Kuru İncirin Faydaları

08 Haziran 2021

İncir bir damlayı andıran özel bir meyvedir. Hem kendisi hem de yaprakları besin değerleri ile dolu olan incir, aynı zamanda kurutularak da saklanabiliyor ve uzun süreler boyunca tüketilebiliyorlar. Faydaları arasında sindirimi iyileştirmeden tutun da kalp damar sağlığına faydalara kadar çok sayıda şey var.
Kuru da olsa, taze de olsa incir tam bir besin deposudur. Bu doğal tatlılığa sahip olan meyvede C, K vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve lifler bulunurlar. Ayrıca quercetin, kaempferol, epicatechin gallat ve diğer bazı güçlü antioksidanlar da vardır. Şeker içeriğinin yüksek olmasına karşın sağlığı destekler ve kilo vermeye yardımcı olabilir.
Bu süper gıdanın pek çok şekli, rengi ve boyutu vardır. Kuru incirde daha az su vardır ve bu nedenle kalori, şeker ve besin konsantrasyonu daha yüksektir.


Kuru İncirin Sağlığa Faydaları

Kilo Verme
Kuru incir ölçülü tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Kuru incirdeki lif miktarı açlığı önler. Böylece gıda alımınızı azaltabilirsiniz. Yüksek lifli beslenme sadece kilo vermeye yardımcı olmaz, aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı da korur.
Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ancak gün içerisinde abur cubur yemeden duramıyorsanız, yanınıza kuru meyve alın. Kuru incir doğal bir tatlılığa sahiptir. Şeker ilavesi olmadığından çikolata veya kurabiyeye göre daha sağlıklı bir atıştırmalık olur. Bu meyveleri tüketmek bedenin glikojen düzeylerini de yeniler ve böylece spordan sonra kasların iyileşmeleri daha kolay olur.

Sindirimi İyileştirir
Lif zengini olan incir dışkıyı yumuşatır ve ona hacim sağlar, böylece kabızlığı önler. Daha fazla lif tüketmek hemoroid gibi bağırsak problemlerine de engel olur.

Diyabetle Savaşır
Şeker içeriğinin yüksek olmasına karşın kuru incir diyabet yönetimine yardımcı olabilir. E vitamini bakımından zengin olmanın yanında, bazı incir türleri insülin tepkisini iyileştirebiliyor ve kan glukoz düzeylerini düşürebiliyorlar.
Beslenmenize kuru incir eklemek sağlıklı yağları üreten bağırsak bakterilerinin gelişimine yardımcı olabilir ve bu da iştahın düzenlenmesini sağlayarak şeker hastalığını daha yönetilebilir hale getirir.

Kemik Sağlığı
Yarım kase kuru incirde 121 miligram kalsiyum bulunur ve bu da günlük önerilen tüketim miktarının %12’si olur. Kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum bakımından zengin olduğundan kemik erimesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığı
Yarım kase kuru incirde 200 kaloriden daha azı vardır ve 7 gram lif bulunur. Yaş ve cinsiyetinize bağlı olarak bu miktar günlük lif ihtiyacınızın %20-30’una denk gelir. Ayrıca antioksidanlar bakımından zengin olmasından dolayı damarlara zarar veren serbest radikallerle de savaşır.
Lifler sadece bağırsak hareketlerini iyileştirmezler, aynı zamanda sağlıklı kolesterol ve şeker düzeyleri elde edilmesine de yardımcı olur.

Sinir ve Kas Sağlığı
Kuru incirde bol bulunan potasyum, sinir sistemi ve kasların kasılması için temeldir. Aynı zamanda bedeninizdeki sodyumu dengeler ve tansiyonu kontrol altında tutar. Yarım kase kuru incirde 500 mg potasyum vardır ve bu da günlük ihtiyacın %10’u anlamına gelir.
Kuru incirdeki kalsiyum sadece kemik sağlığı için gerekli değildir. Kalsiyum aynı zamanda sinir ve kas işlevlerinde de rol oynar. Daha fazla kalsiyum alımı kolorektal kanser riskini de azaltabilir.

