Badem Ve İnek Sütünün Farkları, Hangisi Daha Sağlıklı?

30 Ağustos 2021

Süt seçenekleri konusunda kafanız mı karıştı? Kesinlikle yalnız değilsin. Bitki bazlı diyetlerin popülaritesinin artmasıyla birlikte badem sütüne olan talep ve ilgi çarpıcı biçimde artarken inek sütüne olan talep son birkaç yılda azaldı. Ama badem sütü aslında iyi bir seçim mi? Ve hangisi daha sağlıklı?

Badem Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Fark Nedir?
Aynı isme sahip olmalarına rağmen, badem sütü ve inek sütü doğada oldukça farklıdır. İnek sütü, süt sığırlarının meme bezleri tarafından üretilen, besin açısından zengin bir sıvı iken, badem sütü, suyun bademle karıştırılması ve karışımın katıları uzaklaştırmak ve bir sıvı oluşturmak için süzülmesiyle yapılan bir taklit süttür. İnek sütü, tam yağlı süt, %2 süt, %1 süt, yağsız süt ve laktozsuz süt dahil olmak üzere farklı formatlarda bulunurken, badem sütü şekersiz, tatlandırılmış ve aromalı çeşitlerde mevcuttur. Tarihsel olarak bakıldığında, inek sütü ve süt ürünleri çeşitli kültürlerde tüketilirken, badem sütü ve diğer bitki bazlı sütler, sağlık nedenleriyle inek sütü tüketemeyen ve kişisel sebeplerden dolayı tüketmemeyi tercih eden bireyler için alternatif olarak Batı kültüründe daha yakın zamanda tanıtılmıştır.

Badem Sütü ve İnek Sütü Besin Değerleri
Besinsel olarak konuşursak, badem sütü kalori, karbonhidrat, protein ve yağ bakımından düşüktür; inek sütü ise orta düzeyde bir kalori kaynağı, iyi bir protein, yağ ve karbonhidrat kaynağıdır.

Dikkate Alınması Gereken Diğer Faktörler


İçindekiler
İnek sütü, sadece süt içeren bütün bir besindir. Bazı süt çeşitleri ilave vitamin ve mineraller içermesine rağmen, inek sütü katkı maddesi veya koruyucu şeklinde ek maddeler içermez. Aksine, badem sütü, bademlerin sıvı biçimde büyümediği, üretim gerektirmediği ve badem sütü koruyucu, emülgatör ve stabilizatör şeklinde katkı maddeleri içerdiği için minimum işlenmiş bir gıda şeklidir. Ev yapımı badem sütü, bademleri suya batırıp karıştırarak ve ardından sadece sıvı kalana kadar katıları çıkarmak için karışımı süzerek yapılsa da, mağazadan satın alınan badem sütü genellikle jellan zamkı, ayçiçeği lesitini, keçiboynuzu zamkı, askorbik asit gibi katkı maddeleri içerir.

Besin Değerleri
İnek sütü, gezegendeki en besleyici yoğun gıdalardan biridir. Sadece iyi bir karbonhidrat, protein ve yağ dengesi içermekle kalmaz, aynı zamanda doğal olarak oluşan vitamin ve mineraller için de iyi bir kaynaktır. Tersine, badem sütünün birincil içeriği sudur, çok sınırlı miktarda tüm makro besinleri içerir ve badem sütündeki mikro besinlerin çoğu güçlendirilmiştir.

Alerjiler ve İntolerans
İnek sütü, çocuklarda alerjik gıda reaksiyonlarının önde gelen nedenlerinden biridir; 5 yaşın altındaki ABD'li çocukların %2-3'ünün süt sütüne alerjisi vardır. Bu nedenle badem sütü gibi süt ürünü olmayan içecekler süt, yoğurt ve peynir gibi geleneksel süt ürünlerinin yerini almıştır. Bazı kişilerde süt alerjisi bulunurken; vücudun bağışıklık sisteminin süt ürünlerinde bulunan proteinlere karşı çeşitli semptomları tetikleyen bir reaksiyonu, diğer bireyler laktoz intoleransından muzdariptir; laktozu parçalamak için gerekli olan laktaz enziminin eksikliğinden dolayı sütte bulunan doğal şekere (laktoz) karşı vücut reaksiyonu, ancak bu bağışıklık sistemini içermez. Laktoz intoleransından muzdarip olanlar için laktozsuz inek sütü ve süt ürünleri yaygın olarak bulunur. Badem veya ağaç fıstığı alerjisi olanlar için inek sütü daha iyi bir seçenek olabilir.

