Makrobesinler Vs. Mikron Besinler

26 Eylük 2021

Makrobesinler ve mikrobesinler: Fark nedir?
Besinlerin optimal sağlık için gerekli olduğu inkar edilemez. Yeterli besin alımı, elimizden gelenin en iyisini yapmamızı, hissetmemizi ve gerçekleştirmemizi sağlar, ancak makro ve mikro besinler arasındaki fark tam olarak nedir? Ve onları nerede bulacağız? Makro besinler ve mikro besinler hakkında bilmeniz gereken her şey burada.


Makro besinler ve mikro besinler arasındaki fark nedir?
Besinler, vücudun temel işlev için ihtiyaç duyduğu gıdalarda bulunan bileşiklerdir. İnsan vücudu besinleri kendisi üretemediğinden, beslenmede gereklidir ve enerji, büyüme, üreme ve hastalıkların önlenmesi için kullanıldığı için insan sağlığı için gereklidir. Toplamda, vücudun ihtiyaç duyduğu 6 temel besin maddesi vardır: karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve su. Bu besinlerin tümü gerekli olmakla birlikte, iki kategoriye ayrılır: makro besinler ve mikro besinler.

Makrobesinler insan diyetinin birincil yapı taşlarıdır, yiyeceklerin kalori içeriğini oluştururlar ve karbonhidratları, proteinleri ve yağları içerirler.


Karbonhidratlar, bitki gıdalarında bulunan şekerler, nişastalar ve liflerdir ve vücudun birincil enerji kaynağıdır. Karbonhidratlar, vücudun gün boyunca enerji için kullandığı sindirim yoluyla glikoza parçalanır ve kan şekeri ve insülin metabolizmasını kontrol etmeye, kolesterol ve trigliserit metabolizmasına katılmaya ve bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Karbonhidratlar gram başına 4 kalori enerji sağlar ve tahıllar, meyveler, sebzeler, fasulye, mercimek ve süt ürünlerinde bulunur.

Proteinler amino asitlerden oluşur ve hayvan ve bitki formlarında bulunur. Protein, yapısal ve mekanik fonksiyona katkıda bulunur, hücrelerdeki ve vücuttaki süreçleri düzenler ve gerekirse enerji sağlar. Protein gram başına 4 kalori enerji sağlar ve et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri, fasulye, mercimek, fındık ve tohumlarda bulunur.

Yağlar, yağ asitlerinden oluşur ve doymuş ve doymamış formlarda bulunur. Yağlar, vücudun depolanan ana enerji kaynağıdır, hücresel yapı ve fonksiyona katkıda bulunur, sıcaklığı düzenler, vücut organlarını korur ve vücuda yağda çözünen vitaminler sağlar. Yağ, gram başına 9 kalori enerji sağlar ve hayvansal yağlar, sıvı yağlar, süt ürünleri, avokado, fındık ve tohumlarda bulunur.

Su aynı zamanda vücut tarafından büyük miktarlarda gerekli olması anlamında bir makro besindir. Su, kalori yoluyla enerji sağlamasa da insan yaşamı için gereklidir.
Mikro besinler vücuttaki çok çeşitli metabolik süreçlerden sorumludur ve vitamin ve minerallerden oluşur, ancak makro besinlerin aksine; mikro besinler kalori kaynağı değildir. Toplamda, sağlık için gerekli olduğu tespit edilen 13 vitamin ve 15 mineral bulunmaktadır.

Vitaminler hücresel fonksiyon, büyüme, metabolizma ve gelişme için gereklidir ve yağda çözünen ve suda çözünen formatlarda bulunur. Yağda çözünen vitaminler, vücudun karaciğer ve yağ dokularında uzun süre depolanabilen A, D, E ve K vitaminlerini içerirken, suda çözünen vitaminler B vitaminini içerir ve C vitamini vücutta depolanamaz. vücut ve bu nedenle, daha düzenli tüketim gereklidir.

