Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir?

21 Temmuz 2021

Karnitin, metabolik esnekliği artırmak, sistolik kan basıncını ve bel çevresini azaltmaya yardımcı olan yağ metabolizması için çok önemli bir amino asittir. Karnitin kullanan sporcular, 30 dakikalık bir denemede ölçülen performanslarını %11 artırdığı tespit edilmiştir. İskelet kası istirahatte ve hafif egzersizde yağ asitleri kullanırken, beyin enerji ihtiyacının %90’ına kadarını karşılamak için yağ kullanır.
Bağırsak bakterileri kolin ve karnitini metabolize ederken, kalp hastalığını tetiklediği düşünülen TMAO seviyelerini yükseltir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, TMAO’nun, ilişkili sağlık koşullarının gerçek nedeni olan hepatik insülin direnci için bir belirteç olduğuna inanmaktadır. Aralıklı açlık ile döngüsel bir ketojenik diyet, kiloyu normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur, metabolik esnekliği artırır ve hepatik insülin direncini azaltır. Astaksantin, kril yağı ve berberin takviyeleri de karaciğer insülin direnci için faydalıdır.
Yakın zamanda yapılan bir meta-analiz, karnitin takviyeleri alırken, erkeklerin ve kadınların, metabolik sendromun iki biyobelirteci olan bel çevresi ve kan basıncında iyileşmeler yaşadığını buldu. Metabolik sendrom, aşağıdakileri içeren bir dizi fiziksel faktörle karakterize edilen bir durumdur:
• Organların etrafında yüksek seviyelerde iç organ yağının göstergesi olan geniş bel çevresi
• Yüksek tansiyon
• Yüksek kan şekeri veya insülin direnci
• Yüksek trigliserit
• Az düzeyde olan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol


Metabolik sendrom, bir kişi Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, Alzheimer hastalığı, karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD) ve daha fazlasını içeren birçok kronik hastalığa zemin hazırlayan bu faktörlerden üç veya daha fazlasına sahip olduğunda teşhis edilmektedir.
İnsülin direncinin varlığı, ABD diyetinin çoklu doymamış yağ asitlerine (PUFA’lar) ve ilave şekerlere daha fazla bağımlı hale gelmesiyle epidemik oranlara ulaşan metabolik sendromda birincil faktördür. PUFAları bitkisel yağlarda, yemeklik yağlarda, tohum yağlarında ve ayçiçeği, aspir, soya fasulyesi, mısır ve diğer popüler yağlar dahil bitki yağlarında bulunabilir.
Son araştırmalar, karnitin ve kolinin yağ metabolizmasını ve metabolik esnekliği nasıl iyileştirebileceğini belirlerken, bir takviye almanın, işlenmiş şeker, PUFA ve işlenmiş gıdalardan zengin zayıf bir diyetin vücudunuza verdiği zararın üstesinden gelemeyeceğini belirtmek önemlidir.


Metabolik Sendrom Faktörlerini İyileştirmek İçin Karnitin
Karnitin, vücutta bulunan bir amino asittir. Vücudun kullandığı karnitinin çoğunu diyetinizden veya takviyelerden alırsınız ve enerji için yağ metabolizması için çok önemlidir. Bilim adamlarının dokuz randomize kontrollü çalışmanın sonuçlarını analiz ettiği Nutrients dergisinde karnitin ile ilgili literatürün yakın zamanda gözden geçirilmesi yayınlanmışlardır.
Araştırmacıların analize dahil ettiği denemelerde bel çevresi, açlık kan şekeri, kan basıncı, trigliserit seviyeleri veya HDL kolesterol ölçümleri kaydedilmiştir. Çalışmalar, sekiz ila 24 hafta boyunca günde 0.75 gram (gm) ve 3 gm arasında doz takviyesi kullandı. Araştırmacılar, takviyenin sistolik kan basıncında ve bel çevresinde bir azalma ile bağlantılı olduğunu buldular. Metabolik sendrom biyobelirteçlerinin (MetSyn) günde 1 gm ila 3 gm karnitin dozu ile iyileşebileceğini öne sürmüşlerdir.


Karnitin Bozulmuş Yağ Metabolizmasını İyileştirir
Vücudun yakıtı nasıl yaktığını anlamak, atletik performans ve metabolik koşulları önlemek için pratik uygulamalara sahiptir. Vücudun karbonhidratları ve yağları nasıl yaktığını düzenleyen karmaşık bir sistem var. Karnitin, yağ metabolizmasında önemli bir rol oynar ve egzersiz performansını iyileştirmek için çalışılmış ve kullanılmıştır.
Araştırmacılar ve sporcular, karnitin ile kısa süreli takviyenin yağ metabolizması üzerinde çok az etkisi olduğunu bulmuşlardır. Bununla birlikte, Journal of Physiology’de yayınlanan Dr. Benjamin Wall liderliğindeki bir çalışmada, veriler altı ay boyunca yapılan takviyenin kas karnitin seviyelerini %21 artırdığını göstermiştir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Karnitin Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Beslenme Bağışıklığı Nasıl Etkiliyor?
Beslenme Bağışıklığı Nasıl Etkiliyor?

Bağışıklık sistemi bedeni antijenlerden, yani onunla bağlantılı olan bakteriler, toksinler, parazitler ve virüsler gibi patojenlerden devamlı olarak korumaya çalışan karmaşık bir sistemdir.

Bağışıklık sistemi bedeni antijenlerden, yani onunla bağlantılı olan bakteriler, toksinler, parazitler ve virüsler gibi ...

Açken Su İçmenin Önemi Nedir? Faydaları Nelerdir?
Açken Su İçmenin Önemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kalkar kalkmaz ilk yaptığınız şey nedir? Nüfusun çoğu gibi, muhtemelen bir fincan çay veya kahve yudumlamak mı? Araştırmalar, aç karnına çay veya kahve içmenin, özellikle sabahları yudumlanan ilk şeyse, vücut üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Sabah çay veya kahveden vaz

Kalkar kalkmaz ilk yaptığınız şey nedir? Nüfusun çoğu gibi, muhtemelen bir fincan çay veya kahve yudumlamak mı? Araştırm...

Bağışıklık Artırıcı 10 İçecek
Bağışıklık Artırıcı 10 İçecek

Bağışıklık sisteminiz sürekli olarak aktiftir, hangi hücrelerin vücudunuza ait olduğunu ve hangisinin olmadığını belirler. Bu, bağışıklık sisteminin enerjisini artırıp devam ettirmek için sağlıklı bir vitamin ve mineral dozuna ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Bağışıklık sisteminiz sürekli olarak aktiftir, hangi hücrelerin vücudunuza ait olduğunu ve hangisinin olmadığını belirle...