Dondurma Ne Zaman Yenmeli?

30 Temmuz 2021

Özellikle yaz mevsiminin baş tacı dondurma, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller vücudumuz için çok önemlidir. Özellikle büyüme çağında bu ihtiyaçlarımızın önemi çok daha fazla artar. Tüm bu vitamin ve minerallerin alınması için en kolay ve en zevkli yol dondurma yemektir.


Dondurma, ilk olarak 3000 yıl kadar önce, Çinliler tarafından üretilmiş. 1777 yılında ABD´ye sıçrayan dondurma üretimi, 19. yüzyılın ortalarına kadar sadece evlerde üretilen bir yiyecek olmuştur. 2000'li yılların ikinci yarısında dondurma üretimi artık sanayileşme yoluna girmiştir. Dondurma yemek istiyorsanız sakın gündüz yemeyin dondurmanın içindeki şekerin zararlı olmaması için, yenme zamanı akşam saat 22.00'den sonradır.


Dikkat ederseniz özellikle yazlık bölgelerde akşam yürüyüşe çıkan birçok sağlıklı kişinin dondurmacı önünde kuyruk oluşturduğunu görürsünüz. Hemen hemen hepsi sağlıklıdır, kilo problemi yaşamazlar ve biz uzmanlara göre de ilerideki yaşamlarında da kilo problemi yaşamayacaklardır.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Dondurma Vitamin Kalsiyum

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kava Kava Nedir?
Kava Kava Nedir?

Kava veya kava kava, Güney Pasifik Adalarında yetişen bir üründür. Pasifik Adaları'nda törenlerde veya özel günlerde kullanılan bir içecek hazırlamak için kökleri çiğnenir veya dövülür.

Kava veya kava kava, Güney Pasifik Adalarında yetişen bir üründür. Pasifik Adaları'nda törenlerde veya özel günlerde kul...

Labne Peynirinin Kullanımı Ve Faydaları
Labne Peynirinin Kullanımı Ve Faydaları

Labne peyniri beyaz renkli, yumuşak kıvamlı az tuzlu krem gibi akışkan bir peynirdir. Peynir alt suyundan elde edilen bu peynir, peynir altı suyundan daha yoğun bir kıvama sahiptir. Yoğurdun süzülmesiyle de hazırlanan labne peyniri, bağırsaklar için faydalı mineralleri yapısında barındırır.

Labne peyniri beyaz renkli, yumuşak kıvamlı az tuzlu krem gibi akışkan bir peynirdir. Peynir alt suyundan elde edilen bu...

10 Lezzetli Kale Çeşidi
10 Lezzetli Kale Çeşidi

Kale'nin popülaritesinin besinleriyle çok ilgisi var. Bu yapraklı sebze, glukozinolatlar, flavonoidler, karotenoidler ve C vitamini dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonda faydalı bitki bileşikleri ile bilinir.

Kale'nin popülaritesinin besinleriyle çok ilgisi var. Bu yapraklı sebze, glukozinolatlar, flavonoidler, karotenoidler ve...