Lif Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

07 Kasim 2021

Antrenman sonuçlarınızı, yağ yakma gücünüzü, ruh halinizi ve motivasyonunuzu artıran bir süper besin var. Bu lif ve muhtemelen yeterince alamamışsınızdır. Şimdiye kadar.
Yeni başlayanlar için, yeni araştırmalar lifin aktif kadınlar için kritik olduğunu ve daha sıkı ve daha uzun süre çalışmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor.
Bir tür karbonhidrat olan lif, yiyeceklerin sisteminizden geçmesine yardımcı olur. Uluslararası Gıda Bilgi Konseyi Vakfı'ndan R.D.N.'den Sarah Romotsky, "Lif, yiyeceklerin sindirimini ve emilimini yavaşlatır, böylece kalıcı enerji elde edersiniz" diyor. Cell Metabolism dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, dayanıklılığı sağlamanın bir yolu, vücudunuzun şekeri işleme şeklini iyileştiren bir tür bağırsak bakterisinin popülasyonunu artırmaktır.

Daha Fazla Yağ Ve Kalori Yakar
Fiber metabolizmanızı hızlandırır. (Bu yüzden kilo kaybı için en önemli besinlerden biridir.) American Journal'da yayınlanan araştırmaya göre, yüksek lifli tahılları rafine edilmiş tahıllarla değiştiren kadınların dinlenme metabolizma hızı daha yüksek, bu da gün boyunca daha fazla kalori yaktıkları anlamına geliyor. Klinik Beslenme. Tufts Üniversitesi Yaşlanma Üzerine USDA İnsan Beslenmesi Araştırma Merkezi'nde kıdemli bir bilim adamı olan çalışma yazarı Susan B. Roberts, bu etkinin muhtemelen vücudunuzun yeterli miktarda lif aldığında sahip olduğu artan enerjiden ve sabit bir kan şekeri seviyesinden kaynaklandığını söylüyor.
Florida Üniversitesi'nde gıda bilimi ve insan beslenmesi alanında doçent olan Wendy Dahl, lifin bağırsak bakterileriniz tarafından parçalandığında kısa zincirli yağ asitleri ürettiği için kilonuzu sağlıklı tutmak için özellikle faydalı olduğunu söylüyor. Bu yağ asitleri tokluk hissini uyandırmaya ve iştahınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
Louisiana Eyalet Üniversitesi'nde gıda bilimi profesörü olan Michael Keenan, dirençli nişasta adı verilen bir tür lifin aslında vücudunuzun göbek yağı da dahil olmak üzere yağ yakma yeteneğini artırabileceğini söylüyor. Bunu, vücudunuzu yakıt olarak karbonhidrat yerine yağ kullanmaya yönlendiren bir mekanizmayı tetikleyerek yapar. Her gün yenen bu nişasta benzeri fasulye, baklagiller ve kepekli tahılların yanı sıra pişmiş ve soğutulmuş patates, makarna ve pirinç (soğutma işlemi onların dirençli nişasta geliştirmesini sağlar) büyük bir etkiye sahip olabilir.

Vücudunuzu Dengede Tutar
Dahl, kas oluşturmaya ve korumaya yardımcı olmak için çok fazla egzersiz sonrası protein paketliyorsanız, lif önemli bir denge olabilir. İşte nedeni: Çok fazla protein tüketin ve bunun bir kısmı sindirilmeyebilir ve bunun yerine iltihaplanmaya neden olan bileşikler oluşturan bağırsak bakterileri tarafından parçalanır, diye açıklıyor.

Ancak yeterince lif yediğinizde, besin maddesi caydırıcı olarak hareket eder. Bakteriler bunun yerine onu parçalar, bu da bu zararlı süreci engeller. En iyi sonuçlar için günlük proteininizin en azından bir kısmının fasulye ve bezelye gibi bol miktarda lif içeren bitki kaynaklarından geldiğinden emin olun.

Güç Verir
Dahl, lifin sindirim sisteminizdeki iyi bağırsak böceklerinin popülasyonunu artırdığını ve bunun araştırmaların güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi ve hatta daha iyi bir ruh hali ile bağlantılı olduğunu söylüyor. (Gerçekten bağırsak sağlığı ve mutluluk el ele gider.) Kemikleriniz de fayda sağlar. Hindiba kökü gibi belirli lif türleri, vücudunuzun güçlü bir çerçeve için kritik olan magnezyum ve kalsiyumu emmesini kolaylaştırır. Lif açısından zengin bir diyet, diz problemlerini önlemeye bile yardımcı olabilir. Araştırmacılar, Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir çalışmada, en fazla lif tüketen kişilerin, daha az lif tüketen kişilere göre daha kötü diz ağrısı yaşama veya daha sonra dizlerinde ağrılı osteoartrit geliştirme olasılığının, muhtemelen lifin anti-inflamatuar faydaları sayesinde daha az olduğunu ortaya koydu.

Ama Aslında Ne Kadar Lif İhtiyacınız Var?
Lifin faydalarından yararlanmak için her gün en az 25 gram lif almayı hedefleyin - çoğumuz sadece 16 gram lif alıyoruz. Romotsky, çeşitli meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, fasulye ve fındık yiyin ve farklı lif türlerinin doğru karışımını elde edeceğinizi söylüyor. Ve lif alımınızı artırdıkça, mide rahatsızlığını önlemek için daha fazla su için, diyor. Yeni hedefiniz: günde dokuz bardak su.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Lif Lifli Gıda Kilo Kontrolü Kas Sağlığı Sindirim Sistemi Bağırsak Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kaçamakların En Masumu Patlamış Mısır
Kaçamakların En Masumu Patlamış Mısır

Her daim ne yediğine dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek mümkün olmuyor. Bazen sadece canımız çikolata, tatlı, bol tuzlu kraker veya cips çekiyor. Bu durum çok normal! Kendimizi istediğimiz yiyeceği yemekten alıkoymak yerine, bu tarz ataklar geldiğinde porsiyon kontrolü yaparak veya daha sağlıklı alt

Her daim ne yediğine dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek mümkün olmuyor. Bazen sadece canımız çikolata, tatlı, bol tuzlu ...

Kafeinden Vazgeçemeyenlere Alternatif Gıdalar
Kafeinden Vazgeçemeyenlere Alternatif Gıdalar

Günümüzde sağlıklı beslenmeye artan eğilimle birlikte, bireylerdeki farkındalık da gitgide artmaktadır. Gıdaların genel sağlığı nasıl etkilediğine dair yapılan araştırmalar göz önüne alınarak, daha sağlıklı bir hayat için gerekli önlemler alınmaya başlanmıştır.

Günümüzde sağlıklı beslenmeye artan eğilimle birlikte, bireylerdeki farkındalık da gitgide artmaktadır. Gıdaların genel ...

Çay Ağacı Yağının Faydaları
Çay Ağacı Yağının Faydaları

Kayıtlar, çay ağacının binlerce yıldır bazı yerli halklar tarafından kullanıldığını gösteriyor; neyse ki bilim nihayet çay ağacı yağının ne kadar etkili olduğunu keşfetti. Bugüne kadar, 327’den fazla bilimsel araştırma, çay ağacı yağının tek başına anti-mikrobik etkisi olduğunu gösteriyor.

Kayıtlar, çay ağacının binlerce yıldır bazı yerli halklar tarafından kullanıldığını gösteriyor; neyse ki bilim nihayet ç...