Stres Ve Kaygıyı Azaltmanın Doğal Yolları

22 Ekim 2021

Stresiniz finansal, sağlık, iş veya anksiyete bozukluklarından kaynaklansın, iyi yönetilmezse vücut üzerindeki etkileri ölümcül olabilir. Stres belirtileri zihinsel, fiziksel veya davranış değişiklikleri şeklinde olabilir. Bu yazıda, stres ve kaygı düzeylerini doğal olarak azaltmanın yollarını tartışacağız.

Takviyeler
Çeşitli takviyeler, stres azaltma ve ruh halini iyileştirme etkileri göstermiştir. Bu takviyeleri almadan önce bir doktora danışmanız ve kullanmadan önce daima talimatları okumanız tavsiye edilir.

Doğal Otlar
Aşağıdaki doğal bitkilerin stres ve kaygı semptomlarını azalttığı bilinmektedir.
• Rhodiola - Bu Rus ve Asya yerli bitkisi, pratik, kısa süreli bir antidepresandır.
• Magnezyum – Yeşil sebzelerde, kepekli tahıllarda, tohumlarda ve kabuklu yemişlerde bulunan bu enerji üreten mineral, GABA (gama-aminobütirik asit) emlakçıları ile etkileşime girerek stresi azaltır.
• CBD - Cannabinol, marihuana bitkisinden elde edilen bir bileşiktir ve rahatlama hissini tetiklemeye yardımcı olur. Ayrıca uykusuzluk hastaları için kaygıyı azaltmak için kullanılır.
• Kediotu Kökü - Güçlü bir kokuya sahip pembe ve beyaz renkli bir bitkidir ve zihni sakinleştiren uyku ve rahatlama özelliklerine sahiptir.

Açık Alanda Terapi
Plajda, ormanda veya çöl yollarında yapılan düzenli açık hava etkinlikleri, travma ve zihinsel sorunlardan muzdarip insanlar için doğal bir terapi işlevi görür:
• Keyifli Egzersizler – Düzenli egzersiz, endişeli enerjiyi yakar ve ruh halinizi iyileştiren ve uykuyu iyileştiren doğal hormonları serbest bırakır. Yürüyüş, bisiklet, kano, kaya tırmanışı, kros kayağı, yüzme ve patika koşusu gibi aktiviteler stres ve kaygıyı azaltmanın harika yollarıdır.
• Sosyal bağ ve akran desteği – Benzer veya ilişkilendirilebilir stres ve anksiyete bozuklukları olan kişiler için grup tarafından organize edilen açık hava terapileri, yargılanma korkusu olmadan özgürce etkileşim kurmalarına yardımcı olur. Stres seviyelerini ve diğer zihinsel sağlık koşullarını düşürmeye yardımcı olur ve yeni arkadaşlıklar ve bağlarla sonuçlanabilir.
• Doğal terapi – Açık hava doğal bir terapidir ve insanlar doğaya yakın olduklarında daha mutlu ve daha az endişeli olma eğilimindedirler.

Egzersiz yapmak
Fitness hedefleri belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için çalışmak sizi meşgul edecek, stres ve kaygıdan uzak tutacaktır. Bir ev programı geliştirebilir, bir spor salonuna katılabilir veya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için bir fitness koçu tutabilirsiniz. Bir antrenman programına bağlı kalmak kolay değildir, ancak kendinizi sorumlu tutmak, stres ve endişeyi uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Yeterli uyku
Uyku, beynin yeniden şarj olmasını ve vücudun rahatlamasını sağlar. Yeterince uyumadığınızda, vücudunuzu hafıza güçlendirme ve kas onarımının faydalarından mahrum bırakırsınız. Kötü uyku düzenleri ruh halinizi, hafızanızı ve muhakemenizi etkiler. Yeterince uyumak sizi daha mutlu, rahat ve kaygısız bırakır.

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları
Besleyici gıdalar yemek stres semptomlarını azaltır. Stres ve kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı olmak için:
• Kafein alımından kaçının veya sınırlayın.
• Alkol alıyorsanız, bunu ölçülü bir şekilde yapın ve onu stres giderici olarak almaktan kaçının.
• Aşırıya kaçabileceğiniz için stresi azaltmak için yemek yemeyin.

Stres iş hayatınızı, ilişkilerinizi ve sağlığınızı etkileyebilir ve her zaman stresten uzak kalmaya çalışmalısınız. Yukarıdaki ipuçlarını benimsemek, stres ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olacak ve sizi mutlu ve sağlıklı bir yaşama yönlendirecektir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Stres Kaygı Doğal Otlar Sağlıklı Beslenme Sağlıklı uyku

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Cilt Bakımında Amino Acid Ne İşe Yarar?
Cilt Bakımında Amino Acid Ne İşe Yarar?

Proteinlerin vücut tarafından sindirilmesiyle ortaya çıkan amino asitler cilt bakımı ve saç bakımında yıllardır kullanılır. Eğer sen cilt bakımında amino asitlerden destek almıyorsan cildinin yenilenmesinde ve daha sağlıklı görünmesinde aktif rol alan amino asitleri iyice araştırmalısın.

Proteinlerin vücut tarafından sindirilmesiyle ortaya çıkan amino asitler cilt bakımı ve saç bakımında yıllardır kullanıl...

Yemeği Yavaş Yemek Kilo Verdirir Mi?
Yemeği Yavaş Yemek Kilo Verdirir Mi?

insanlar genellikle yemeğini hızlı ve dikkatsizce yeme gibi bir huyu var ve bu durum kilo alımıyla birlikte başka sağlık sorunlarına kapı açabilir. Yavaş yemek yemenin yararlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

insanlar genellikle yemeğini hızlı ve dikkatsizce yeme gibi bir huyu var ve bu durum kilo alımıyla birlikte başka sağlık...

Tatlı Patatesin İyileştirici Ve Besleyici 7 Özelliği
Tatlı Patatesin İyileştirici Ve Besleyici 7 Özelliği

Tropik kökenli bir sebze olsa da tatlı patatesi dünyanın her yerinde bulmak mümkündür. Önceleri şekerli tadı nedeniyle popüler olmuştur. İnsanlar bu sebzeyi, tatlı olması nedeniyle, ana yemeklerin dışında tatlılarda da kullanmışlardır.

Tropik kökenli bir sebze olsa da tatlı patatesi dünyanın her yerinde bulmak mümkündür. Önceleri şekerli tadı nedeniyle p...