Bulaşık Makinesini Temizlemek İçin 3 Doğal Yöntem

13 Eylük 2021

Bulaşık makinesi bulaşıklarınızı tertemiz yapmakla görevli olsa da onun da zaman zaman yıkanmaya ve bakım görmeye ihtiyacı olacak. “Zaten bulaşıklarla beraber yıkanıyor.” diyorsanız, makinenin ömrünü kısaltmış olursunuz. Daha uzun ömürlü bir bulaşık makinesi için onu biraz daha hassas kullanmak ve zaman zaman halinden anlamak gerekecek.
Kimyasal ürünleri kullanmadan, evinizde olan malzemeler ile yapabileceğiniz bulaşık makinesi temizleme yöntemleri listesi mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırıp size bir kahve vakti bile oluşturabilir. Çünkü çok kısa sürede makinenin içini temizleyebilirsiniz.

1) Karbonat ve Sirke Karışımı
Karbonat mutfakta daha ne büyük işler başaracak kim bilir? Karbonat ile gün içinde defalarca çalışan bulaşık makineniz tertemiz oluyor. Karbonatın yardımcısı beyaz sirke de işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Mikroplara asla yer vermeden kireç kalıntılarını yok etmek için şu adımları izlemelisiniz:
• Makinenin iç raflarını öne doğru çekip veya tam olarak çıkarıp bir bez yardımıyla makine içini temizleyin. Daha sonra rafları yerine takın. Önceki yıkamalardan kalan küçük artıklar varsa bunları alın.
• Beyaz sirke koymuş olduğunuz bir kaseyi makinenin alt rafına yerleştirin ve bir tur olacak şekilde sıcak ayarda çalıştırın. Program bittikten sonra ikinci adıma geçeceğiz.
• Büyük bir paket karbonatı makinenin tabanına dağıtın. Sıcak ayarda bir defa kısa süreli olarak çalıştırmaya başlayın. Sirke ile yıkanmış makineyi karbonatla da yıkayarak temizleme işlemini başarıyla bitirmiş oldunuz.
• Bu iki malzeme hemen hemen her evde bulunmaktadır. Ayda bir defa bu yöntemi denerseniz, makinenin ömrünü uzatabilirsiniz.

2) Arap Sabunu
Bulaşık makinesinden rahatsız edici kokular gelmeye başladıysa, makinenin temizlik vakti de gelmiş demektir. Daha önce makineyi hiç temizlemediyseniz sizlere Arap sabunu kullanmanızı tavsiye edeceğiz. Dilerseniz sıvı olarak dilerseniz katı halde bir Arap sabunu kullanabilirsiniz:
• Temin edilen Arap sabununu ıslak bir beze dökün.
• Makinenin raflarını bu bezle silin.
• Aynı şekilde makinenin iç yüzeylerini de Arap sabunu ile güzelce silin.
• Daha sonra kâğıt havlu ile kurulayın ve bir süre makine kapağını açık bırakın.

3) Limon Tuzu
Limon tuzu kireç düşmanı olan bir maddedir. Genellikle su ısıtıcılarının temizliğinde de etkili olması ile bilinir. Kireçleri yok ettiği için pek çok kişi tarafından bulaşık makinesi temizliğinde de tercih edilmektedir:
• Bir kap içinde 2 kaşık limon tuzu ve 2 bardak beyaz sirkeyi karıştırın.
• Limon tuzu eridiğinde bu karışımı bulaşık makinesinin içine dökün.
• Daha sonra sıcak ayarda bir program seçin ve makineyi çalıştırın.
• Bu şekilde evde bulunan malzemeleri kullanarak giderde oluşan kireçleri yok etmiş olursunuz.
• Ayrıca makineden gelen kötü kokular da son bulacaktır.

