Kırmızı Et Pişirmeden Önce Yıkanır Mı?

27 Temmuz 2021

Kırmızı et içeriğinde bulunan protein ve demir yönünden çok zengin bir gıdadır. Türkiye'de oldukça çok sevilen ve tüketimi çok olan mutfaklarımızın olmazsa olmaz yiyeceği arasına giren kırmızı eti nasıl pişirilmesi gerektiği önemlidir. 


Mutfakların baş tacı olan kırmızı et Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte sofralarda yerini alıyor. Aynı zamanda kırmızı eti bolca tükettiğimizde sağlığımız için önemli olan mineraller sayesinde vücudumuzu koruyor. Vücudun et depolaması kemik gelişimine ve kansızlığa karşı da çok iyi gelmektedir. Tarifi ne olursa olsun yemek menülerinin vazgeçilmezi olan kırmızı etin yıkanır mı yıkanmaz mı tartışma konusudur. Yapılan araştırmalara göre kırmızı eti yıkadığınız zaman bakterileri yok etmek yerine onları daha çoğaltmış oluyorsunuz. Bu yüzden kırmızı eti yıkanmaması daha doğru olur. Uzmanlara göre eti güvenli bir biçimde tüketmek ve tüm bakterilerin yok olmasını istiyorsanız doğru ısıda pişirmeniz yeterlidir. Kırmızı eti yeterli ısılarda pişirdiğiniz takdirde bütün bakteri ve mikropları öldürmüş olursunuz.

Kırmızı Etin Kanının Temizlenmesi
Genelde büyük mutfaklarda bulunan şeflerin eti yıkamama konusunda çok katı kuralları bulunmaktadır. Ama kırmızı etin üstünde olan kanlar bir süre sonra etin bozulmasına sebep olur.
Kanın temizlenmesini istiyorsanız eti süzgeç içinde koyup etin tüm kanını süzdürün.
Tüm kanını süzdürdükten sonra bir kap içerisine koyup üzerine soğuk su ekleyip yaklaşık 10 dakika kapalı bir şekilde bekletin. Sıcak suyla yıkamayın. Çünkü sıcak su etin hem tadını bozar hem de yapısını bozar.
Ayrıca etin üzerinde fazla kir veya yabancı bir madde bulunuyorsa aynı işlemle eti yıkayabilirsiniz. Ama etin sadece belirli yerlerinde küçük kir ya da maddeler varsa onları yıkamak yerine bıçak yardımıyla kesip atabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kırmızı Et Et

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Avokadoyu Olgunlaştırmanın 4 Basit Yolu
Avokadoyu Olgunlaştırmanın 4 Basit Yolu

Avokado, yüksek oranda kalp dostu doymamış yağ içeriği ile bilinen çok besleyici bir meyvedir. Salatalara ve pişmiş yemeklere eklenebilir veya atıştırmalık daldırma veya sandviç kabı için guacamole dönüştürülebilir.

Avokado, yüksek oranda kalp dostu doymamış yağ içeriği ile bilinen çok besleyici bir meyvedir. Salatalara ve pişmiş yeme...

Yiyeceklerinizi Doğru Isıtmak İçin İpuçları
Yiyeceklerinizi Doğru Isıtmak İçin İpuçları

Yemeğinizi yeniden ısıtma şekliniz sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Yiyecekleri yanlış şekilde yeniden ısıtmak sizin için kötü olabilir, bu yüzden bunu nasıl doğru yapacağınızı bilmelisiniz.

Yemeğinizi yeniden ısıtma şekliniz sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Yiyecekleri yanlış şekilde yenid...

Granit Tava Nasıl Kullanılır, Temizlenir?
Granit Tava Nasıl Kullanılır, Temizlenir?

Granit tava mutfakta sıkça tercih edilen, kullanıldığında hayat kolaylaştıran ve zaman kazandıran bir mutfak gerecidir. Çelik tencerelerin modasını geride bırakan granit tavalar son yılların en popüler mutfak ürünü haline gelmiştir. Çeyiz hazırlığı içinde olanların listesinde ilk sıralarda yerini al

Granit tava mutfakta sıkça tercih edilen, kullanıldığında hayat kolaylaştıran ve zaman kazandıran bir mutfak gerecidir. ...