Cilt ve Saç Sağlığı
Eğer yumuşak, parlak bir cilt ve saç istiyorsanız, inciri beslenmenize katın. Kuru incir antioksidanlar ve mikrobesinler ile doludur. Bunlar cilt ve saç sağlığına iyi gelirler. İncir aynı zamanda A vitamini bakımından çok zengindir ve cilde fayda sağlar.
Kuru incirde kronik hastalıklar ve yaşlanma konusunda çok etkili olan oksidatif hasara karşı koruma sağlayan bileşenler bulunurlar. Ayrıca mikrop karşıtı etkileri olduğundan doğal savunmanızı güçlendirir ve deri enfeksiyonlarına karşı korur. İçindeki çinko ve demir ise saç dökülmesini önler ve saç gelişimini hızlandırır.

Daha Güçlü Bağışıklık Sistemi
Kuru incir mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini yeni hücrelerin üretiminde kullanılır ve buna akyuvarlar dahil olduklarından bağışıklık sistemi için önemlidir.

Hafızayı İyileştirebilir
Sağlığa bu faydası temel olarak yüksek antioksidan düzeylerinden kaynaklanıyor. 2014’te yapılan bir araştırmaya göre incir hafızayı iyileştirebiliyor ve beyne gelen oksidatif hasarı azaltıyor. Bu meyvedeki antioksidanlar Alzheimer hastalığındaki plak oluşumunu geciktirebilir ve nörolojik dejenerasyona karşı koruma sağlayabilirler.
Ayrıca beyin üzerindeki pozitif etkilerinden dolayı hafızaya bağlı davranış problemlerinde de iyileşme sağlayabilir. Araştırmalar bu faydaların içeriğindeki yüksek düzeydeki flavonoidler, quercetin, ferulik asit, antosiyaninler ve diğer güçlü antioksidanlardan kaynaklandığını düşünüyorlar.


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Dayanıklılığınızı Geliştirmek mi İstiyorsunuz? Yiyebileceğiniz En İyi ve En Kötü Yiyecekler
Dayanıklılığınızı Geliştirmek mi İstiyorsunuz? Yiyebileceğiniz En İyi ve En Kötü Yiyecekler

Fiziksel dayanıklılık, sporcular için önemlidir, ancak aynı zamanda günlük görevlerle de devreye girer. Ev işleri veya hafif fiziksel aktivite yaptıktan sonra kendinizi hiç yorgun hissettiyseniz, bu, dayanıklılık seviyenizin düşük olduğunun bir işareti olabilir.

Fiziksel dayanıklılık, sporcular için önemlidir, ancak aynı zamanda günlük görevlerle de devreye girer. Ev işleri veya h...

Mevsimsel Bir Şifa Deposu Olan Çilek Hakkında Bilinmeyenler
Mevsimsel Bir Şifa Deposu Olan Çilek Hakkında Bilinmeyenler

Çilek (Fragaria ananassa) dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Fransa menşeli olduğuna inanılan bu meyvenin tüketimi, sadece güzel tadı için değil, aynı zamanda birçok yararı için tavsiye edilmektedir. Kalp ve kan şekeri için faydalı olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zeng

Çilek (Fragaria ananassa) dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Fransa menşeli olduğuna inanılan bu meyvenin tüketi...

İsotun Az Bilinen 11 Faydası
İsotun Az Bilinen 11 Faydası

Yemekleri lezzetlendirmek ve tadını daha da enfes hale getirmek için baharat kullanılmaktadır. Kullanılan baharatlar zaman zaman renk ve koku verir. Bazıları acı, bazıları ekşi bazıları da mayhoş bir aroma katar. Sizlere acı tat veren baharatlardan isot hakkında bilgiler vermek için bu yazıyı hazırl

Yemekleri lezzetlendirmek ve tadını daha da enfes hale getirmek için baharat kullanılmaktadır. Kullanılan baharatlar zam...