Yemeklerin Vazgeçilmez Lezzeti: Salça

10 Mayis 2021

Salça yüzyıllar öncesinde yaz aylarında yetişen sebzeleri, kış aylarında da sağıklı bir biçimde tüketmek amacıyla ortaya çıkmış bir gıda maddesidir. Geçmiş yıllarda büyüklerimizin yaz ayları sonlarında kışa yaptıkları hazırlıkların en önemlisi olan salça, günümüzde gıda markaları tarafından üretilerek satışa sunuluyor. Yemeklere renk ve lezzet katan salçalar, domates ya da kırmızı biber gibi sebzelerden üretilmektedir. Her mevsim tüketilen salça hakkında her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Salça Nedir, Nasıl Yapılır?
Yaz aylarında daha bol ve lezzetli olan sebzelerin kışın da kullanılması amacıyla üretilen bir gıda maddesidir. Neredeyse her yemeğe eklenen salça ürünleri, yemeğe renk ve lezzet katmak amacı ile kullanılmaktadır. Domates ve kırmızı biber gibi yaz aylarında yetiştirilen sebzelerin çeşitli biçimlerde ezilerek sularının çıkarılmasının ardından elde edilen suyun kaynatılması ile üretilen püre halinde bir gıda maddesidir.
Salça ürünlerinin üretildiği sebzeye göre domates salçası ve kırmızı biber salçası olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Domates salçası ürünleri de üretim koşullarına göre sıcak işleme ve soğuk işleme olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sıcak işleme ile üretilen domates salçası çeşitlerinde elde edilen püre pişirilerek hazırlanıyor. Soğuk işleme yönteminde ise püre çiğ olarak hazırlanıyor. Salçayı çiğ ya da pişirerek yapmak tat açısından bir fark yaratmamaktadır.

Domates Salçası Hangi Domateslerden Yapılır?
Yemeklerin vazgeçilmez lezzeti olan domates salçası ürünleri, her mevsimde kullanılan salça çeşitlerindendir. Domatesin kullanıldığı her yemekte kullanabileceğiniz domates salçası ürünleri ile yaptığınız yemeğe renk katarak yemeğinizin mükemmel bir lezzete kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Domates salçasının ham maddesi olan domateslerin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Domates salçası hangi domateslerden yapılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık.


Domates salçası yapmak için kullanacağınız domateslerin taze ve sağlam olduğundan emin olmalısınız. Yeterince olgunlaşmış domatesler, salça yapımı için ideal domateslerdir. Ancak salça yapımında kullanacağınız domateslerin çürümemiş olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca domateslerin üzerinde siyah leke bulunmaması gerekmektedir. Salça yaparken kullanacağınız domateslerin türü de oldukça önemli bir etkendir. Küçük ve etli domatesler kabuklarından kolaylıkla ayrılabildiği için bu domatesler ile salça yapmak daha pratiktir. Eğer ki salçanızı evinizde kendiniz yapacaksanız farklı domates türlerini bir arada kullanabilirsiniz.


Salça Ürünleri Nasıl Saklanır?
Gıda markaları tarafından üretilen salça ürünleri, genellikle konserve şeklinde ya da cam kavanozlarda ambalajlanarak satışa sunuluyor. Salça ürünlerini ağzı kapalı bir biçimde cam kavanozlarda ya da cam saklama kaplarında güvenle muhafaza edebilirsiniz. Salça ürünlerinin güneş ışığına maruz kalmaması ve serin bir ortamda saklanması önemlidir. Hazır alınan salça ürünlerini cam kavanoz ya da konserve kavanozu içerisinde ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz. Ayrıca açılmış salçanın üzerinin beyazlanmaması için salçanızın üst kısmına bir miktar sıvı yağ ilave ederek muhafaza etmeniz yararlı olacaktır.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Salça Domates Saklama Koşulları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bitki Bazlı Beslenenler İçin Protein: En İyi Kaynaklar Nasıl Seçilir?
Bitki Bazlı Beslenenler İçin Protein: En İyi Kaynaklar Nasıl Seçilir?

“Ama yeterli proteini nasıl elde edersiniz?!” Vejetaryen, vegan veya hatta sadece Etsiz Pazartesilerin hayranıysanız, muhtemelen bu soru size sorulmuştur.

“Ama yeterli proteini nasıl elde edersiniz?!” Vejetaryen, vegan veya hatta sadece Etsiz Pazartesilerin hayranıysanız, m...

Çay Ağacı Yağının 14 Günlük Kullanımı
Çay Ağacı Yağının 14 Günlük Kullanımı

Araştırmalar sağlık yararları olduğunu öne sürse de FDA, uçucu yağların saflığını veya kalitesini izlemez veya düzenlemez. Uçucu yağları kullanmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmanız ve bir markanın ürünlerinin kalitesini araştırdığınızdan emin olmanız önemlidir.

Araştırmalar sağlık yararları olduğunu öne sürse de FDA, uçucu yağların saflığını veya kalitesini izlemez veya düzenleme...

Potasyum Zengini Muzun Faydaları
Potasyum Zengini Muzun Faydaları

Tropikal meyveler arasında en fazla tüketilen muzun insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle kemik ve kalp hastalıklarını önleyen muz hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik. Birden fazla çeşide sahip olan muz doğada bulunan en güçlü liftir.

Tropikal meyveler arasında en fazla tüketilen muzun insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle kemik ve kalp ...