Tavuğu Çözdürmek İçin 4 Farklı Yöntem

03 Ağustos 2021

Dondurucuda güvenle saklanan tavuk eti, Türk mutfağında en çok tüketilen en çeşitlerinden biridir. Hem ekonomik, hem de lezzetli olan tavuk eti, kısa sürede tüketilmeyecekse buzluğa atılır. Bu kez dondurulmuş tavuk etini en güvenilir şekilde çözme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız. İşte, donmuş tavuğu çözdürmek için kullanılan 4 yöntem:

Soğuk Suda Bekletin
Tavuğu su geçirmez bir şekilde streç film ile örtün. Geniş bir kasenin içerisine soğuk su ekleyin. Tavukları bu suyun içerisinde 2-3 saat bekleterek çözdürebilirsiniz. Bakteri üremesini önlemek için kasenin içindeki suyu yarım saatte bir değiştirin. Aksi takdirde suyun ısınması, bakterilerin üremesine neden olur.

Buzdolabında Çözdürün
Donmuş besinleri çözdürmek için en çok uygulanan yöntem, buzdolabıdır. Buzluktan çıkardığınız tavuğu buzdolabı rafında 5 saat bekleterek çözdürebilirsiniz. Bu yöntem tavuğun tadını muhafaza ederken bakterin üremesini de engeller. Tavuğu buzdolabına koyduktan sonra 2-3 gün içinde tüketebilirsiniz.

Mikrodalgada Çözdürün
Eğer çok vaktiniz yoksa ve zor durumdaysanız, donmuş tavuğu ısıya dayanıklı bir kabın içerisine yerleştirerek mikrodalgada çözdürebilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanacaksanız, tavuğu mikrodalgada çözdürdükten hemen sonra pişirip tüketmeniz gerekiyor. Çünkü mikrodalga pişirme sürecini başlatmış oluyor. Bu süreçten sonra tavuğu bekletirseniz, kısa sürede bakteriler üremeye başlayacaktır. Mikrodalgada çözdürülen tavuk biraz kuru ve lastik gibi bir yapıya gelebilir.

Donmuş Halde Pişirin
Bu yöntem yapacağınız tavuk yemeğine göre değişiklik gösterebilir. Eğer tavuğu çorba, yahni gibi yavaş yavaş pişmesi gereken tencere yemeklerinde kullanacaksanız, tavuğunuzu çözdürmeye gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Donmuş tavuğun pişmesi iki katı zaman alsa da, bazı yemeklerde güvenle kullanabilirsiniz. Ancak tavuğu sote veya kızartma usulüyle pişirecekseniz, bu yöntem uygun değildir.

Donmuş Tavuk Zehirler Mi?
Donmuş tavuğu doğru yöntemle çözdürürseniz afiyetle yiyebilirsiniz. Ancak tavuğun ne kadar süredir buzlukta olduğu da oldukça önemlidir. Tavuğu oda sıcaklığında uzun süre bekletmek veya mikrodalgada çözdürmek bakteri üremesine yol açabilir. Bu durumda gıda zehirlenmelerine neden olur. Bu yüzden buzdolabında veya soğuk suda bekleterek güvenilir bir şekilde çözdürebilirsiniz.

Dondurulmuş Tavuk Fırında Pişer Mi?
Donmuş tavuk fırına atılırsa, dışı kurumaya başlayacak, içi ise çiğ kalacaktır. Bu yüzden donmuş tavuğu fırına atmadan önce düdüklü tencerede ön pişirme yapabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tavuk Donmuş Tavuk

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Organik Yumurtayı Anlamanın 6 Püf Noktası
Organik Yumurtayı Anlamanın 6 Püf Noktası

Sağlıklı bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için her sabah yumurta tüketmeniz önerilir. Damak zevkinize göre pişireceğiniz yumurtayı her sabah yemeye özen gösterirseniz; güne hem zinde başlamış olursunuz hem de vücudunuz için bir iyilik yaparsınız. Yumurta tüketimi, katı gıdaya geçiş yapan b

Sağlıklı bir vücut ve güçlü bir bağışıklık sistemi için her sabah yumurta tüketmeniz önerilir. Damak zevkinize göre pişi...

Bozuk Karpuz  Nasıl Anlaşılır?
Bozuk Karpuz Nasıl Anlaşılır?

Yaz aylarının en sevilen meyvesi olan karpuz, C vitamini ve folik asit bakımından zengindir. Kalp hastalıkları riskini düşüren bu meyve, hem sade bir şekilde, hem de tariflerde kullanılarak tüketilir. Su ve lif içeriği sayesinde sindirimi düzenler ve kabızlığı önler.

Yaz aylarının en sevilen meyvesi olan karpuz, C vitamini ve folik asit bakımından zengindir. Kalp hastalıkları riskini d...

Filtre Kahveyi Makine Kullanmadan Nasıl Yaparız?
Filtre Kahveyi Makine Kullanmadan Nasıl Yaparız?

İçimizi yumuşatan lezzetli bir filtre kahve hazırlamak aslında çok kolay. Sadece üç basit adımda mükemmel kahveniz hazır…

İçimizi yumuşatan lezzetli bir filtre kahve hazırlamak aslında çok kolay. Sadece üç basit adımda mükemmel kahveniz hazır...