Mineraller kemik yapısı, hormonlar ve çok daha fazlası için gerekli olan inorganik maddelerdir. Mineraller makro ve mikro terimlerle de sınıflandırılabilir ve kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, klorür, magnezyum, demir, çinko, iyot, krom, bakır, florür, molibden, manganez ve selenyum içerir.
Bitkisel besinler olarak da bilinen fitokimyasallar, antioksidanlar, flavonoidler ve genel sağlığa katkıda bulunan diğer kimyasallardır; bununla birlikte, teknik olarak vitamin veya mineral değildirler ve bu nedenle bazen mikro besinler olarak kabul edilirler.
Her iki besin türü de temel, gram başına gram olsa da, insan vücudu mikro besinlerden daha fazla miktarda makro besin gerektirir, bu nedenle makro (büyük) ve mikro (küçük) besin terimleri.

Makrobesinler ve Mikrobesinler: Kalite Neden Önemlidir?
Tükettiğimiz besinler vücut için birincil besin kaynağıdır; bu nedenle tükettiğimiz gıdaların kalitesi genel sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Genel olarak konuşursak, tam gıdalar, işlenmiş gıdalara göre hem makro hem de mikro besinlerin besin açısından daha yoğun kaynaklarıdır. İşlenmiş gıdalar protein, yağ ve karbonhidrat içerirken, kaynakları genellikle rafinedir ve vitamin ve mineral içeriğinden yoksundur. Aslında, bazı araştırmalar, daha yüksek mikro besin alımının, gelişmiş enerji ve azaltılmış açlık ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, düzenli ve yeterli karbonhidrat, protein ve yağ tüketimi ile tam gıdalardan oluşan dengeli bir diyet tüketmek, genel mikro besin alımınızı desteklemenin en iyi yoludur.

Sonuç Olarak
Makro besinler ve mikro besinler, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besinlerdir ve gıdalarda bulunur. Makro besinler karbonhidratları, proteinleri ve yağları içerirken, mikro besinler vitamin ve mineralleri içerir. Tüm besinler gerekli olmasına rağmen, gram başına gram, insan vücudu mikro besinlerden daha büyük miktarlarda makro besinlere ihtiyaç duyar. Genel olarak konuşursak, tam gıdalardan oluşan dengeli bir diyet tüketmek, optimal sağlık için gerekli makro besinleri ve mikro besinleri gerektiği gibi takviye desteğiyle tüketmenizi sağlamanın en iyi yoludur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Makro Besin Mikro Besin Sağlıklı Beslenme Karbonhidrat Protein Yağ

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sağlıklı Kahve Tüketimi İçin İpuçları
Sağlıklı Kahve Tüketimi İçin İpuçları

Yeterli ve sağlıklı kahve tüketimi için kahvenin faydalarını ve yarattığı etkileri bilmek ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda günlük tüketim miktarını doğru bir biçimde ayarlamak gerekir.

Yeterli ve sağlıklı kahve tüketimi için kahvenin faydalarını ve yarattığı etkileri bilmek ve ihtiyaçlarımız doğrultusund...

Ramazan Bayramı'nda Nasıl Beslenmeliyiz?
Ramazan Bayramı'nda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan boyunca oruç tuttuysanız eğer; iftar ve sahurun arasında çok az zaman olması yüzünden öğün sayısını azalttınız, beslenme düzeniniz tamamen değişti ve kendinizi çok aç hissederek oturduğunuz o güzel iftar sofralarından, genellikle midenizde değil aklınızda kalan pek çok yiyecekle kalktınız de

Ramazan boyunca oruç tuttuysanız eğer; iftar ve sahurun arasında çok az zaman olması yüzünden öğün sayısını azalttınız, ...

Narenciye Ve Süper Vitaminli 7 Çeşidi
Narenciye Ve Süper Vitaminli 7 Çeşidi

Narenciyeler, meyve reyonlarının en renkli ürünlerinden biridir. Çoğu tezgahlarda reyon süslemesinde narenciye meyveleri kullanılır. Kabukları biraz pürüzlü bir meyve grubudur. Bu meyvelerin içi de dışı da sayısız faydaya sahiptir.

Narenciyeler, meyve reyonlarının en renkli ürünlerinden biridir. Çoğu tezgahlarda reyon süslemesinde narenciye meyveleri...