Kolajen Peptidler Yaşlanırken Bize Nasıl Yardımcı Olabilir?

13 Ekim 2021

Birçoğumuz zarafetle yaşlanmaktan mutlu olsak da, zamanın akışını yavaşlatmak söz konusu olduğunda, belirli ürünlerle ilgili bir yardım eli olması güzel. Yaşlandıkça vücudumuz daha az kolajen ve elastin üretir ve bu da cildin incelmesine, ince çizgilere, sarkmalara ve kırışıklıklara neden olur. Yaşlanma sürecini tamamen durdurmak imkansız olsa da, diyetlerimizi kolajen seviyemizi artıracak şekilde takviye etmek mümkündür. Ve bu sadece estetik nedenlerle de değil, kolajenin vücutta birçok farklı rolü vardır ve bu makalede bunları daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve kolajen peptitlerinin bazı yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye nasıl yardımcı olabileceğine bakacağız.

Kollajen Nedir ve Neden İhtiyaç Duyarız?
Kolajen, insan vücudundaki hemen hemen her hücrede bulunan bir protein formudur, aslında toplam vücut kütlemizin yaklaşık %25'ini ve cildimizin %75'ini oluşturur, yani önemli olduğunu söylemek yetersiz kalır. Tendonlarımızda, eklemlerimizde, bağlarımızda, cildimizde, kaslarımızda ve iç organlarımızda bulunur ve bir anlamda hepimizi bir arada tutan yapıştırıcıdır.
İyi haber şu ki, insan vücudu süper zekidir ve diyet proteinini parçalayarak ve onu tüm önemli amino asitlere (kollajen yapı taşları) dönüştürerek doğal olarak kendi kolajen deposunu üretebilir. Ancak kötü haber şu ki, yaşlandıkça vücut bunu yapmakta zorlanır ve böylece kolajen üretimimiz azalmaya başlar ve bununla birlikte o korkunç yaşlanma belirtileri gelir.
Bir zamanlar dolgun, pürüzsüz, genç olan cildimiz kurumaya, ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşturmaya başlar ve elastikiyetini kaybettiği için sarkmaya başlayabilir. Ve bir zamanlar çevik, gevşek ve ağrısız olan eklemlerimiz, eskisi kadar özgürce hareket etmemize izin vermeyebilir ve sert ve ağrılı hissedebilir.
Peki bunun olmasını önlemek için yapabileceğimiz bir şey var mı yoksa diyetimizi kolajen seviyemizi artıracak şekilde artırabilir miyiz?
İyi haber şu ki, evet, buna yardımcı olması için diyetlerimizi tamamlayabiliriz ve birazdan bunun hakkında biraz daha ayrıntıya gireceğiz. Ama önce, daha önce bahsettiğimiz amino asitlere ve daha spesifik olarak peptitler olarak bilinen amino asit dizilerine daha fazla göz atalım.

Peptitler Nelerdir?
Peptitler, kolajen, elastin ve diğer doku yapılarını desteklemeye yardımcı olan spesifik proteinlerden oluşan küçük bir amino asit koleksiyonudur.
Ayrıca şunlara da yardımcı olabilirler:
• Enflamasyonu azaltmak
• Kas yapmak
• Zararlı mikrop seviyelerini azaltmak
• Hastalığa karşı savaşmaya yardımcı olmak


Basitçe söylemek gerekirse, kolajen peptitleri, kolajen üretimini destekleme özel işlevine sahip olan peptitlerdir (amino asit dizileri). Bildiğimiz gibi, yaşlandıkça kolajen seviyeleri azalmaya başlar ve kemiklerimizdeki kolajen bozuldukça kemik kütlemiz de bozulur. Bu nedenle kolajen peptitlerle takviye yapmak, cildinize besin sağlamak, elastikiyeti ve hidrasyonu iyileştirmek ve kemiklerinizi güçlendirmek gibi birçok sağlık yararı sağladığı için giderek daha popüler hale geldi.
Nemlendiriciler, yüz maskeleri, peelingler, eksfoliyatörler gibi cilt bakım ürünleri, özellikle daha eski bir pazara yönelik ürünlerde oldukça sık kolajen peptitleri içerir, ancak kolajen peptitlerini başka bir yoldan da alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Diyetime Kollajen Peptidleri Nasıl Ekleyebilirim?
Bu günlerde, insanların diyetlerini toz halindeki kolajen peptitleri ile takviye etmeleri daha yaygın hale geldi. Kolajen sadece kemikleri ve cildi onarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç, tırnak, bağırsak sağlığı, beyin sağlığı ve kilo kaybı gibi diğer alanlarda da sağlık yararları sağlayabilir. Aura Replenish By Herbs, veganlar için de uygun olan kaliteli bir kolajen peptit sağlar ve bu da göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktördür.
Toz halindeki kolajen peptitleri diğer gıdalarla çok iyi karışır ve tatsız oldukları için onu birleştirdiğiniz şeyin tadını etkilemez. Bu nedenle, sayısız sağlık ve yaşlanma karşıtı faydalarının yanı sıra, kolajen peptitleri, bir dizi farklı yiyecek ve içeceğe eklenecek "içeride" toz haline geldi. Diyetinize kolajen peptitleri dahil etmenin en trend yollarından biri, onu kahvenize eklemektir.

