşsunuzdur.

Cildinize düzgün bir şekilde bakmayı seviyorsanız ve aynı zamanda ev ilaçları ile ilgileniyorsanız, aktif kömürü ve inan...