Gerçek Tereyağını Anlamanın 6 Kolay Yolu

13 Mart 2021

Tereyağı Türk mutfağının leziz yemeklerinin tadını ikiye katlayan bir yağ türüdür. Yaklaşık %82 süt yağından elde edilen tereyağı, pek çok yemek yapımında kullanılır. Şehriye ve pilav kavururken, çorba sosları hazırlarken mutfakta nefis bir koku oluşturan bu hayvansal kaynaklı yağ aynı zamanda besin değeri yüksek bir ana malzemedir.
Piyasada birçok tereyağı türü bulunmaktadır. Doğal ürünler satan mağazalarda ise kalıp kalıp tereyağı sizleri karşılar. Ne yazık ki bazen satış oyunlarına maruz kalan tereyağı, %100 doğal olmayabilir. Bu gibi durumlarda gerçek tereyağı ile katkılı tereyağını birbirinden ayırt etmeniz gerekir. Peki, hakiki tereyağı nasıl anlaşılır?
Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır? Bu sorunun yanıtını en doğru şekilde almak için tereyağını bazı testlerden geçirmeniz gerekir. Yapılan testlerden geçen tereyağını güvenle yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

1) Suda Tek Parça Halinde Eriyorsa Gerçektir
Hakiki bir tereyağı suda tek parçada erime özelliğine sahiptir. Bu testi denemek için öncelikle tereyağından ufak bir parça kesin ve sıcak suyun içine atın.
Eğer tereyağı parçası tek parça halinde suda erimeye başlıyorsa, güvenle tüketebilirsiniz.
Şayet parçalara ayrılmış bir şekilde erimeye başlıyorsa bu yağ tereyağı değildir ve margarin içeriği yüksek karışım bir yağdır.

2) Oda Sıcaklığında Erimeyip Yumuşuyorsa Gerçektir
Gerçek tereyağı nasıl yapılır sorusunun merak edilen yanıtlarından biri de kıvamıdır. Gerçek tereyağı hazırlanırken kıvamı sabit kalır.
Bu sınavdan tereyağının geçmesi için tereyağını oda sıcaklığında birkaç saat bekletin.
Belirli bir süre geçtikten sonra eğer yağda su gibi erime meydana geliyorsa ne yazık ki elinizdeki tereyağı sahte yağdır.
Gerçek bir tereyağı, oda sıcaklığında kıvamını korur. Erime yapmaz ve sadece yumuşar.

3) Erirken Köpürüyorsa Gerçektir
Tereyağının en meşhur özelliklerinden biri de yüksek sıcaklıkta pişirildiğinde ortaya çıkan iştah açan koku ve köpüktür. Peki bu köpük yağın gerçekliği ile ilgisi nedir?
Gerçek tereyağı yanar mı diye düşünebilirsiniz. Bu endişeyi gidermek için tereyağından bir kaşık alın ve minik bir tavada kızdırın.
Kızdırılan yağda köpürmeler meydana gelmediyse bu yağ margarin karışımlı sahte bir yağdır.
Gerçek ve organik bir tereyağı tavada kızdırıldığında köpürmeye başlar.
Bu köpürmenin nedeni ise, yağ yapılırken kendi bünyesinde bulunan suyun açığa çıkmasıdır.

4) Eriyen Sıvı Yağdan Daha Açık Renkliyse Gerçektir
Gerçek tereyağı ne renktir diye merak ediyorsanız sizlere net bir renk veremeyiz. Çünkü tereyağının rengini belirleyen kullanılan sütün türü ve yağıdır. Fakat rengi konusunda sizlere şöyle bir tüyo verebiliriz:
Eğer tereyağı tavada erirken, kendi renginden daha koyu bir renk alıyorsa üzülerek ifade etmeliyiz ki bu yağın içerisinde boya olma ihtimali çok yüksektir.
Bu testi şöyle deneyebilirsiniz: Almış olduğunuz tereyağı açık sarı renkteyse ve tavada eridiğinde altın sarısı koyu bir rengi almışsa kullandığınız yağ sahte ve katkılı bir yağdır.

5) İyi Kalite Tereyağı Fiyatları Yüksektir
Gerçek tereyağının ekonomik değeri yüksektir. Çünkü süt yağı kullanılır ve doğal taze sütlerden hazırlanır.
Eğer tereyağı alırken çok düşük rakamlar karşınıza çıkıyorsa bu yağları almanız önerilmez.
Piyasa ortalamasındaki tereyağının fiyatı 1 kilogram için ortalama 50 TL’dir. Bu rakam doğrultusunda gerçek ve sahte tereyağı ayrımı yapabilirsiniz.

6) Bıçakla Ayırdığınızda Parça Halinde Bölünüyorsa Gerçektir
Sahte ve gerçek tereyağı arasındaki farkı bulmak için bir bıçak işinizi kolaylaştırabilir.
Tereyağının sahte olanı, bıçak darbesinde bütün olarak ayrılır.
Gerçekliğini test etmek istediğiniz tereyağına bıçak batırın. Doğal ve hakiki tereyağı çok küçük parçalara ayrılmaktadır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tereyağı

Yorumlar (2)

candar
candar
3 yıl önce

Teşekkür ederiz faydalı oldu.

ALTUN
ALTUN (Editör Tarafından)
2 yıl önce

Biz teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

candar
candar
3 yıl önce

Teşekkür ederiz faydalı oldu.

ALTUN
ALTUN (Editör Tarafından)
2 yıl önce

Biz teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

candar
candar
3 yıl önce

Teşekkür ederiz faydalı oldu.

ALTUN
ALTUN (Editör Tarafından)
2 yıl önce

Biz teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

Sizin için Seçtiklerimiz:

Cam Ve Seramik Ürünleri Kullanmanın Püf Noktaları
Cam Ve Seramik Ürünleri Kullanmanın Püf Noktaları

Ev dekorasyonu deyip geçmemek gerekiyor. Küçük bir ayrıntı bile evinizin bütün havasını değiştirebilir, konforunuza konfor katabilir ve misafirlerinizin beğenisini kazanmanızı sağlayabilir. Ev dekorasyonunuzda cam ve seramik ürünler kullanmak, evinizi farklılaştıran küçük ancak son derece etkili det

Ev dekorasyonu deyip geçmemek gerekiyor. Küçük bir ayrıntı bile evinizin bütün havasını değiştirebilir, konforunuza konf...

Kaymaçina Tarifi
Kaymaçina Tarifi

Sadece üç malzemeyle harika bir tatlı hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Süt, şeker ve yumurta. Size lazım olan üçlü mucize buzdolabınızdan size sesleniyor.

Sadece üç malzemeyle harika bir tatlı hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Süt, şeker ve yumurta. Size lazım olan üçl...

Ekmek Nasıl Dondurulur ve Çözülür?
Ekmek Nasıl Dondurulur ve Çözülür?

Ekmeği dondurmak, ekmeğinizi daha sonra kullanmak üzere saklamanın harika bir yoludur. Satın aldığınız hemen hemen her tür ekmeği dondurup çözdürebilirsiniz. Somunlarınızı dondurucuya atmak, raf ömrünü önemli ölçüde uzatabilir.

Ekmeği dondurmak, ekmeğinizi daha sonra kullanmak üzere saklamanın harika bir yoludur. Satın aldığınız hemen hemen her t...