Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir?

21 Temmuz 2021

Karnitin, metabolik esnekliği artırmak, sistolik kan basıncını ve bel çevresini azaltmaya yardımcı olan yağ metabolizması için çok önemli bir amino asittir. Karnitin kullanan sporcular, 30 dakikalık bir denemede ölçülen performanslarını %11 artırdığı tespit edilmiştir. İskelet kası istirahatte ve hafif egzersizde yağ asitleri kullanırken, beyin enerji ihtiyacının %90’ına kadarını karşılamak için yağ kullanır.
Bağırsak bakterileri kolin ve karnitini metabolize ederken, kalp hastalığını tetiklediği düşünülen TMAO seviyelerini yükseltir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, TMAO’nun, ilişkili sağlık koşullarının gerçek nedeni olan hepatik insülin direnci için bir belirteç olduğuna inanmaktadır. Aralıklı açlık ile döngüsel bir ketojenik diyet, kiloyu normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur, metabolik esnekliği artırır ve hepatik insülin direncini azaltır. Astaksantin, kril yağı ve berberin takviyeleri de karaciğer insülin direnci için faydalıdır.
Yakın zamanda yapılan bir meta-analiz, karnitin takviyeleri alırken, erkeklerin ve kadınların, metabolik sendromun iki biyobelirteci olan bel çevresi ve kan basıncında iyileşmeler yaşadığını buldu. Metabolik sendrom, aşağıdakileri içeren bir dizi fiziksel faktörle karakterize edilen bir durumdur:
• Organların etrafında yüksek seviyelerde iç organ yağının göstergesi olan geniş bel çevresi
• Yüksek tansiyon
• Yüksek kan şekeri veya insülin direnci
• Yüksek trigliserit
• Az düzeyde olan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol


Metabolik sendrom, bir kişi Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, Alzheimer hastalığı, karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD) ve daha fazlasını içeren birçok kronik hastalığa zemin hazırlayan bu faktörlerden üç veya daha fazlasına sahip olduğunda teşhis edilmektedir.
İnsülin direncinin varlığı, ABD diyetinin çoklu doymamış yağ asitlerine (PUFA’lar) ve ilave şekerlere daha fazla bağımlı hale gelmesiyle epidemik oranlara ulaşan metabolik sendromda birincil faktördür. PUFAları bitkisel yağlarda, yemeklik yağlarda, tohum yağlarında ve ayçiçeği, aspir, soya fasulyesi, mısır ve diğer popüler yağlar dahil bitki yağlarında bulunabilir.
Son araştırmalar, karnitin ve kolinin yağ metabolizmasını ve metabolik esnekliği nasıl iyileştirebileceğini belirlerken, bir takviye almanın, işlenmiş şeker, PUFA ve işlenmiş gıdalardan zengin zayıf bir diyetin vücudunuza verdiği zararın üstesinden gelemeyeceğini belirtmek önemlidir.


Metabolik Sendrom Faktörlerini İyileştirmek İçin Karnitin
Karnitin, vücutta bulunan bir amino asittir. Vücudun kullandığı karnitinin çoğunu diyetinizden veya takviyelerden alırsınız ve enerji için yağ metabolizması için çok önemlidir. Bilim adamlarının dokuz randomize kontrollü çalışmanın sonuçlarını analiz ettiği Nutrients dergisinde karnitin ile ilgili literatürün yakın zamanda gözden geçirilmesi yayınlanmışlardır.
Araştırmacıların analize dahil ettiği denemelerde bel çevresi, açlık kan şekeri, kan basıncı, trigliserit seviyeleri veya HDL kolesterol ölçümleri kaydedilmiştir. Çalışmalar, sekiz ila 24 hafta boyunca günde 0.75 gram (gm) ve 3 gm arasında doz takviyesi kullandı. Araştırmacılar, takviyenin sistolik kan basıncında ve bel çevresinde bir azalma ile bağlantılı olduğunu buldular. Metabolik sendrom biyobelirteçlerinin (MetSyn) günde 1 gm ila 3 gm karnitin dozu ile iyileşebileceğini öne sürmüşlerdir.


Karnitin Bozulmuş Yağ Metabolizmasını İyileştirir
Vücudun yakıtı nasıl yaktığını anlamak, atletik performans ve metabolik koşulları önlemek için pratik uygulamalara sahiptir. Vücudun karbonhidratları ve yağları nasıl yaktığını düzenleyen karmaşık bir sistem var. Karnitin, yağ metabolizmasında önemli bir rol oynar ve egzersiz performansını iyileştirmek için çalışılmış ve kullanılmıştır.
Araştırmacılar ve sporcular, karnitin ile kısa süreli takviyenin yağ metabolizması üzerinde çok az etkisi olduğunu bulmuşlardır. Bununla birlikte, Journal of Physiology’de yayınlanan Dr. Benjamin Wall liderliğindeki bir çalışmada, veriler altı ay boyunca yapılan takviyenin kas karnitin seviyelerini %21 artırdığını göstermiştir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Karnitin Kilo Kontrolü

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde organlar, hücreler, dokular ve proteinler bulunurlar. Bunlar birlikte virüsler, bakteriler ve yabancı maddeler gibi hastalıklara sebep olan patojenlerle savaşırlar.

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde orga...

Süt ve Peynirin Tüketilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Süt ve Peynirin Tüketilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Süt, yeni doğmuş yavruların beslenebilmeleri için gerekli tüm besin öğelerini içeren, kendine has tat ve kokusu olan bir sıvıdır.

Süt, yeni doğmuş yavruların beslenebilmeleri için gerekli tüm besin öğelerini içeren, kendine has tat ve kokusu olan bir...

En Çok Serotonin İçeren 10 Gıda
En Çok Serotonin İçeren 10 Gıda

Serotonin insanlar için en önemli hormonlardan bir tanesi çünkü ruh halini ve uyku düzenini doğrudan etkiliyor. Aynı zamanda kan basıncı düzeylerini de kontrol ediyor. Serotonin triptophan adı verilen amino asitlerden oluşur ve triptophanı gıdalardan almanızla birlikte beyne doğru yolculuğu başlar v

Serotonin insanlar için en önemli hormonlardan bir tanesi çünkü ruh halini ve uyku düzenini doğrudan etkiliyor. Aynı zam...