Yaşadığınız Yerin Renkleri Sağlığınızı Nasıl İyileştirebilir?

21 Ekim 2021

Boya renkleri ilk bakışta estetik dışında herhangi bir şey için oldukça önemsiz görünebilir. Bununla birlikte, renk psikolojisinin günlük yaşamınız ve refahınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Boya renklerini evinizin farklı odalarında nasıl hissetmek istediğinize göre seçmelisiniz. Mutfakta enerjik ve yaratıcı ama banyo ve yatak odasında rahat hissetmek isteyebilirsiniz. Mekanınızın rengi farklı duyguları teşvik etmeli ve kendinizi gerçekten evinizde hissetmenize yardımcı olmalıdır.

Rahatlatıcı ve Sakinleştirici
Maviler, yeşiller ve nötr tonların çoğu birey üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Soğuk tonlar, rahatlamak ve rahatlamak için gittiğiniz yatak odası ve banyo için mükemmeldir. Yatak odasında derin maviler ve yeşiller size okyanus, gökyüzü ve orman gibi doğal manzaraları hatırlatabilir. Doğanın zihinsel sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve zihinlerimizi yeniden canlandırmaya yardımcı olabilir. Belki yatak odanızı derin bir deniz mavisi tonuna boyayın ve bol bitki ve yumuşak dokularla eşleştirin.
Beyaz, temiz ve taze göründüğü için banyolar için popüler bir seçimdir. Ancak banyo aynı zamanda gençleşmek ve rahatlamak için de bir yerdir. Birkaç renkli tonu mavi fayans veya bitkilerle birleştirebilirsiniz.

İlham Verici
Mutfak, ev sahipliği yapmak, yemek pişirmek ve yemek planı yapmak için bir yerdir. İlham verici ve yaratıcı bir oda için mutfağınızı mor, sarı veya beyaza boyamayı deneyin. Mutfak boyası, yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarırken aynı zamanda dayanıklı ve temizlemesi kolay olmalıdır. Boyanın pratik yönü de renk kadar önemlidir.

Enerji Verici
Evin bazı odaları sosyalleşmeye ve yaratmaya adanmıştır. Kırmızı, turuncu ve sarı tonlar size yeni bir yaşam alanı verebilir ve sohbeti canlandırabilir. Sarı, bir odaya neşeli bir ton getirebilir ya da cafcaflı ve fazla cesur görünebilir. Alanınızda birkaç farklı örnek sarı tonu denemek ve hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek önemlidir. Unutmayın, doğal ışık farklı odalarda belirli boya renklerinin alt tonlarını değiştirebilir.
Kırmızı, yemek odaları için harika bir seçenektir. Sıcaklık, bağ getirir ve insanları birlikte sosyalleşmeye teşvik eder. Kendinizi enerjik ve heyecan verici bir sohbete katılmaya hazır hissetmenizi sağlayabilir.

Mutluluk ve Memnuniyet Verici
Mutlu renginiz kişisel bir tercihtir. Bazı insanlar için parlak mavi, kendilerini rahat hissettirir ve onlara güneşli bir yaz gününü hatırlatır. Diğerleri, iş stresini ve kaygısını yatıştıran tarafsız bir evi tercih eder. Size bir içerik hissi veren neşeli ve rahat bir alana gelmek önemlidir.

Sağlığınızdan ve evinizin iç kısmından memnun değilseniz, taze bir boya her şeyi değiştirebilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Renk Boya Psikoloji Ruh Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Tarçının Etki Ettiği Sağlık Sorunları
Tarçının Etki Ettiği Sağlık Sorunları

Tarçındaki ana bileşik, sinnamik aside oksitlenmiş olan sinnamaldehit olarak adlandırılmaktadır. Karaciğerde bu sinnamik asit, sodyum benzoat (NaB) içine oksitlenmektedir. Tükendikten sonra, NaB hızla kan-beyin bariyerinden (BBB) geçmektedir. Benzer şekilde, tüm baharatlar gibi tarçın da tüketildikt

Tarçındaki ana bileşik, sinnamik aside oksitlenmiş olan sinnamaldehit olarak adlandırılmaktadır. Karaciğerde bu sinnamik...

Karbonhidratların Vücudumuz İçin Önemi
Karbonhidratların Vücudumuz İçin Önemi

Karbonhidrat, doğada en bol bulunan temel organik maddedir, vücudumuz için besin ve enerji kaynağıdır. Kanın pıhtılaşmasında, üreme ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.

Karbonhidrat, doğada en bol bulunan temel organik maddedir, vücudumuz için besin ve enerji kaynağıdır. Kanın pıhtılaşmas...

Hızlı Yemek Yemenin Zararları
Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Yoğun bir iş temposunda çalışıyor olabilirsiniz, önemli bir aktiviteye yetişmek isteyebilirsiniz veya başka bir sebeple aceleniz olabilir. Her şeyden önce, mesleğimiz ne olursa olsun hatta ev hanımı bile olsak yapılacak bir sürü işimiz her zaman vardır.

Yoğun bir iş temposunda çalışıyor olabilirsiniz, önemli bir aktiviteye yetişmek isteyebilirsiniz veya başka bir sebeple ...