Yemeklerin Vazgeçilmez Lezzeti: Salça

10 Mayis 2021

Salça yüzyıllar öncesinde yaz aylarında yetişen sebzeleri, kış aylarında da sağıklı bir biçimde tüketmek amacıyla ortaya çıkmış bir gıda maddesidir. Geçmiş yıllarda büyüklerimizin yaz ayları sonlarında kışa yaptıkları hazırlıkların en önemlisi olan salça, günümüzde gıda markaları tarafından üretilerek satışa sunuluyor. Yemeklere renk ve lezzet katan salçalar, domates ya da kırmızı biber gibi sebzelerden üretilmektedir. Her mevsim tüketilen salça hakkında her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Salça Nedir, Nasıl Yapılır?
Yaz aylarında daha bol ve lezzetli olan sebzelerin kışın da kullanılması amacıyla üretilen bir gıda maddesidir. Neredeyse her yemeğe eklenen salça ürünleri, yemeğe renk ve lezzet katmak amacı ile kullanılmaktadır. Domates ve kırmızı biber gibi yaz aylarında yetiştirilen sebzelerin çeşitli biçimlerde ezilerek sularının çıkarılmasının ardından elde edilen suyun kaynatılması ile üretilen püre halinde bir gıda maddesidir.
Salça ürünlerinin üretildiği sebzeye göre domates salçası ve kırmızı biber salçası olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Domates salçası ürünleri de üretim koşullarına göre sıcak işleme ve soğuk işleme olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sıcak işleme ile üretilen domates salçası çeşitlerinde elde edilen püre pişirilerek hazırlanıyor. Soğuk işleme yönteminde ise püre çiğ olarak hazırlanıyor. Salçayı çiğ ya da pişirerek yapmak tat açısından bir fark yaratmamaktadır.

Domates Salçası Hangi Domateslerden Yapılır?
Yemeklerin vazgeçilmez lezzeti olan domates salçası ürünleri, her mevsimde kullanılan salça çeşitlerindendir. Domatesin kullanıldığı her yemekte kullanabileceğiniz domates salçası ürünleri ile yaptığınız yemeğe renk katarak yemeğinizin mükemmel bir lezzete kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Domates salçasının ham maddesi olan domateslerin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Domates salçası hangi domateslerden yapılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık.


Domates salçası yapmak için kullanacağınız domateslerin taze ve sağlam olduğundan emin olmalısınız. Yeterince olgunlaşmış domatesler, salça yapımı için ideal domateslerdir. Ancak salça yapımında kullanacağınız domateslerin çürümemiş olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca domateslerin üzerinde siyah leke bulunmaması gerekmektedir. Salça yaparken kullanacağınız domateslerin türü de oldukça önemli bir etkendir. Küçük ve etli domatesler kabuklarından kolaylıkla ayrılabildiği için bu domatesler ile salça yapmak daha pratiktir. Eğer ki salçanızı evinizde kendiniz yapacaksanız farklı domates türlerini bir arada kullanabilirsiniz.


Salça Ürünleri Nasıl Saklanır?
Gıda markaları tarafından üretilen salça ürünleri, genellikle konserve şeklinde ya da cam kavanozlarda ambalajlanarak satışa sunuluyor. Salça ürünlerini ağzı kapalı bir biçimde cam kavanozlarda ya da cam saklama kaplarında güvenle muhafaza edebilirsiniz. Salça ürünlerinin güneş ışığına maruz kalmaması ve serin bir ortamda saklanması önemlidir. Hazır alınan salça ürünlerini cam kavanoz ya da konserve kavanozu içerisinde ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz. Ayrıca açılmış salçanın üzerinin beyazlanmaması için salçanızın üst kısmına bir miktar sıvı yağ ilave ederek muhafaza etmeniz yararlı olacaktır.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Salça Domates Saklama Koşulları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Hibiskus Çayı: Çiçek Gücü
Hibiskus Çayı: Çiçek Gücü

Çoğu insan günde yalnızca birkaç kez yemek yer. Gün boyunca sağlıklı bir içecek yudumlamak, organlarınızı gün boyu antioksidanlarla yıkamanıza ve potansiyel olarak günlük diyetimize kalorisiz beslenme eklemenize olanak tanır.

Çoğu insan günde yalnızca birkaç kez yemek yer. Gün boyunca sağlıklı bir içecek yudumlamak, organlarınızı gün boyu antio...

En İyi Dört Anti-inflamatuar Baharat
En İyi Dört Anti-inflamatuar Baharat

Bir bitkinin veya baharatın sağlığa gerçek faydaları olup olmadığını sormadan önce, biyolojik olarak kullanılabilir olup olmadığını, hatta aktif bileşenlerin emilip emilmediğini belirlememiz gerekir. Bu şimdiye kadar hiç yapılmamıştı.

Bir bitkinin veya baharatın sağlığa gerçek faydaları olup olmadığını sormadan önce, biyolojik olarak kullanılabilir olup...

Yiyecek Porsiyonlarınızı Değiştirebilecek 8 Faktör
Yiyecek Porsiyonlarınızı Değiştirebilecek 8 Faktör

Yiyecek porsiyonlarınız öğünden öğüne ve günden güne değişecektir. Sadece vücudunuzun açlık ve tokluk sinyallerini nasıl dinleyeceğinizi anlamanız değil, aynı zamanda porsiyon boyutlarınızın neden öğünden öğüne değiştiğini anlamanız da önemlidir.

Yiyecek porsiyonlarınız öğünden öğüne ve günden güne değişecektir. Sadece vücudunuzun açlık ve tokluk sinyallerini nası...