Diyette Meyve Tüketimi Nasıl Olmalı?

11 Şubat 2021

Diyette ara öğünlerde tüketilmesi önerilen meyvelerin kilo verdirici etkisinden yararlanabilmek için doğru porsiyon miktarını yakalamak çok önemlidir. Akşam geç saatte yenen meyvelerin şekerden yağa dönüştüğü gerçeğini düşününce diyette meyve tüketimi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Peki diyette meyve tüketimi nasıl olmalı?

Geç saatte yenen meyvenin vücuda olumsuz etkisi: Kilo problemi olan kadınların gündelik beslenme programında dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan birisi de meyve tüketimidir. İçerisinde çok fazla miktarda şeker bulunduran bazı meyvelere diyette endişe ile yaklaşılsa da ölçüsü kaçırılmadığı takdirde her meyve sağlıklıdır.
Öyle ki bazı meyveler içerisinde barındırdıkları yağ yakıcı özelliklerle zayıflamayı bile kolaylaştırmaktadır. Özellikle de vücudumuzun günlük vitamin değerlerinin karşılanması bakımından oldukça önemli bir yeri olan meyveler, doğru porsiyon miktarında tüketildiğinde hem sağlığı hem de formu korumada etkilidir. Sebzelere göre daha az karbonhidrat içeren meyveler, kontrollü bir şekilde tüketilirse diyette kilo vermeye yardımcıdır. Lif değeri zengin olan meyveler bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur iken meyvenin suyu ne yazık ki meyvenin özü kadar fayda içermemektedir. Dolayısıyla meyvelerdeki besleyici değerlerden faydalanmak istiyorsanız meyve suyunu değil meyvenin kendisini tercih etmelisiniz. Peki diyette meyve tüketimi nasıl olmalı? Diyette meyve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler...


Karbonhidrat değeri düşük olan meyveler için 100-150 gram kadar karbonhidrat tüketen kişinin diyetine birkaç parça meyve eklenebilir. Tüm gün sadece meyve tüketmek sağlık açısından sakıncalı olacağı için düzenli bir metabolizma için meyvenin ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilir. Diyette meyve tüketiminde zararlı bir etki görülmesinin en önemli etken meyvedeki fruktozun yüksek olmasıdır. Diyette dahi olsa meyve tüketimi aşırı olursa içerisindeki fruktozunobezite, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom gibi sorunlara yol açtığı bilinmektedir.
Akşam yemeğinden sonra gece geç vakit ölçülü bile olsa meyve yemek kısa zamanda kilo aldırıcı etkisiyle kendini göstermektedir. Akşam yemeğinden birkaç saat sonra meyve yiyip uykuya geçmek, meyvenin vücutta yağ olarak depolanmasına zemin hazırlar. Yemeğe başlamadan hemen önce meyve yemenin tokluk hissettireceği bilindiğinden dolayı yemek sonrasında değil öncesinde tüketilmesi önerilir. Gün içinde, farklı zaman aralıklarında tüketilen üç porsiyon meyve, vücudu toksinlerden temizler ve sindirim sisteminde rahatlık sağlar.

Uyumadan önce meyve yemek vücudu nasıl etkiler?
Vücutta enerji olarak harcanmadığı zaman meyvedeki şeker yağa dönüşür. Sağlıklı olduğu için meyvenin sınırsızca tüketilebileceği gibi bir yanılgıya kapılan kimselerde kilo alımı görülebilmektedir. Kadınlarda 2 porsiyon, erkeklerde 3 porsiyon kadar meyve tüketilebilir. 1 porsiyon meyve miktarına denk olarak; bir küçük boy elma, orta boy portakal, 12 kiraz, yarım muz, bir büyük mandalinayı eşleştirebiliriz. Meyve tüketimi kişinin enerji miktarına göre arttırılabilir.

Not: 
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: meyve Diyet Kilo Kontrolü Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Migrene İyi Gelen Besinler
Migrene İyi Gelen Besinler

Yeterince su içmediğimizde, tüm gün bilgisayara baktığımızda, havasız bir ortamda uzun süre bulunduğumuzda hepimizin başı ağrıyabilir. Bu ağrı doğal yöntemlerle veya ilaç destekleriyle giderilse de migren gibi ciddi baş ağrısı problemleri yaşayanlarda daha uzun vadede tedaviler önerilmektedir.

Yeterince su içmediğimizde, tüm gün bilgisayara baktığımızda, havasız bir ortamda uzun süre bulunduğumuzda hepimizin baş...

Otizmli Kişileri Destekleyecek Yararlı Gıdalar
Otizmli Kişileri Destekleyecek Yararlı Gıdalar

Otizmli çocuklar vücutlarında daha yüksek TOR aktivitesine sahip olma eğilimindedir ve bu hiperaktif TOR sinyali, otizme neden olmada bir rol oynayabilir, bu da TOR'yi otizmi tedavi etmek için potansiyel bir hedef yapar veya hatta aşağı yönlü TOR sinyalini hedefleyebilirsek teorik olarak tersine çev

Otizmli çocuklar vücutlarında daha yüksek TOR aktivitesine sahip olma eğilimindedir ve bu hiperaktif TOR sinyali, otizme...

Diyabet ve İnsülin Direnci Hakkında
Diyabet ve İnsülin Direnci Hakkında

Diyabet toplum sağlığı için küresel bir tehlikedir. Uzun dönemdeki etkileri gerçekten çok fazla ve korkutucudur. Kalp hastalıkları, damar hastalıkları, görme kaybı, felç ve hatta organ kayıplarına kadar gidebilir.

Diyabet toplum sağlığı için küresel bir tehlikedir. Uzun dönemdeki etkileri gerçekten çok fazla ve korkutucudur. Kalp ha...