Ancak kahve tiryakisi değilseniz veya gerçek bir kahve uzmanıysanız ve sabah demlemenize peptit tozu ekleme fikrine dayanamıyorsanız, günlük diyetinize kolajen eklemenin diğer yollarına göz atın:
• Smoothies - protein smoothie'lerini duydunuz… işte bu sizin kolajeninizi güçlendiren bir şey.
• Çay – çayı kahveye tercih edin… sorun değil.
• Meyve suları - meyveyi siz seçin, tozu ekleyin, süper şarjlı kolajen suyunu artırın.
• Yulaf lapası – sabah kolajen takviyesi için sabah yulaf ezmesine karıştırın.
• Çorbalar - sadece tatlı, tuzlu yiyeceklerin işe yaraması gerekmez!
• Patates püresi – kolajen herkesi eziyor mu?
• Krep - bir krepi (veya iki!) sevmeyen ve kolajen içerdiğinde daha da iyi.
• Unlu mamuller – unun bir kısmını bunun yerine kolajen peptit tozu ile değiştirin.

Toz halindeyken diyetinize kolajen peptitleri eklemenin pek çok farklı yolu vardır, çünkü hemen hemen her şeyle çok kolay karışır ve kolajen seviyenizi artırmanın yollarını arıyorsanız, o zaman bu basit bir yoldur.
Yaşlanma sürecini tamamen durduramayız ama kesinlikle yavaşlatabiliriz. Ve aynaya baktığınızda gözlerinizin etrafında kırışıklıklar ve sarkan cilt görüyorsanız ve bu sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, belki de bu konuda bir şeyler yapmayı düşünmenin zamanı gelmiştir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kollajen Cilt Sağlığı Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kerevizin Sağlık Açısından Önemi
Kerevizin Sağlık Açısından Önemi

Kereviz inanılmaz bir sebze. Sapı ayrı yaprakları ayrı bir hazine aslında. Kerevizin faydaları K vitamini, C vitamini, potasyum, folik asit ve B6 vitamini özelliklerine ilaveten antioksidanların ve faydalı enzimlerin mükemmel bir kaynağı olması ile zaten baştacı.

Kereviz inanılmaz bir sebze. Sapı ayrı yaprakları ayrı bir hazine aslında. Kerevizin faydaları K vitamini, C vitamini, p...

Cilt İçin En İyi Dört Vitamin
Cilt İçin En İyi Dört Vitamin

Cilde iyi bakmak, genel sağlığın önemli bir parçasıdır. Çünkü cilt, vücudun en büyük organıdır. Sağlık profesyonellerinin bu konuda söylediği ilk şey cildi sağlıklı tutmak için cildin, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kaldığı süreyi kısıtlamaktır ve güneş ışınına maruz kalındığında koruyucu güneş

Cilde iyi bakmak, genel sağlığın önemli bir parçasıdır. Çünkü cilt, vücudun en büyük organıdır. Sağlık profesyonellerini...

Saç Gelişimi Ve Sağlıklı Cilt İçin En İyi Vitaminler
Saç Gelişimi Ve Sağlıklı Cilt İçin En İyi Vitaminler

İçeriden nasıl fit olunur? Bu, doğru bir şekilde ele alınması gereken sık sorulan bir sorudur. Hem iç sağlığımız hem de dış sağlığımız; Görünüşümüz esas olarak diyetimizden etkilenir ve sistemimize yeterli miktarda besin alıp almadığımıza bağlıdır.

İçeriden nasıl fit olunur? Bu, doğru bir şekilde ele alınması gereken sık sorulan bir sorudur. Hem iç sağlığımız hem de ...