Göz Sağlığı İçin Harika Olduğunun Söylediği 6 Gıda

08 Kasim 2021

Ekran süresini kısaltmak isteseniz bile, her zaman kontrolünüz altında değildir. Örneğin, patronunuza gözleriniz için işten birkaç saat erken çıkacağınızı tam olarak söyleyemezsiniz. Ve en sevdiğiniz programı izlemek kesinlikle kişisel bakım olarak sayılır, bu yüzden onu da karıştırmıyorsunuz, değil mi? Neyse ki, kontrol edebileceğimiz ve gözlerimize bir iyilik yapan bir şey var: bilimsel olarak gözlerinizi desteklemekle bağlantılı yiyecekleri doldurmak.

Kayıtlı Bir Diyetisyene Göre Göz Sağlığı İçin 6 Gıda

1. Dolmalık Kırmızı Biber
Stangland, "Canlı renkli dolmalık biber, göz sağlığı için harika olan A vitamini bakımından yüksektir." Diyor. "A vitamininin göz sağlığı için bu kadar önemli olmasının nedeni, oksidatif stresi yakalayan ve göz de dahil olmak üzere hücrelere daha fazla zarar vermesini önleyen bir antioksidan olmasıdır." Ayrıca dolmalık biberlerin göz sağlığı için iki önemli besin maddesi olan lutein ve zeaksantin içerdiğini söylüyor. Stangland, "Lutein hakkında benzersiz olan şey, retinaya göç eden tek karotenoid [bir tür antioksidan] olmasıdır." Diyor. Luteinin, ekranlardan yayılan zarar veren mavi ışığa karşı bir engelleyici görevi gördüğünü açıklıyor. Zeaksantin'in de benzer şekilde çalıştığını söylüyor. “Gözler için güneş kremi” diyor.
Ancak bu gıda hakkında bilinmesi gereken önemli bir şey, diyor Stangland, A vitamininin yağda çözünebilir olmasıdır. Bu, dolmalık biberlerinizi iyi bir sağlıklı yağ kaynağıyla eşleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Stangland, "Bunu yapmanın bir yolu, onları zeytinyağı ile kavurmak veya tavada kızartmaktır" diyor.

2. Yumurta
Lutein ve zeaksantin hakkında harika olan şey, Stangland'ın besinlerin genellikle aynı gıdalarda birlikte bulunduğunu söylemesidir. Böyle bir yiyecek yumurtadır. "Lutein ve zeaksantin, özellikle yumurtanın sarılı kısmında bulunur" diyor. Sarısında bulacağınız diğer besinler arasında magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve çinko bulunur. Böylece sadece beyazları tercih etmemeniz için başka bir neden olarak göz sağlığını da ekleyebilirsiniz.

3. Koyu Yapraklı Yeşillikler
Stangland, lutein ve zeaksantin bulabileceğiniz başka bir yerin lahana ve ıspanak gibi koyu yapraklı yeşillikler olduğunu söylüyor, bu yüzden vegansanız SOL olduğunuzu düşünmeyin. Stangland, "Bütün koyu yapraklı yeşillikler bu besinlere sahiptir, bu da diyetisyenlerin onları insanlara bu kadar sık önermesinin bir başka nedenidir" diyor.

4. Brokoli
Muhtemelen brokolinin harika bir lif kaynağı olduğunu zaten biliyorsunuzdur, fakat aynı zamanda bol miktarda lutein ve zeaksantin içerdiğini biliyor muydunuz? Stangland öyle diyor, yani turpgiller sebzesi göz sağlığı için harika bir besin. Stangland, "Vücut lutein ve zeaksantin üretemez, bu yüzden ona sahip yiyecekleri yemek çok önemlidir" diyor. Artık oldukça yaygın olarak erişilebilen bir tane daha biliyorsunuz.

5. Nohut
Yiyecekleri lutein ve zeaksantin ile doldurmak harikadır, ancak Stangland, dikkat edilmesi gereken başka bir besinin çinko olduğunu söylüyor. "Çinko, A vitamininin taşıyıcısıdır ve bu yine önemlidir, çünkü A vitamini vücudun oksidatif stresten korunmasına yardımcı olur" diyor. Besin kaynağı, porsiyon başına 1,5 miligram besin içeren nohuttur. (Çinko bir eser mineraldir, bu nedenle önemli olsa da sadece küçük miktarlarına ihtiyacımız var.)

6. Kabak çekirdeği
Stangland, kabak çekirdeğinin porsiyon başına tam 10 miligram ile bir başka büyük çinko kaynağı olduğunu söylüyor. Yapraklı yeşillikler, brokoli ve dolmalık biberle yapılan salatanıza ekleyin ve göz sağlığı için kendinize bir güç kaynağı yemeğiniz var.

Bu listedeki tüm yiyecekler oldukça erişilebilir olsa da Stangland, ek almayı düşünmek isteyebileceğiniz zamanlar olduğunu söylüyor. "İdeal olarak, günde 10 miligram lutein almayı hedeflemek istersiniz ve ortalama bir insan üçten az alır" diyor. Müşterilerine Eye Promise tarafından Screen Shield Pro (39 $) adlı birini tavsiye ediyor. "Bazı günler, bu 10 miligrama ulaşmak zor" diyor.

Bu ipuçlarını aklınızda tutun ve gözlerinizin desteklemeye yardımcı olacaksınız, bu özellikle ekran süresini sınırlamak bir seçenek olmadığında önemlidir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı
Biyolojik Saatin Sağlık Açısından Önemi ve Genlerle Bağlantısı

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.

Çoğumuz doğada, gündüz açan gece kapanan çiçekleri ve sabahları öten kuşları gözlemlemişizdir.

Diyetini Yeşillendir Kilo Kontrolünü Kolaylaştıran Öneriler
Diyetini Yeşillendir Kilo Kontrolünü Kolaylaştıran Öneriler

İdeal kiloya ulaşmak ve o kiloyu korumak bazen ulaşılmaz bir hedef halini alabiliyor. Bireyleri hem psikolojik hem de fiziksel olarak strese sokan “ideal kiloda olamama” durumu, bakış açısını ve alışkanlıkları değiştirerek kolaylıkla kontrol edilebilir.

İdeal kiloya ulaşmak ve o kiloyu korumak bazen ulaşılmaz bir hedef halini alabiliyor. Bireyleri hem psikolojik hem de fi...

Biberiye Yağının Migrene Faydaları
Biberiye Yağının Migrene Faydaları

Biberiye hoş kokulu, doğal ilaç kaynaklarından biridir. Biberiye baş ağrısı, kilo verme, kanser, sinüzit, yüksek tansiyon, uykusuzluk ve yorgunluğa iyi gelir. Bu bitki Akdeniz Bölgesinde yetişir.

Biberiye hoş kokulu, doğal ilaç kaynaklarından biridir. Biberiye baş ağrısı, kilo verme, kanser, sinüzit, yüksek tansiyo...