Kolesterolü Düşüren Besinler Nelerdir?

12 Ağustos 2021

Beslenme kolesterol seviyeleri ile doğrudan ilişkilidir. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kolesterol seviyelerinin dengede tutulması, yüksek seviyelerde olması durumunda ise düşürülmesi için planlama yapılması gerekir.

Kolesterolü Tanımak Gerek
Yüksek kolesterol ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kalp krizi ve felç kolesterole bağlı meydana gelen ciddi sorunlar arasında yer alır. Ancak kolesterol seviyelerindeki her yükselişi de kötü algılamamak gerek. Kolesterol iki farklı lipoprotein parçası olarak kan dolaşımında yer alan mumsu bir maddedir. Kolesterol seviyeleri düşük yoğunluklu lipoprotein yani LDL ve yüksek yoğunluklu lipoprotein yani HDL olarak ölçümlenir. LDL dolaşım sisteminde tıkanmalara yol açarken, HDL kolesterolün karaciğer yolu ile vücuttan atılmasına yardımcı olur ve LDL’nin tam tersi kalp sorunlarını ve felç riskini azaltır.

Kolesterolü Düşüren Besinler Nelerdir?

Patlıcan
Patlıcan lif açısından oldukça zengin bir sebzedir. 100 gram patlıcanda 3 gram lif bulunur. Lif kandaki kolesterol seviyesinin iyileşmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kolesterol riskini de azaltır. Patlıcan kalp hastalıkları, felç, obezite ve tip 2 diyabet riskini de azaltır.

Baklagiller
Fasulye, bakla, bezelye, mercimek yani kısacası baklagiller içeriğinde bulunan lif sayesinde kolesterol düşürmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 100 gram baklagil tüketiminin kötü kolesterol seviyesini iyileştirdiği görülmüştür.

Yulaf
Günde 70 ila 100 gram arasında yulaf tüketiminin kolesterol seviyelerini iyileştirdiği kanıtlanmıştır. 100 gram yulaf içeriğinde 4,2 gram lif bulunur. Bu miktara lif tüketimi kolesterol seviyesinin iyileşmesi açısından yeterlidir.

Avokado
Oldukça besleyici bir meyve olan avokado içeriğindeki yüksek yağ miktarı sebebiyle pek çok insan için soru işareti dolu olsa da yapılan klinik çalışmalar avokadonun LDL seviyesini düşürmede etkisi olduğunu göstermiştir. Zengin tekli doymamış yağ kaynağı olan avokado LDL seviyesini düşürürken aynı zamanda HDL seviyesinin de yükselmesine yardımcı olur.

Elma
Yapılan klinik araştırmalarda günde 2 adet meyve yemenin LDL ve trigliserid seviyelerinde iyileşme sağladığı gözlemlenmiştir. Ortalama boyutta bir elma 3 ila 7 gram arasında lif içerir. Lifin kolesterol üzerindeki olumlu etkisinin yanı sıra elma içerisinde kolesterol seviyesini iyileştirmesi ile bilinen polifenoller de yer alır.

Bamya
Bamya sıcak iklimde yetişen, oldukça lezzetli bir sebze olmasının yanı sıra kolesterol düşürmesi ile de bilinir. Bamyanın içerisinde yer alan müsilaj adlı bir jel, sindirim sırasında kolesterolün bağırsaklar aracılığı ile atılmasına yardımcı olur.

Sarımsak
Seveni de sevmeyeni de çok olan sarımsak, sağlık açısından oldukça değerli bir bitkidir. Sarımsak tüketiminin sayısız faydasından birisi de kolesterol iyileştirmek açısından etkili olduğudur.

Zeytinyağı
Kolesterol ve yağ arasında doğrudan bir bağlantı olduğu düşünülse de sağlıklı yağları farklı ele almak gerekir. Sızma zeytinyağı tüketiminin LDL seviyesini iyileştirdiği bilinmektedir. Ayrıca zeytinyağının antioksidan ve anti-enflamatuar etkisi olduğu da unutulmamalıdır.

Bitter Çikolata
Bitter çikolatanın içeriğinde bulunan kakao, flavonoid içermektedir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özelliği olan bitter çikolatanın kan basıncını azalttığı, LDL seviyesini düşürdüğü ve HDL seviyesini yükselttiği bilinmektedir. Ancak doymuş yağ ve şeker oranı yüksek olan bitter çikolataların bu etkiyi sağlamayacağının da unutulmaması gerekir.

Koyu Renkli Yeşillikler
Kara lahana, ıspanak, pazı gibi koyu renge sahip yeşilliklerin lutein ve karotenoid içerdiği bilinmektedir. Karotenoidler atardamar sertleşmesine neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirmektedir. Lutein ise LDL seviyesinin düşmesine yardımcı olurken kolesterolün arter duvarına bağlanmasını engellemede görev alır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kolesterol Patlıcan Baklagil Yulaf Avokado Elma Bamya Sarımsak Zeytinyağı Bitter Çikolata

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Minerallerin Rolü ve Sınıflandırılmaları
Minerallerin Rolü ve Sınıflandırılmaları

Minerallerin rolü önemlidir çünkü insan vücudu hayatta kalmak ve uygun bir şekilde fonksiyon gösterebilmek için nasıl oksijen ve suya ihtiyaç duyuyorsa minerallere de ihtiyaç duyar. Karbonhidratlar, lipitler, proteinler ve vitaminler ile birlikte mineraller de yaşam için temel olan besinlerin bir pa

Minerallerin rolü önemlidir çünkü insan vücudu hayatta kalmak ve uygun bir şekilde fonksiyon gösterebilmek için nasıl ok...

Antioksidan Alımı İnme ve Kalp Hastalığı İçin Önemli Mi?
Antioksidan Alımı İnme ve Kalp Hastalığı İçin Önemli Mi?

Bütün bitkilerden elde edilen antioksidanlar daha düşük kanser riski ile ilişkilidir. Diyetin toplam antioksidan kapasitesinin, kalp hastalığından sonra dünyanın önde gelen ölüm nedeni olan felce karşı da koruyucu olabileceği ortaya çıktı.

Bütün bitkilerden elde edilen antioksidanlar daha düşük kanser riski ile ilişkilidir. Diyetin toplam antioksidan kapasit...

Bilime Göre Yemek İçin Günün En İyi Zamanı
Bilime Göre Yemek İçin Günün En İyi Zamanı

Genel olarak, yemek için günün en iyi zamanının ne olduğundan çok ne kadar ve ne yediğimiz konusunda endişeliyiz. Bununla birlikte, yemeklerin zamanlamasının da optimal sağlığın korunmasında önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı. Örneğin bilim, yemek için günün en iyi zamanını belirlemenin tip 2 diya

Genel olarak, yemek için günün en iyi zamanının ne olduğundan çok ne kadar ve ne yediğimiz konusunda endişeliyiz. Bununl...