Ne Yersen Osun

17 Ekim 2021

Besinler vücudumuza güç veren yakıttır. Her ikisi de vücut fonksiyonlarına özgü olan doğrudan bir enerji ve besin kaynağıdır. Yiyecekleri genellikle kalori olarak düşünürüz. Oysa bir kalori sadece bir enerji birimidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı ve yeme alışkanlıklarına bakıyorsanız, muhtemelen kalorileri fazla kilo olarak düşünüyorsunuz. Bununla birlikte, kaloriler korkmamız gereken bir şey değil, vücuda nasıl yardımcı olabileceklerini takdir ettiğimiz sürece kucaklamamız gereken bir şey.


Sağlıksız vücut kütlesinin bir sonucu olarak kilo alımı ve sağlık komplikasyonları, aşırı kalori tüketimi ile bağlantılıdır. Bu, yiyeceklere kısıtlayıcı bir yaklaşım uygulamanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, besleyici yiyecekler aşağıdakilere katkıda bulunabilecek değerli kaloriler getirir:
• Bağışıklık sistemi
• Doğurganlık
• Ruh hali düzenlemesi
• Bilişsel yetenek

Bağışıklık Sisteminizi Destekler
Bağışıklık sisteminiz, sağlığınızı etkileyebilecek virüslere, bakterilere ve yabancı cisimlere karşı vücudun sahip olduğu ilk savunmadır. Yediğiniz yiyecekler, vücuda hastalıklar ve enfeksiyonlarla savaşması için silahlar vererek immünolojik tepkinizi destekleyebilir. Bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla savaşırken C vitamini, E vitamini, D vitamini, magnezyumdan yararlanır. Bunları sırasıyla narenciye ve yapraklı yeşillikler, badem, yoğurt, ayçiçeği çekirdeği ve yeşil çayda bulabilirsiniz.

Doğurganlığınızı Etkiler
Hamile kalmaya çalışıyorsanız, Gelişmiş Doğurganlık Merkezi uzmanlarının önerdiği gibi doğurganlığı artıran bir diyet büyük fark yaratabilir. Dengeli bir diyet, üreme sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığınızı destekler. Ayçiçeği tohumları (yine), kadın doğurganlığı için önemli olan folat ve selenyum ile doludur. Bir Harvard araştırmasına göre, tam yağlı süt ürünleri tüketen kadınların yumurtlama sorunları ve düzensizlikleri yaşama olasılığı daha düşüktür. Yumurta sarısı ayrıca doğurganlığı artıran vitaminler ve omega-3 yağ asitleri ile doludur. Ayrıca doğum kusurları riskini de azaltabilirler.

Ruh Halinizi Artırabilir
Kendini mutlu yiyebilir misin? Gıda bilimcileri, bazı gıdaların ruh halinizi düzenlemeye ve moralinizi yükseltmeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Omega-3 bakımından zengin yağlı balıklar, düşük depresyon seviyeleri ile kötü bir şekilde bağlantılıdır. Faydaları en üst düzeye çıkarmak için, yağlı balık filetosunu, B vitamini kaynağı olan fasulye ve mercimekle birleştirebilirsiniz. B vitamini, sisteminizdeki serotonin ve dopamin gibi mutluluk nörotransmitterlerinin seviyesini artırır. Yemeğinizi bir fincan kahve ile bitirmeye ne dersiniz? Kafein uyanıklığı artırır, ancak aynı zamanda ruh halini artıran nörotransmitterleri (yine dopamin) serbest bırakır.

Daha Hızlı Düşünmenizi Sağlayabilir
Genellikle beyin fonksiyonları ve yemek arasındaki bağlantıyı görmezden geliriz. Hiçbir diyet sizi daha akıllı yapmaz. Ancak yediğiniz yiyecekler beyin gücünü artırabilir. Omega-3'ler beyin hücrelerinin ve sinir hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunduğundan, yağlı balıklar beyin gıdaları listesinde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda öğrenme ve hafıza fonksiyonlarını da destekler. Kahve, yukarıda bahsedildiği gibi, bilişsel görevler sırasında uyanıklığı ve odaklanmayı artırır. Yaban mersini ve antioksidanları yüksek diğer yiyecekler beyin yaşlanmasını ve dejeneratif hastalıkları yavaşlatır. Zerdeçal ayrıca anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle smoothie'lerde popüler bir bileşendir. Ancak bilmediğiniz şey, baharatın beyin hücresi büyümesini de desteklediğidir.

Sonuç olarak, yiyeceklerde yalnızca kalori alımından daha fazlası olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur. Tükettiğiniz yiyecekler, tüm temel işlevleri destekleyerek daha sağlıklı bir beden ve zihne katkıda bulunabilir. Başka bir deyişle, yiyeceklerin sağlığınızı nasıl etkilediğini ne kadar iyi anlarsanız, o kadar kontrollü olabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Sağlıklı Beslenme Bağışıklık Sistemi Sağlıklı Besinler Ruh Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?
Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Akdeniz bölgesinde yetişen lavanta, fesleğen ve ada çayı ailesine ait olan biberiye otu ya da bir diğer adıyla bilinen kuş dili otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Özellikle sinir sistemini olumlu etkilediğinden beyinin fonksiyonlarını güçlendirir.

Akdeniz bölgesinde yetişen lavanta, fesleğen ve ada çayı ailesine ait olan biberiye otu ya da bir diğer adıyla bilinen k...

At Kestanesinin Faydaları
At Kestanesinin Faydaları

Sobada yada fırında kızartamazsınız, ancak at kestanesinin yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı etkili bir besin ilavesi olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

Sobada yada fırında kızartamazsınız, ancak at kestanesinin yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullan...

Yeşil Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?
Yeşil Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Çin, Japonya ve Hindistan olan yeşil çay, tarihte alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış. Günümüzde birçok ülkede yapılan araştırmalar, şifalı bitki olarak görülen yeşil çayın faydalarını hala araştırıyor.

Ana vatanı Çin, Japonya ve Hindistan olan yeşil çay, tarihte alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış....