Gençlik İksiri Portakal Kabuğu

20 Temmuz 2021

Kış aylarında severek yediğimiz portakalın asıl vitamininin kabuklarında olduğunu biliyor muydunuz? Portakal yoğun miktarda C vitamini içerir. İçinde yer alan zengin enzimler ve lifler, bağışıklığın güvende olmasını sağlar. Özellikle kışın en çok yakalandığımız hastalıklardan biri olan gribal enfeksiyonlara en etkili çözüm portakalın suyundan ve kabuğundan gelmektedir. Portakalı soyarken kabuklarını hiç düşünmeden çöpe atarız. Oysaki kabuklarında var olan mucizevi iksirlerden haberdar olmayız. Portakal kabuğu yiyen kişilerin yaşlanma süreci gecikiyor. Yapılan bir bilimsel araştırmaya istinaden portakal kabuğu yiyen birinin ömrünün normal portakal yiyen kişiden daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Kabuğunda inanılmaz vitaminler sağlarken, portakal kabuğunun içerisinde %5 ve 6 kadar mineral tuzlar bulunmaktadır. Ayrıca içeriğinde var olan organik asitler ile beraber bir de flavonoidler ve esansiyel yağların barındığı tespit edilmiştir. Citrus aurantium maddesi direk portakalın kabuğunun içinde yerini almaktadır. Bu maddenin varlığı çeşitli kanser hücrelerinin küçülmesine hatta yok olmasına vesile olur. Ayrıca bununla kalmayıp damar tıkanıklığına yol açan etkenleri azaltarak,kanın damardan daha esnek geçmesini sağlar. Bu sayede tıkanıklıklardan eser kalmayarak, kalp ve damar hastalıkların yaşanmamasına yardımcı olur.


Birçok hastalığa şifa olan portakal kabuğunun Almanya ‘da sağlık bakanlığı aracılığı ile yapılan bir incelemede,bitkisel preparatların hazırlanması esnasında,genelde iştah sorunu yaşayan çocukların ve ergenlerin portakal suyu ve kabuğundan aldıkları vitamin ile bu sorunun çözüme kavuştuğu vurgulanmıştır. İçeriğinde yoğu miktarda Citri sinensis pericarpium bulunan portakal kabuğunda bir de E vitaminin fazla olması sayesinde çeşitli cilt ve saç hastalıklarında da kullanıldığı söylenmektedir. Özellikle saçı dökülenler ve cilt problemi yaşayanlar portakalı yerken kabuğunu da yemeyi ihmal etmemelidir. İştahsız kişiler bu sayede kilo almakta ve kilo düzeylerini portakalın mucize kabukları ile sağlamaktadır. İştah için oldukça idealdir. Portakal kabuğunda ayrıca bu enzimler ve vitaminler (potasyum, protein ) fazla olduğundan bağışıklığın güçlenmesi ve kişinin hastalıklarla savaşması kolay olmaktadır. Antioksidan görevini üstlenen portakal çeşitli bakterileri öldürerek vücuttan idrar yolu ile atılmaktadır. Kalbin daha iyi çalışmasını, zekanın daha iyi işlevselliğini ele almasını sağlar. Gelişim çağındaki çocukların C vitamini alırken diğer zengin maddeleri de vücutlarına depolamaya ihtiyaçları bulunmaktadır.


Bayanların onca kürü yapmalarına rağmen bulamadıkları güzellik portakal kabuklarında gizlidir. Portakal kabuğunun özü cilt için besleyicidir. Yüzde kırışıklıkların ve lekelerin kaybolmasına, cildin canlanmasına ve sivilcelerin kısa sürede kurumasına katkıda bulunur. Özellikle portakal kabuğu ve biberiye özü karışımı yapılan kürlerde cilt sorunlarından eser kalmıyor. Portakal kabuğunu yiyerek ve kürünü yüzünüze uygulayarak, cildinize inanılmaz güzellikler katabilirsiniz. Portakal kabuğunu hiçbir şey yapmadan, kaynatmadan doğal yöntemlerle yiyin. İlk yediğinizde yüzünüzde acımsı bir tat oluşsa bile zamanla bu tada alışacak, faydalarını fark ettiğinizde yemekten çekinmeyeceksiniz.
Üstelik portakalın suyu ne kadar lezzetli ise kabuğunda bir o kadar hoş ve faydalıdır. Böbrek hastalığına yakalananların en başta tüketmesi gereken besinlerden birisi portakal suyu ve kabuğudur. Özellikle böbreğinde taş olan kişilerde taşın düşmesine yardımcı olmaktadır. Portakal yağının kabuğu da oldukça faydalıdır. Deride oluşan egzama, sedef ve diğer alerjik yaralarda, düşme sonrası ortaya çıkan yaralarda, iyileşmesine katkıda bulunuyor. Kısacası portakal özü, suyu, yağı ve kabuğu her anlamda mucizeler yaratıyor. Kışın bu güzel meyvenin sadece içeriğinden değil, kabuğundan da yararlanmayı unutmayın.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Portakal Portakal Kabuğu C Vitamini Bağışıklık Sistemi Kalp Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

İncir , İncir Sütü Ve Kuru İncirin Faydaları
İncir , İncir Sütü Ve Kuru İncirin Faydaları

Tezgahlardaki yerlerini almaya başlayan incirin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Hem ilaç hem kozmetik sanayinde ham madde olan incir hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Yaş olduğu gibi kuru halde de tüketilebilir. Güçlü bir lif kaynağıdır.

Tezgahlardaki yerlerini almaya başlayan incirin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Hem ilaç hem kozmetik sanayi...

Ne Yersen Osun
Ne Yersen Osun

Besinler vücudumuza güç veren yakıttır. Her ikisi de vücut fonksiyonlarına özgü olan doğrudan bir enerji ve besin kaynağıdır. Yiyecekleri genellikle kalori olarak düşünürüz. Oysa bir kalori sadece bir enerji birimidir.

Besinler vücudumuza güç veren yakıttır. Her ikisi de vücut fonksiyonlarına özgü olan doğrudan bir enerji ve besin kaynağ...

Keçi Sütü Tüketmenin Mucizeleri
Keçi Sütü Tüketmenin Mucizeleri

Annenin sütünün az gelmesi durumunda bebeklere, anne sütüne yakın sayılan keçi sütü verilmesi tavsiye edilir. Keçi sütü faydalı bir besin olmasının yanı sıra keçi sütünden elde edilen keçi peyniri de oldukça sağlıklı bir besindir.

Annenin sütünün az gelmesi durumunda bebeklere, anne sütüne yakın sayılan keçi sütü verilmesi tavsiye edilir. Keçi sütü ...