Sebzeleri Pişirirken En Çok Yapılan Hatalar

14 Ağustos 2021

Şifa dolu sebzeleri küçükken her ne kadar sevmesek de faydalarını öğrenince bizim için kıymetleniyor. Hem nefis kokusu, hem de lezzetleriyle sofraları güzelleştiren sebzeler farklı şekillerde pişirilebilir. Pişirme yöntemlerinin başında haşlama gelse de, kavurma, kızartma ve fırınlama da son zamanların en çok tercih edilen pişirme yöntemleri arasında. Aslında sebzeleri pişirirken birçoğumuz bilmeden hatalar yapıyoruz.

Sebzeleri Haşlarken Tuz Eklemek
Yapılan hataların başında sebzeleri pişirirken veya pişirdikten sonra tuzunu eklemek geliyor. Bu durum oldukça yanlış. Sebzelerin içeriğindeki vitaminleri korumak için, haşlama suyuna ilk olarak tuz eklenmeli. Ardından sebzeleri ilave ederek besin değerlerini koruyabilirsiniz.

Sebzeleri Soymak
En çok yapılan hatalardan biri de sebzeleri soymaktan geçiyor. Patates gibi mecburen soyulan sebzelerin dışında, aslında bu işlemi yapmamak daha iyi. Özellikle havuç, kabak, pancar gibi sebzelerin lif ve antioksidan kaynakları kabuklarında gizlidir.

Sebzelere Bol Su Eklemek
Her sebzenin kendine has bir suyu vardır. Bazı sebzeler suyunu pişirirken çok fazla, bazıları ise daha az salar. Bu nedenle pişirme esnasında sebzeye göre daha az su eklemeye çalışın.

Yanlış Kaplar Kullanmak
Sebzeleri pişirirken bakır, alüminyum ve demir kaplar kullanmak vitamin değerlerini öldürüyor. Bunun yerine ısıya dayanıklı seramik, cam, çelik veya emaye kaplar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte tencere kullanırken geniş tencereleri tercih edin. Küçük tencereler sebzelerin yerini azalttığı için karamelize olmasını engeller.

Pişirme Süresini Uzatmak
Sebzelerin pişip pişmediğini yumuşamasından anlayabilirsiniz. Sebzeler yumuşadıktan sonra gereksiz yere pişirmeye devam etmek hem vitaminlerinin, hem de lezzetinin kaybolmasına yol açar.

Sebzeleri Yağlamak
Bu işlem genellikle ızgara, kavurma ve buğulama işleminde tercih ediliyor. Etin yanında eğer sebze servis edecekseniz, sebzeleri yağlamayın. Çünkü yağlama işlemi sebzelerin yanmasına neden olur.

Bamyaları Limonlamak ve Kaşıkla Karıştırmak
Hem seveni, hem de sevmeyeni çok fazla olan bamyalar pişirirken salyalanıyor. Bunu önlemek için yapmanız gerekenler çok basit. Bamyaların içerisine birkaç damla limon suyu sıkmak veya limon tuzu kullanmak salyalanmalarını engeller. Bunun yanı sıra çok sık kaşıkla karıştırmak yerine tencereyi hafifçe sallamak lezzetini arttıracaktır.

Dondurulmuş Sebze Kullanmak
Birçok kişi dondurulmuş sebzelerin vitaminlerini öldüreceğini düşünüyor olabilir. Ama bazı sebzeler için dondurulmuşunu kullanmak daha faydalı. Bu sebzelerin başında ise bezelye geliyor. Bezelyeleri dolapta bekletmek nişastaya dönüşmesine neden olur. Bu yüzden dondurulmuş bezelye kullanmak daha faydalıdır.

Sebzeleri Buharda/Kaynar Suda Pişirmek
Sebzeleri kaynar suda pişirmek daha önce dediğimiz gibi besin değerlerinin kaybolmasına neden olur. Vitamin ve minerallerini korumak için en uygun yol sebzeleri tuzladıktan sonra buharda pişirmektir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: sebze Sebze Pişirme Haşlama

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Evde Aloe Vera Suyu Nasıl Yapılır?
Evde Aloe Vera Suyu Nasıl Yapılır?

Aloe vera, kendisine pek çok güzellik ve sağlık ürününde yer bulmuş mucizevi bitkilerden bir tanesi. Teknik olarak az miktarda köke sahip olan bu bitki, 60 ila 90 santimetre boya ulaşabiliyor ve çok büyük sayılmayacak boyutlarından çok daha fazlasını içerisinde barındırıyor. Kalın ve sulu yeşil yapr

Aloe vera, kendisine pek çok güzellik ve sağlık ürününde yer bulmuş mucizevi bitkilerden bir tanesi. Teknik olarak az mi...

Somon Balığı Nasıl Marine Edilir Ve Pişirilir?
Somon Balığı Nasıl Marine Edilir Ve Pişirilir?

Sağlıklı yaşamak ve iyi beslenmek isteyen herkesin düzenli olarak balık tarifleri yapması ve tüketmesi gerekir. Somon balığı ise etli ve lezzetli olması başta olmak üzere birçok özelliği ile tercih edilebilecek bir türdür.

Sağlıklı yaşamak ve iyi beslenmek isteyen herkesin düzenli olarak balık tarifleri yapması ve tüketmesi gerekir. Somon ba...

Alman Usulü Patates Salatası Tarifi
Alman Usulü Patates Salatası Tarifi

Sıradan patates salatalarından farklı olarak deneyebileceğiniz bu tarifi çok seveceksiniz.

Sıradan patates salatalarından farklı olarak deneyebileceğiniz bu tarifi çok seveceksiniz.