Fazla Şekerden Arınmak için İpuçları

13 Kasim 2021

Çoğumuz tatlıları, özellikle de kurabiyeleri ve çikolatayı çok severiz. Şeker ise bunlar için vazgeçilmezdir. Ancak, genelde bunların sağlığımız açısından zararlı olabileceğini pek düşünmeyiz ve bu davranışımızı kontrol etmeyiz.
Şekerli gıdalar ve unlu mamullerle ilgili olarak, bu gıdaların vücudunuz tarafından kolayca absorbe edildiğini ve normal şekerlere nispeten kan dolaşımınıza çok daha hızlı katıldığını bilmekte yarar var. İnsülin salınımının kaynağı budur.
Yüksek miktarda rafine şeker içeren gıdalar tükettiğinizde, vücudunuza hemen hemen sıfır besin sağlarsınız. Bu gıdalar sıkça “boş kaloriler” şeklinde anılır, çünkü bunlar işlevlerinizi doğru bir şekilde yerine getirmeniz için gerekli enerjiyi sağlamaz.
Sağlığınıza özen göstermek istediğinizde ve dengeli bir diyetin öneminin bilincinde olduğunuzda, yapmanız gereken ilk şey, size bol miktarda besin maddesi ve karbonhidrat sağlayan sebze ve tam tahıl tüketmek olmalıdır.
Rafine şekerin aksine, bu karbonhidratlar kanda yavaş yavaş salınır ve vücudunuzun tüm işlevlerinin doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak için gerekli olan enerjiyi üretir.
Hem yukarıda anılan nedenlerden hem de diğer pek çok nedenden dolayı, vücudunuzu size besinsel herhangi bir katkıda bulunmayan bu rafine şekerlerden uzak tutmaya çalışmanız gerekir. Bunu yapabilmeniz için başarılı bir şekilde vücudunuzu arındırmanız gerekir. Bu nedenle de aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Vücudunuzu Toksinlerden Arındırmak İçin İpuçları
Sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve şekerli ürünlerin tüketimini sonlandırmak için yapmanız gereken ilk şey istek uyandıran unsurları ortadan kaldırmaktır. Diğer bir deyişle, evinizde veya zaman geçirdiğiniz herhangi bir yerde herhangi bir tür tatlının bulunmaması gerekir. Bu şekilde, onları tüketme arzunuzu elimine edebilirsiniz. İşte bu irade gücüdür.
Şeker yerine örneğin ceviz veya diğer fındıkları tüketebilirsiniz. Bu sağlıklı ürünler ana öğünler arasında iştahı kontrol etmek için idealdir.
Karpuz, muz, çilek ve benzeri meyveler, şekerli ürünleri tüketme arzusunu kontrol etmede önemli bir rol oynayabilir. Vanilya, tarçın, badem özü içeceklere bir nevi tatlılık kazandırmak için kullanılabilir. Bu basit adımlar tatlılardan uzak durmanıza yardımcı olur.

Unutmayın…
Her gün tükettiğiniz ürünler belirli miktarda şeker içerir. Bu nedenle daha az miktarda şeker içeren ürünleri seçmeniz ve şekerli tahıllar, karameller ve çikolata gibi daha yüksek miktarda şeker içerenleri ne olursa olsun tüketmemeniz gerekir.
Bu lezzetli “tutkulardan” uzak durmak başta pek kolay olmayacaktır. Ancak sağlığınızı gerçekten iyileştirmek ve olası sorunların önüne geçmek istiyorsanız, biraz irade gücü uygulamanız ve tatlılardan uzak durmanız gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Şeker Rafine Şeker Kalori Ceviz Karpuz Muz Çilek

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kırmızı Etin Faydaları Ve En İyi Yararlanma Yöntemleri
Kırmızı Etin Faydaları Ve En İyi Yararlanma Yöntemleri

Kırmızı et beslenme tarihinin en tartışmalı gıdalarından biridir. İnsanlar evrim boyunca kırmızı et yemiş olsa da birçok insan bu önemli protein kaynağının sağlıksız olduğuna, zarar verebileceğine inanmaktadır. Ette bulunan ve kasta oksijen tutan bir protein olan miyoglobin miktarı etin rengini beli

Kırmızı et beslenme tarihinin en tartışmalı gıdalarından biridir. İnsanlar evrim boyunca kırmızı et yemiş olsa da birçok...

Propolisin Mucize Faydaları
Propolisin Mucize Faydaları

Arıların bal dışında ürettikleri, vitamin ve mineral değerleri yüksek propolisin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Arılar bal kovanını korumak için ürettikleri bu madde özellikle bağışıklığı güçlendirmede etkilidir.

Arıların bal dışında ürettikleri, vitamin ve mineral değerleri yüksek propolisin insan sağlığına inanılmaz faydaları var...

Terenin Faydaları
Terenin Faydaları

Salatalarda sıklıkla kullandığımız terenin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle karaciğeri temizleyen bu mucize ot, turpgiller ailesine aittir. Ayrıca düzenli tüketildiğinde tere, sigara bırakan kişilerin, sigaranın neden olduğu deformasyonu azaltmada da birebir etkilidir.

Salatalarda sıklıkla kullandığımız terenin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle karaciğeri temizleyen b...