Tavuğu Çözdürmek İçin 4 Farklı Yöntem

03 Ağustos 2021

Dondurucuda güvenle saklanan tavuk eti, Türk mutfağında en çok tüketilen en çeşitlerinden biridir. Hem ekonomik, hem de lezzetli olan tavuk eti, kısa sürede tüketilmeyecekse buzluğa atılır. Bu kez dondurulmuş tavuk etini en güvenilir şekilde çözme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. İşte, donmuş tavuğu çözdürmek için kullanılan 4 yöntem:

Soğuk Suda Bekletin
Tavuğu su geçirmez bir şekilde streç film ile örtün. Geniş bir kasenin içerisine soğuk su ekleyin. Tavukları bu suyun içerisinde 2-3 saat bekleterek çözdürebilirsiniz. Bakteri üremesini önlemek için kasenin içindeki suyu yarım saatte bir değiştirin. Aksi takdirde suyun ısınması, bakterilerin üremesine neden olur.

Buzdolabında Çözdürün
Donmuş besinleri çözdürmek için en çok uygulanan yöntem, buzdolabıdır. Buzluktan çıkardığınız tavuğu buzdolabı rafında 5 saat bekleterek çözdürebilirsiniz. Bu yöntem tavuğun tadını muhafaza ederken bakterin üremesini de engeller. Tavuğu buzdolabına koyduktan sonra 2-3 gün içinde tüketebilirsiniz.

Mikrodalgada Çözdürün
Eğer çok vaktiniz yoksa ve zor durumdaysanız, donmuş tavuğu ısıya dayanıklı bir kabın içerisine yerleştirerek mikrodalgada çözdürebilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanacaksanız, tavuğu mikrodalgada çözdürdükten hemen sonra pişirip tüketmeniz gerekiyor. Çünkü mikrodalga pişirme sürecini başlatmış oluyor. Bu süreçten sonra tavuğu bekletirseniz, kısa sürede bakteriler üremeye başlayacaktır. Mikrodalgada çözdürülen tavuk biraz kuru ve lastik gibi bir yapıya gelebilir.

Donmuş Halde Pişirin
Bu yöntem yapacağınız tavuk yemeğine göre değişiklik gösterebilir. Eğer tavuğu çorba, yahni gibi yavaş yavaş pişmesi gereken tencere yemeklerinde kullanacaksanız, tavuğunuzu çözdürmeye gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Donmuş tavuğun pişmesi iki katı zaman alsa da, bazı yemeklerde güvenle kullanabilirsiniz. Ancak tavuğu sote veya kızartma usulüyle pişirecekseniz, bu yöntem uygun değildir.

Donmuş Tavuk Zehirler Mi?
Donmuş tavuğu doğru yöntemle çözdürürseniz afiyetle yiyebilirsiniz. Ancak tavuğun ne kadar süredir buzlukta olduğu da oldukça önemlidir. Tavuğu oda sıcaklığında uzun süre bekletmek veya mikrodalgada çözdürmek bakteri üremesine yol açabilir. Bu durumda gıda zehirlenmelerine neden olur. Bu yüzden buzdolabında veya soğuk suda bekleterek güvenilir bir şekilde çözdürebilirsiniz.

Dondurulmuş Tavuk Fırında Pişer Mi?
Donmuş tavuk fırına atılırsa, dışı kurumaya başlayacak, içi ise çiğ kalacaktır. Bu yüzden donmuş tavuğu fırına atmadan önce düdüklü tencerede ön pişirme yapabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tavuk Donmuş Tavuk

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Tıkanmış Lavaboları Açmanın 5 Yolu
Tıkanmış Lavaboları Açmanın 5 Yolu

Zaman zaman mutfakta ya da banyoda kötü kokular duyarsınız. Bu kötü kokular genellikle tıkanmış lavabodan gelmektedir. Düzenli şekilde lavaboyu temizlerseniz, kötü kokuları da yok etmiş olursunuz. Eğer daha önce hiç lavabo açma işlemi uygulamadıysanız ve lavabonun tıkandığından şüpheleniyorsanız; si

Zaman zaman mutfakta ya da banyoda kötü kokular duyarsınız. Bu kötü kokular genellikle tıkanmış lavabodan gelmektedir. D...

Çamaşır Makinesi Temizlemenin 6 Kolay Yolu
Çamaşır Makinesi Temizlemenin 6 Kolay Yolu

Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri, çamaşır makinesinin bulunduğu her evde mutlaka bilinmesi gereken pratik bilgiler arasında yerini alıyor. Çamaşırlarınızı tertemiz yapmakla görevli olan bu beyaz eşya ürünü, zaman zaman kıyafetlerden gelen tozlardan dolayı kirlenmektedir.

Çamaşır makinesi temizleme yöntemleri, çamaşır makinesinin bulunduğu her evde mutlaka bilinmesi gereken pratik bilgiler ...

Evde Yapabileceğiniz 7 Doğal Temizlik Ürünü
Evde Yapabileceğiniz 7 Doğal Temizlik Ürünü

Günlük hayatın olmazsa olmazları arasında yer alan temizlik, geçmişten günümüze kadar pek çok alternatifi ve temizlik yöntemini sunmuştur. Özellikle son yıllarda yoğun kimyasal maddelerin vücuda verdiği zararı önleyen doğal temizlik ürünlerine verilen önemin artmasıyla birlikte temizlik ürünleri dah

Günlük hayatın olmazsa olmazları arasında yer alan temizlik, geçmişten günümüze kadar pek çok alternatifi ve temizlik yö...