Uyumadan Önce Ballı Süt İçmek için 7 Neden

27 Ekim 2021

Süt ve bal kombinasyonu, uykusuzlukla mücadele ve onarıcı uykuyu geliştirmeye ek olarak, iyi kemik sağlığını destekleyebilir ve erken yaşlanmayı yavaşlatabilir.
Son yıllarda, yatmadan önce ballı süt içmek gibi bazı doğal yöntemlerin, uyku kalitesini artırabileceği ve böylece gerginlik ve uykusuzluğun azaldığı kanıtlanmıştır.
Ballı süt uyumaya yardımcı olur, ayrıca uyku halindeyken vücuda çeşitli avantajlar sağlar. Laktoz hassasiyeti olan kişiler için uygun olmasa da sütü sorunsuz içebilen insanlar için oldukça etkili bir yöntemdir.

Ballı Süt Cildinizi Korur
Düzenli olarak ballı süt, kanınızı arındırmaya yardımcı olur, böylece cildinize zararlı toksinler ve diğer bileşiklerin miktarını azaltır.
Cildinizi derinlemesine temizlemeye yardımcı olan anti-mikrobik maddeler ve antioksidanlar içerir. Bu, ciltte çeşitli sorunların ve lekelerin oluşumunu engeller.
Hatta kırışıklıkları, sarkmayı ve ölü deri hücrelerinin birikimini önlemek için topikal bir tedavi olarak da kullanılabilir.

Sindirimi Geliştirir
Ballı süt, sindirim için çok yararlıdır. Ayrıca, baldaki anti-mikrobiyal ve antiviral bileşikler, bağırsak enfeksiyonlarını ve mide problemlerini önlemeye yardımcı olur. Bu gıda doğal bir probiyotik gibi davranır ve kolonunuzu koruyan dost bakterilerin gelişmesini teşvik etmek için de idealdir.

Sizi Daha Güçlü Yapar
Bir bardak ballı süt içmek vücudunuza bol miktarda protein vererek ve kompleks karbonhidratları artırarak metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu karışımı gece içmenin yanı sıra sabahları da içmek vücudunuza daha aktif bir gün için ihtiyacı olan fiziksel ve zihinsel enerji verebilir.
Sütteki enzimler sayesinde, içeriğindeki hayvan proteinleri amino asitlere ayrılır. Bunlar daha sonra, bir enerji kaynağı olarak kullanılabilen proteinler oluşturmak için bir araya gelirler.

Kemikleri Güçlendirir
Süt, kalsiyumun en doğal doğal kaynaklarından biridir. Bal da vücudunuzun kolayca emebileceği besin maddeleri içerir. Böylece bu iki malzemenin kombinasyonu kemik sağlığınızı geliştirmeye ve kemik yoğunluğu kaybını ya da kemiklerde zayıflamayı önlemeye yardımcı olur.

Bunların yanı sıra, bu doğal karışım osteoporoz ve kemik sağlığınızı tehlikeye atan diğer enflamatuar rahatsızlıkların riskini düşürür.

Ballı Süt Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir
Araştırmalar, süt ve bal kombinasyonunun stafilokok bakteriler üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Üstelik, bal tek başına alındığı zaman bu bakterilerle mücadele için çok daha iyi olabilir.
Bal, antimikrobiyal, antibiyotik ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Çalışmalar balın çeşitli enfeksiyon türlerini önlemeye yardımcı olduğunu da gösteriyor.
Bu karışım, bağışıklık sisteminiz için bir destek olarak da görülmektedir. Tüketimi, soğuk algınlığı, öksürük ve diğer solunum problemlerini önlediği için grip salgını yaşanan mevsimlerde harika bir içecektir.

Uykusuzluğa Karşı Savaşır
Yukarıda bahsettiğimiz gibi, süt ve bal, derin ve huzur içinde uyumanıza yardımcı olacak aktif bileşiklerle doludur. Bu karışım uykusuzluk için bir çare olarak her yaştan kişi için kullanılabilir. Dahası, bazı ilaçlar yerine kullanabileceğiniz harika özellikler taşıyan doğal bir ilaçtır.
Bal, vücudunuza doğal şekerleri ve iyi uyumanıza yardımcı kimyasal maddeleri serbest bırakmayı tetikleyen triptofan sunar.
Sütteki besin maddeleri ile birlikte bal, gevşeme ve stres giderme ile ilişkili bir nörotransmitter olan serotonin düzeylerini artırmaya da yardımcı olur.

Erken Yaşlanmayı Önler
Bir bardak ballı süt, sadece cildinizde değil, vücudunuzun geri kalanında da erken yaşlanma risklerini azaltacaktır. İçindeki antioksidanların çoğu, hücre aktivitesine müdahale eden zararlı serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltmaktadır.
Bazı eski kültürlerde bu karışım “yaşam iksiri” olarak bile kabul edilirdi. Düzenli tüketildiği zaman, hücre bozulmasını ve birçok hastalığın gelişimini önlediği düşünülmektedir.
Ballı sütü denemeye hazır mısınız? Bir bardak ılık süte bir çorba kaşığı bal ekleyin ve böylece daha iyi uykunun ve vücudunuza sağlayacağı yararların tadını çıkarın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama
Ara Öğün Nedir? Sağlıklı Ara Öğün Hazırlama

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir şekilde anlatılmaz. Biz de bu yazımızda; “Ara öğün nedir, ne değildir?” diye soranların meraklarına son vereceğiz.

Birçok diyetisyenden ve sporcudan “ara öğün” terimini duymuşsunuzdur. Ancak genellikle ara öğünün ne olduğu detaylı bir ...

Defne Yaprağının Sağlık Açısından Faydaları
Defne Yaprağının Sağlık Açısından Faydaları

Defne yaprağı, ocakta pişirilen leziz sulu yemeklerin aromatik katkısı en sevdiğim bitkilerden biri… Bu bitki, yüzlerce yıldır tıbbî tedavilerde kullaılmış. Et, çorba ve güveç için ayırt edici, lezzetli koku için de ayrıca en çok tercih edilen baharatlardan biri diyebiliriz.

Defne yaprağı, ocakta pişirilen leziz sulu yemeklerin aromatik katkısı en sevdiğim bitkilerden biri… Bu bitki, yüzlerce ...

Denizin En Pahalısı Havyar Nedir?
Denizin En Pahalısı Havyar Nedir?

Kökeni Fransa'ya dayanan havyar, balık yumurtası olarak da bilinir. Havyarın elde edilme biçimi hayvan severler tarafından onaylanmasa da, gastronomide önemli bir değere sahip.

Kökeni Fransa'ya dayanan havyar, balık yumurtası olarak da bilinir. Havyarın elde edilme biçimi hayvan severler tarafınd...