Kalori ve Kilo Kaybı
Badem sütünün esas olarak sudan yapıldığı göz önüne alındığında, doğal olarak oluşan şekerler, sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin bir kaynak olan inek sütünden daha az kalori içerir. Kilo verme veya kalori azaltma konusunda endişe duyanlar için badem sütü, inek sütünün yerine daha düşük kalorili bir alternatif olabilir. Alternatif olarak, %0 veya %1 inek sütü ve süt ürünleri de kalori azaltmayı desteklemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, toplam kalori alımının kontrol edildiği ve tüketiminin bir kalori açığını desteklediği varsayılırsa, tam yağlı süt ve %2 süt kilo verme hedefini destekleyebilir. Kilo almak isteyenler için inek sütü, özellikle de yüksek yağlı versiyonları, kalori alımını artırmanın daha etkili bir yolu olabilir.

Peki, Badem Sütü Vs İnek Sütü: Hangisi Daha Sağlıklı?
İnek sütü orijinal süper gıdalardan biridir ve gezegendeki en besleyici yoğun gıdalardan biridir. Doğal karbonhidrat, protein ve yağ dengesinin yanı sıra 15'ten fazla temel besin maddesi ile inek sütü inanılmaz derecede sağlıklı bir seçimdir. İnek sütü tüketemeyen veya tüketmemeyi tercih edenler için badem sütü bitki bazlı iyi bir alternatiftir. Badem sütü, inek sütüyle karşılaştırıldığında, protein, yağ ve karbonhidratlar ile mikro besinler açısından daha düşüktür, çünkü büyük ölçüde su ana bileşendir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Süt Badem Sütü Kalsiyum Protein

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Saç Gelişimi Ve Sağlıklı Cilt İçin En İyi Vitaminler
Saç Gelişimi Ve Sağlıklı Cilt İçin En İyi Vitaminler

İçeriden nasıl fit olunur? Bu, doğru bir şekilde ele alınması gereken sık sorulan bir sorudur. Hem iç sağlığımız hem de dış sağlığımız; Görünüşümüz esas olarak diyetimizden etkilenir ve sistemimize yeterli miktarda besin alıp almadığımıza bağlıdır.

İçeriden nasıl fit olunur? Bu, doğru bir şekilde ele alınması gereken sık sorulan bir sorudur. Hem iç sağlığımız hem de ...

Hangi Kuruyemiş Kanser Hücresinin Büyümesini En Fazla Bastırır?
Hangi Kuruyemiş Kanser Hücresinin Büyümesini En Fazla Bastırır?

Harvard Nurse's Study'nin verilerine göre, ergenliklerinde kuruyemiş yiyenlerin hayatlarının ilerleyen dönemlerinde meme kanseriyle savaşma şansı daha yüksek olabilir. Hemşirelerin kızlarını içeren bir takip çalışması bulguları doğruladı.

Harvard Nurse's Study'nin verilerine göre, ergenliklerinde kuruyemiş yiyenlerin hayatlarının ilerleyen dönemlerinde meme...

Kalori Saymadan Nasıl Kilo Verilir?
Kalori Saymadan Nasıl Kilo Verilir?

Kilo verme söz konusu olduğunda, kalori sayımı yaygın olarak kullanılan ve önerilen bir stratejidir. Sonuçta, kilo vermenin temel şartı kalori açığı olduğundan, kalori saymak bariz ve en etkili çözüm gibi görünüyor. Kalori sayımı bazıları için işe yarasa da, herkes için değil.

Kilo verme söz konusu olduğunda, kalori sayımı yaygın olarak kullanılan ve önerilen bir stratejidir. Sonuçta, kilo verme...