Bulaşık Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?
Bulaşık makinesinin genellikle kapak bölümünde bir deterjan gözü bulunur. Tablet veya toz deterjanları bu bölmeye ekleyerek bulaşıklarınızın tertemiz olması için gerekli malzemeyi sağlamış olursunuz. Peki, bulaşık makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir?
• Zaman içinde deterjan gözünde kalıntı veya kir birikebilir. Bunun için sıcak su kullanabilirsiniz. Sıcak su tortu oluşturmuş lekeleri eritecektir.
• Dilerseniz temiz bir beze elma sirkesi damlatarak bu gözü nazikçe ovabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Filtresi Nasıl Temizlenir?
Bulaşık makinesi filtresi makineyi koruyan ve giderlerin tıkanmasını önleyen bir aparattır. Temizliği ise oldukça kolaydır. İşte, adım adım bulaşık makinesi filtre temizliği:
• Makineyi açın ve zeminde yer alan, elinizle kolayca açabileceğiniz filtreyi yerinden çıkarın.
• Bunun için döndürüp kendinize çekmeniz gerekecek.
• Çıkan filtreyi sıcak su ile temizleyin.
• Bazen ufak kalıntılar olabilir. Onları giderene kadar suyun altında tutabilirsiniz.
• Filtrenin temizliğine ve makine içi temizliğine önem verdiğiniz takdirde; bulaşıklarınız daha temiz olacaktır.

Bulaşık Makinesi Pervanesi Nasıl Temizlenir?
Pervaneler sürekli su içinde olan ve kireçlenmeye müsait olan parçalardır. Zaman zaman onların da temizlenmesi gerekecektir. Aksi takdirde kireçlenme meydana gelir ve su akışı kısıtlanır. Haliyle bulaşıklar da tam manası ile temizlenemez. İhtiyacınız olan bilgiler eşliğinde bulaşık makinesi pervane temizliği:

• Pervaneleri temizlemek istediğinizde, pervaneleri yerinden çıkarın ve diş fırçası büyüklüğünde olan bir fırça ile her yerini temizleyin.
• Bunun için deterjan veya karbonat kullanabilirsiniz. Temizlenen pervaneleri yerine takabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Bulaşık Makinesi Karbonat Sirke Arap Sabunu Limon Tuzu

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kıyafetleri Beyazlatmak için 5 Doğal ve Kolay Yol
Kıyafetleri Beyazlatmak için 5 Doğal ve Kolay Yol

Beyaz kıyafetlerden sarı lekeleri gidermek için bu yöntemleri kullanmanın yanı sıra, beyazlatmaya yardımcı olacağı için kıyafetlerinizi güneşte kurutmak da çok önemlidir.

Beyaz kıyafetlerden sarı lekeleri gidermek için bu yöntemleri kullanmanın yanı sıra, beyazlatmaya yardımcı olacağı için ...

Ocak Temizlemenin 6 Hızlı Yolu
Ocak Temizlemenin 6 Hızlı Yolu

Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri de şüphesiz ki ocaklar… Çeşit çeşit ve renk renk üretilen ocaklar, içecek ve yiyeceklerin hazırlanmasında büyük rol oynuyor. Gün içinde defalarca kullanılan ocaklar eğer düzenli aralıklarla temizlenmezse; kir ve yağa maruz kalır.

Evin kalbi mutfak; en çok kullanılan bölümlerinden biri de şüphesiz ki ocaklar… Çeşit çeşit ve renk renk üretilen ocakla...

Hindistan Ceviz Yağının 10 Muhteşem Kullanımı
Hindistan Ceviz Yağının 10 Muhteşem Kullanımı

Hindistancevizi yağı şu anda ilgi odağında zamanının tadını çıkarıyor ve hemen hemen her şeyi tedavi edebilen çok yönlü harika bir yağ olarak lanse ediliyor. Ama durum gerçekten böyle olabilir mi? Bu kadar basit bir şey gerçekten bu kadar şaşırtıcı olabilir mi?

Hindistancevizi yağı şu anda ilgi odağında zamanının tadını çıkarıyor ve hemen hemen her şeyi tedavi edebilen çok yönlü ...