Yumurta Akının Yararları

28 Ağustos 2021

Yumurta, yüksek miktarda kolesterol ve yağ içermesinden dolayı kötü bir üne sahiptir. Yumurtanın yüksek kolesterol içeriği, sadece diyet kolesterolü açısından hassas olanlara bir sağlık riski oluştururken, yumurtanın tamamının yerine beyazının kullanılması sağlık açısından fayda sunar.

Yumurta Akının Faydaları
• Tek bir büyük yumurta, günlük besin düzeninin tamamındaki kolesterol ihtiyacını karşılar. Bir yumurtada 213 mg kolesterol bulunur. Sadece yumurtanın beyazını tüketerek, yumurtanın tüm zararlı elementlerinden kurtulabilirsiniz. Herhangi bir sağlık problemi olmayanların günlük 300 mg’dan fazla kolesterol almaması gerekirken, şeker hastalığı veya kardiyovasküler hastalığı bulunanların günlük 200 mg’dan fazla kolesterol almaması gerekir.
• Yumurtanın beyazı, yağsız et, kümes hayvanları eti ve balığın olduğu sıralamada protein kaynağı en yüksek olanlardan biridir. Tam bir yumurtanın yarısının sahip olduğu 6 gram proteinin yarısından fazlası yumurtanın beyazından gelmektedir. Tek bir yumurta akı, sarısının yağları ve diğer zararları olmadan 4 gram protein sunar. Beslenme düzeninin düzenli bir parçası olan düşük yağ içeren protein seçimi ayrıca kalp hastalıkları riskini azaltır.
• Bir yumurtanın tamamı düşük kaloriye sahiptir ve büyük bir yumurtada 71 kalori bulunur. Yumurtanın sarısını kullanmayarak bu kalorinin 55’lik kısmından kurtulabilirsiniz. 3 yumurtalık bir omlet yapmak yerine bir yumurta ile birlikte 2 yumurta beyazı ile birlikte pişirebilirsiniz. 3 yumurtalık bir omlet, başka hiçbir katkı koymadan 213 kalori etmektedir. Bir yumurta ve 2 yumurta akından oluşan bir omlet ise 103 kalori etmektedir.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Yumurta Yumurta Akı Protein Kolesterol

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Lotus Çiçeğinin Faydaları
Lotus Çiçeğinin Faydaları

Tatlı suda bulunan çiçekli bir su otu ve çiçeğidir. Yüzen yaprakları ve köklü bir bitkisi vardır ve yaklaşık 150 cm uzunluğa sahip olabilir. Bitki toprağa dikilen köklerden yükselir. Beyaz renkten pembe renge kadar değişken ve büyüyen çok yapraklı bir çiçek verir.

Tatlı suda bulunan çiçekli bir su otu ve çiçeğidir. Yüzen yaprakları ve köklü bir bitkisi vardır ve yaklaşık 150 cm uzun...

Ylang Ylang Yağının 15 Mucizevi Faydası
Ylang Ylang Yağının 15 Mucizevi Faydası

Güney Asya yağmur ormanlarında bulunan cananga odorato ağacından elde edilen bir yağdır. 40-60 metreye yakın boya sahip olan bu ağacın oldukça hoş kokulu çiçekleri vardır. Ylang yağı ise bu çiçeklerden buhar damıtma yoluyla elde edilir.

Güney Asya yağmur ormanlarında bulunan cananga odorato ağacından elde edilen bir yağdır. 40-60 metreye yakın boya sahip ...

En Sağlıklı 50 Besin ve Başlıca Yararları
En Sağlıklı 50 Besin ve Başlıca Yararları

Sağlığımız açısından bir çok faydası ve vitamini olan 50 besin bu makalemizde badem, elma vb.

Sağlığımız açısından bir çok faydası ve vitamini olan 50 besin bu makalemizde badem, elma vb.