Diyette Meyve Tüketimi Nasıl Olmalı?

11 Şubat 2021

Diyette ara öğünlerde tüketilmesi önerilen meyvelerin kilo verdirici etkisinden yararlanabilmek için doğru porsiyon miktarını yakalamak çok önemlidir. Akşam geç saatte yenen meyvelerin şekerden yağa dönüştüğü gerçeğini düşününce diyette meyve tüketimi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Peki diyette meyve tüketimi nasıl olmalı?

Geç saatte yenen meyvenin vücuda olumsuz etkisi: Kilo problemi olan kadınların gündelik beslenme programında dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan birisi de meyve tüketimidir. İçerisinde çok fazla miktarda şeker bulunduran bazı meyvelere diyette endişe ile yaklaşılsa da ölçüsü kaçırılmadığı takdirde her meyve sağlıklıdır.
Öyle ki bazı meyveler içerisinde barındırdıkları yağ yakıcı özelliklerle zayıflamayı bile kolaylaştırmaktadır. Özellikle de vücudumuzun günlük vitamin değerlerinin karşılanması bakımından oldukça önemli bir yeri olan meyveler, doğru porsiyon miktarında tüketildiğinde hem sağlığı hem de formu korumada etkilidir. Sebzelere göre daha az karbonhidrat içeren meyveler, kontrollü bir şekilde tüketilirse diyette kilo vermeye yardımcıdır. Lif değeri zengin olan meyveler bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur iken meyvenin suyu ne yazık ki meyvenin özü kadar fayda içermemektedir. Dolayısıyla meyvelerdeki besleyici değerlerden faydalanmak istiyorsanız meyve suyunu değil meyvenin kendisini tercih etmelisiniz. Peki diyette meyve tüketimi nasıl olmalı? Diyette meyve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler...


Karbonhidrat değeri düşük olan meyveler için 100-150 gram kadar karbonhidrat tüketen kişinin diyetine birkaç parça meyve eklenebilir. Tüm gün sadece meyve tüketmek sağlık açısından sakıncalı olacağı için düzenli bir metabolizma için meyvenin ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilir. Diyette meyve tüketiminde zararlı bir etki görülmesinin en önemli etken meyvedeki fruktozun yüksek olmasıdır. Diyette dahi olsa meyve tüketimi aşırı olursa içerisindeki fruktozunobezite, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom gibi sorunlara yol açtığı bilinmektedir.
Akşam yemeğinden sonra gece geç vakit ölçülü bile olsa meyve yemek kısa zamanda kilo aldırıcı etkisiyle kendini göstermektedir. Akşam yemeğinden birkaç saat sonra meyve yiyip uykuya geçmek, meyvenin vücutta yağ olarak depolanmasına zemin hazırlar. Yemeğe başlamadan hemen önce meyve yemenin tokluk hissettireceği bilindiğinden dolayı yemek sonrasında değil öncesinde tüketilmesi önerilir. Gün içinde, farklı zaman aralıklarında tüketilen üç porsiyon meyve, vücudu toksinlerden temizler ve sindirim sisteminde rahatlık sağlar.

Uyumadan önce meyve yemek vücudu nasıl etkiler?
Vücutta enerji olarak harcanmadığı zaman meyvedeki şeker yağa dönüşür. Sağlıklı olduğu için meyvenin sınırsızca tüketilebileceği gibi bir yanılgıya kapılan kimselerde kilo alımı görülebilmektedir. Kadınlarda 2 porsiyon, erkeklerde 3 porsiyon kadar meyve tüketilebilir. 1 porsiyon meyve miktarına denk olarak; bir küçük boy elma, orta boy portakal, 12 kiraz, yarım muz, bir büyük mandalinayı eşleştirebiliriz. Meyve tüketimi kişinin enerji miktarına göre arttırılabilir.

Not: 
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: meyve Diyet Kilo Kontrolü Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bergamot Ve Enginarın Karaciğer Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Bergamot Ve Enginarın Karaciğer Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD) dünya çapında pek çok kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Etkilenenlerin% 20’si alkolsüz steatohepatit veya NASH adı verilen en şiddetli forma sahiptir. NAYKH için mevcut bir tedavi yoktur, ancak yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet değişiklik

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığı (NAFLD) dünya çapında pek çok kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Etki...

Kimyon: Sindirim Ve Bağışıklık Sistemini Destekler
Kimyon: Sindirim Ve Bağışıklık Sistemini Destekler

Kimyon, aslında maydanoz ailesinin bir üyesi. Kurutulmuş tohum olarak birçok mutfakta tercih ediliyor. Ayrıca geleneksel tıpta da birçok kullanım alanı vardır – özellikle de enfeksiyonları iyileştirme ve sindirim sistemine yardım etme özelliği nedeniyle sıkça tercih edilir.

Kimyon, aslında maydanoz ailesinin bir üyesi. Kurutulmuş tohum olarak birçok mutfakta tercih ediliyor. Ayrıca geleneksel...

Kan Akışını Düzenleyen 14 Gıda
Kan Akışını Düzenleyen 14 Gıda

Azaltılmış kan akışı, ağrı, kas krampları, uyuşukluk, sindirim sorunları ve ellerde veya ayaklarda soğukluk gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

Azaltılmış kan akışı, ağrı, kas krampları, uyuşukluk, sindirim sorunları ve ellerde veya ayaklarda soğukluk gibi hoş olm...