Ruh Sağlığınızı Destekleyecek 6 Süper Gıda

01 Ekim 2021

Bedenlerimize koymayı seçtiğimiz şeyler ruh sağlığımızı doğrudan etkileyebilir. Araştırmalar, yediğimiz gıdalardaki belirli vitamin ve minerallerin zihinsel sağlığımızı iyileştirme ve stres, kaygı ve depresyon semptomlarını hafifletme yeteneğine sahip olduğunu göstermiştir. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için sağlıklı yiyecekler yemek önemlidir. İşte diyetinize dahil etmeniz gereken en iyi 6 süper gıda.

Yağlı balık
Yağlı veya yağlı balıklar, hafızayı geliştiren ve kaygıyı azaltan Omega-3 yağ asitleri içerir. Omega-3 asitleri vücutta birçok yönden inanılmaz derecede etkilidir ve beyin fonksiyonu için gereklidir. Depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarının semptomlarını azalttığı bilinmektedir. İşte Omega-3 yüklü en iyi balıklardan bazıları.
• Somon
• Sardalya
• Orkinos
• Albacore ton balığı
Vejetaryenler veya veganlar için keten tohumu, chia tohumu ve ceviz, beyin sağlığınızı artırmak için harika bir omega-3 kaynağıdır.

Yapraklı Yeşiller
Yapraklı yeşillikler folik asitte yüksektir. Folik asit ve diğer B vitaminlerinin eksiklikleri uykusuzluk, depresyon ve yorgunluk ile bağlantılıdır. Diyetinize doğru miktarda yeşil yapraklı sebzeler almak, depresyon ve diğer zihinsel sağlık koşullarıyla mücadeleye yardımcı olacaktır. Optimum zihinsel sağlık için diyetinize düzenli olarak eklemeniz gereken bazı yeşil yapraklı süper gıdalar.
• Ispanak
• Kale
• Kara lahana
• Roman Marulu

Meyveler
Meyveler antioksidanlarda son derece yüksektir ve vücudumuz ve beynimiz için birçok faydası vardır. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşmak, iltihabı azaltmak ve hasarlı hücreleri onarmak için mükemmeldir. Araştırmalar, zihinsel sağlık sorunları ile serbest radikaller arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Çileklerdeki antioksidanların anksiyete ve depresyon semptomlarını hafiflettiği bulunmuştur. Meyveler mükemmel bir süper yiyecek atıştırması yapar. En yüksek antioksidanlar için bu meyveleri deneyin.

• Çilekler
• Yaban mersini
• Ahududu
• Böğürtlenler

Fermente Gıdalar
Araştırmalar bağırsak sağlığımızın doğrudan zihinsel sağlığımızla ilgili olduğunu gösteriyor. Fermente gıdalardaki prebiyotikler ve probiyotikler, sağlıklı bir bağırsağı destekler. Fermente gıdaların beynin bazı antidepresanlarla aynı kısımlarını etkilediği bulunmuştur. Diyetinize daha fazla fermente gıda eklemek, depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifletebilir. Aşağıda, daha sağlıklı bir bağırsak ve zihin için yemek için fermente edilmiş süper gıdalar bulunmaktadır.
• Yoğurt
• Kimçi
• Lâhana Turşusu
• Kombu Çayı

Kakao
Kakao, çağlardan beri var ve sağlık açısından çok büyük faydaları var. Ruh halinizi yükselten, hafızayı ve genel beyin fonksiyonunu artıran besinler ve doğal bileşiklerle doludur. Aynı zamanda kortizolü düşüren ve daha düşük stres seviyelerine neden olan magnezyum içerir. Bitter çikolata, sütlü çikolatadan daha yüksek oranda kakao içerir ve bu da onu daha saf hale getirir. Kakaonun en saf hali için tören kalitesinde kakao seçin. Bir daha canınız tatlı bir şey çektiğinde, faydasını görmek için biraz bitter çikolata alın.

Zerdeçal
Araştırmalar, vücuttaki yüksek inflamasyonun birçok zihinsel sağlık durumuyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Curcumin, zerdeçalda iltihabı azaltabilen ve stres ve depresyon semptomlarını hafifletebilen doğal bir bileşiktir. Zerdeçal, Hint yemeklerinde yaygın olarak bulunan ve diyetinize kolayca dahil edilen bir baharattır. Zerdeçal düzeltmenizi elde etmek için yumurtalara, yahnilere ekleyin veya altın sütlü bir latte'nin tadını çıkarın.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler
Pek çok gıda fiziksel ve zihinsel sağlığımızı olumlu yönde etkileyebiliyorsa, bizi olumsuz etkileyebilecek gıdalar da vardır. Araştırmalar, şeker ve işlenmiş gıdalarda yüksek bir Batı diyetinin daha fazla depresyon belirtisiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bu yiyecekleri yemek yorgunluğa neden olabilir ve depresyon belirtilerini kötüleştirebilir. En iyi zihinsel sağlık için, bu gıdalardan kaçınmak önemlidir:
• İşlenmiş gıdalar
• Şeker
• Alkol
• Doymuş yağlar

Çıkarım
Akıl sağlığınıza öncelik vermek istiyorsanız, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almak için bütün gıdaları yemeye çalışın ve süper gıdaları diyetinize dahil edin. Kaygı, depresyon veya herhangi bir duygusal sıkıntı yaşıyorsanız, bir terapistle konuşmak faydalı olabilir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Ruh Sağlığı Balık Yeşillik meyve Fermente Gıda Kakao Zerdeçal

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren İşaretler
Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren İşaretler

Protein, canlılar için önemli ve gereklidir, enerji vermesi, vücudun iyileşmesini sağlama gibi görevleri bulunmaktadır. İnsanlar günlük kalorilerinin yaklaşık % 10’luk bir kısmını proteinli gıdalardan almalıdır. Proteinler çeşitli gıda kaynaklarından alınabilir.

Protein, canlılar için önemli ve gereklidir, enerji vermesi, vücudun iyileşmesini sağlama gibi görevleri bulunmaktadır. ...

B-Kompleks Vitaminleri: Faydaları, Yan Etkileri ve Dozu
B-Kompleks Vitaminleri: Faydaları, Yan Etkileri ve Dozu

B vitaminleri, vücudunuzda birçok önemli rol oynayan bir besin grubudur. Çeşitli gıdalarda bulunurlar, bu nedenle çoğu insan bu vitaminlerin önerilen miktarlarını yalnızca diyet yoluyla alır.

B vitaminleri, vücudunuzda birçok önemli rol oynayan bir besin grubudur. Çeşitli gıdalarda bulunurlar, bu nedenle çoğu i...

Kahvaltıdan Önce Meyve Yemek Sağlıklı Mı?
Kahvaltıdan Önce Meyve Yemek Sağlıklı Mı?

Kahvaltıdan önce meyve yemek konusunda çok farklı görüşler var. Bazıları bunun iyi bir şey olmadığını düşünürken bazıları da, her gün boş mideyle meyve yemenin sağlığınız için çok iyi olduğunu düşünmektedir.

Kahvaltıdan önce meyve yemek konusunda çok farklı görüşler var. Bazıları bunun iyi bir şey olmadığını düşünürken bazılar...