Arı Sütünün Faydaları Ve Kullanımı

02 Ağustos 2021

Arı sütü, bal arıların kraliçe yetiştirmek ve yavruları beslemek için kullandıkları zengin bir salgıdır. İşçi arılar, kraliçe arının ölmesi veya zayıflaması nedeniyle yeni bir kraliçe arı yetiştirmeye karar verir. Seçilen küçük larvalar arı sütüyle beslenir. Süte göre daha yoğun bir kıvama sahip olan arı sütü, dünya çapında 'kraliyet jeli' olarak da bilinir. Üçte ikisi sudan oluşan arı sütü, yüksek oranda protein, doğal şeker, esansiyel yağlar, aminoasit ve birçok vitamini içerisinde barındırır. Dünyanın en değerli besinlerini bir arada tutan arı sütü, son yıllarda sık sık tüketilmesiyle biliniyor. İşte, arı sütünün faydaları ve kullanımı:

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?
• Bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.
• Kan basıncını düzenler.
• Erkeklerde testosteronu arttırır.
• Sinir sistemini uyarır.
• Kilo vermeye yardımcı olur.
• Cilt sağlığını korur ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.
• Gözenekleri sıkılaştırır. Yaşlanma karşıtı etkileri vardır.
• Karaciğer sağlığını korur.
• Sindirim bozukluklarını iyileştirir.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Kemik gelişimine katkıda bulunur.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?
Arı sütü, genellikle balın içerisine karıştırılarak tüketilir. Macun kıvamına getirilen karışım, yemeklerden önce veya sonra tüketilebilir. Ayrıca arı sütü, bazı içeceklerin içerisine eklenerek de tüketilir.

Arı Sütü Ne Kadar Tüketilmeli?
Günlük arı sütü tüketimi, 1 gramı geçmemelidir. Arı sütünün aşırı tüketimi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Arı Sütü Kimler Kullanamaz?
Öncelik birçok insanın bal, arı poleni ve arı sütü gibi besinlere alerjisi vardır. Bu yüzden alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.
Arı sütündeki maddeler hormon benzeri etkiye sahiptir. Bu maddeler kanser hücrelerinin büyümesine yol açabilir. Özellikle prostat ve meme kanseri olan hastalar, arı sütü tüketiminden kaçınmalıdır. Küçük çocukların arı sütü tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Arı Sütünün Zararları Nelerdir?
Arı sütü, bazı kişilerde kilo almaya, mide rahatsızlıklarına ve deride döküntü/kızarıklık gibi yan etkilere yol açabilir. Özellikle arı poleni ve bal gibi besinlere karşı alerjisi olan kişiler, arı sütünü tükettiğinde ciddi alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilir. Arı sütünün aşırı tüketimi, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Not: Hamileler ve emziren annelerin arı sütü tüketmesi önerilmemektedir. Eğer tüketeceklerse, önceden mutlaka doktora danışılması gerekir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Arı Sütü Arı Bal Kilo Kontrolü Cilt Sağlığı Bağışıklık Sistemi Kemik Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Börülcenin Faydaları Nelerdir?
Börülcenin Faydaları Nelerdir?

Börülce görüntü olarak fasulyeye benzer, ancak fasulyenin göbeği siyah hali olduğu için Anadolu’da bazı yörelerde börülceye “karnıkara” adı verilir. C vitamini ve bitkisel proteinler bakımından oldukça zengin olan börülcenin faydalarını öğrenince bu yaz sizin için “börülce yazı” olabilir ya da en az

Börülce görüntü olarak fasulyeye benzer, ancak fasulyenin göbeği siyah hali olduğu için Anadolu’da bazı yörelerde börülc...

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?
Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Keçi sütünün faydalarını say say bitiremeyiz. Vücut ve cilt sağlığı için oldukça faydalı olan keçi sütü son yıllarda bakım ürünlerinin için yer almaya başladı. Keçi sütünün cilde yararlarını öğrendikten sonra keçi sütü içeren cilt bakım ürünlerini araştıracağına eminiz.

Keçi sütünün faydalarını say say bitiremeyiz. Vücut ve cilt sağlığı için oldukça faydalı olan keçi sütü son yıllarda bak...

Şalgamın Mucizeleri
Şalgamın Mucizeleri

Acı tadıyla tanınan şalgamın sadece kökleri değil yaprakları da oldukça besleyici ögeler içermektedir. Şalgam kökü genellikle mor, kırmızı, yeşil ve beyaz renge sahiptir ancak iç kısmı turpta olduğu gibi beyazdır.

Acı tadıyla tanınan şalgamın sadece kökleri değil yaprakları da oldukça besleyici ögeler içermektedir. Şalgam kökü genel...