Suyunuzu Yiyerek Tüketin

07 Haziran 2021


Su bakımından zengin besinler yediğimizde suyu daha yavaş soğururuz, çünkü bu durumda su besinlerin içerisinde hapsolmuştur.

Bir konuyu açıklığa kavuşturalım. Suyunuzu yiyerek tüketmeniz, suyu çiğnemeniz anlamına gelmez. Suyunuzu yiyerek tüketmenizle kastettiğim şey salatalık, marul, taze üzümsü meyveler ve kavun gibi yüzde 90’ından fazlası su olan ve su bakımından zengin bitkileri tüketmektir. Taze bitkilerin içerisinde bulunan su, vücudunuzun daha fazla suyu daha yavaş bir biçimde soğurmasına yardımcı olan fitobesin bakımından zengin bir vitamin, mineral ve lif ağında bulunmaktadır ve bu sayede daha uzun süreler susuz kalmamanız mümkün olur.


Önceden Ezekiel ekmeği üzerine avokado, kuruyemiş ve kuru meyve, organik lifli tahıllar ve enerji barları yiyerek sağlıklı olduğumu düşünürdüm. Ancak bunlar en temel besinlerden biri olan H2O’dan, yani sudan yoksun olan besin gruplarıdır. Suyu yemek, kistik akneyi iyileştirmenin yollarından biridir. Yiyeceklerdeki suyun faydasını gördükten sonra yalnızca hücrelerinizin susuz kalmamasına değil, aynı zamanda bitkisel besinler ile bitki lifi almanın inanılmaz faydalarını beraberinde getiren organik ve yaşam dolu bitkilere odaklandıktan sonra bağırsaklarınızın iyileşmesine de yardımcı olacaksınız. Yemeklerinizde bol miktarda organik ve su bakımından zengin bitkiler kullanırsanız, suyun tüm faydalarından yararlanmış olursunuz.
Uzmanların bu konuda söylediklerini aşağıda okuyabilirsiniz.


Tıp doktoru Howard Murad:
Günde 8 bardak su içmeyi herkes biliyor. Bu suyu içmek vücuda su sağlamanın bir yolu olsa da aynı zamanda 8 kez tuvalete gitmek anlamına geliyor. Su bakımından zengin yiyecekler yediğimiz zaman suyu daha yavaş soğururuz, çünkü su bu yiyeceklerin yapısında hapsolmuştur. Bu yavaş soğurulma, gıdalardaki suyun vücudumuzda daha uzun süre kalması ve daha pek çok ek fayda sağladığı anlamına gelir.
Salatalık bu konuda mükemmel bir örnektir. Salatalığın yüzde 96’sı su olduğu için 85 gramlık salatalık yemek, nerdeyse 90 ml su içmek ile aynıdır, hatta daha iyidir. Çiğ meyveler, sebzeler ve su bakımından zengin diğer yiyecekler H2O dolu olsa da aynı zamanda sağlığınızı iyileştirebilecek, bağışıklık sisteminizi geliştirebilecek, kaslarınızı güçlendirebilecek ve atletik performansınızı arttırabilecek besinler, vitaminler, mineraller ve lif içermektedir.
Susuzluk enerji kaybına, baş ağrılarına ve genel halsizliğe neden olabilir. Bu nedenle su içmek, sağlık uzmanları tarafından on yıllardır öneriliyor. Bununla birlikte vücudumuzu optimum sağlık seviyesinde tutmak için yalnızca susuz kalmamak yetmez. Aynı zamanda vücudumuzun düzgün çalışmasına yardımcı olmak için yeterince vitamin ve besin almamız gerekir.


Suyunuzu yediğiniz zaman H2O yalnızca nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudumuzu güçlü ve sağlıklı hale getirmek için ihtiyaç duyduğunuz şeylerle doldurmuş olursunuz. Vücutlarımız sürekli yenilenir ve eski, hasarlı hücrelerin yerini alacak yeni hücreler yaratır. Bu yüzden hücresel sağlığı geliştirmeye bilinçli bir şekilde odaklanarak yememiz ve içmemiz önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu ise vücudumuzu A vitamini, alfa lipolik asit, oleik asit, polifenoller, folik asit ve C vitamini gibi hücre inşa edici unsurlarla doyurmaktır. Bu besinler çiğ meyve ve sebze gibi su bakımından zengin yiyeceklerde bulunabilir.


Aslında çok fazla su içmek, vücut fazla sıvıları boşaltmak için dışarı atarken vitamin ve mineral kaybına neden olabilir. Maraton için hazırlanan ya da dayanıklılık egzersizleri yapan pek çok insan yorgunluk, kas krampları ve hatta kalp çarpıntısına yol açabilen bu zararlı vitamin ve mineral tükenmesini yaşamıştır. Burada önemli olan suyu yiyerek “stratejik olarak nemlenmek” ve böylece vücudunuzun, düzenli bir su ve besin akışına sahip olarak gün boyu enerjik kalmasını ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamaktır.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Su Su Tüketimi Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Düşük Karbon Diyeti Nedir?
Düşük Karbon Diyeti Nedir?

Düşük Karbon Diyeti, tükettiğimiz yiyeceklerin üretilmesi esnasında ortaya çıkan ve küresel ısınmaya sebep olan başta karbon olmak üzere sera gazlarının azaltılmasına yönelik olarak bireylerin yedikleri yiyecekleri planlamasına dayanan bir diyettir. Diyet temel amacı kilo vermek olan diğer diyetlerd

Düşük Karbon Diyeti, tükettiğimiz yiyeceklerin üretilmesi esnasında ortaya çıkan ve küresel ısınmaya sebep olan başta ka...

En Çok Yağ Yakıcı 12 Besin
En Çok Yağ Yakıcı 12 Besin

Bazı besinler, vücudunuza girdikten sonra yağ yakma özelliği bakımından diğerlerine nazaran daha etkili olabilir. Bu besinleri yedikten sonra belinizin incelmeye başladığını hissedersiniz. Ayrıca düşük kalorili olmalarından dolayı kilo vermenize de yardımcı olacaklardır.

Bazı besinler, vücudunuza girdikten sonra yağ yakma özelliği bakımından diğerlerine nazaran daha etkili olabilir. Bu bes...

Meyve ve Sebze Güvenliği Nedir?
Meyve ve Sebze Güvenliği Nedir?

Meyve ve sebzeler dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır. Türkiye Tarım Bakanlığı her öğünde meyve ve sebzeler tüketilmesini önermektedir. Yetişkin kadınlar her gün yaklaşık 2 adet meyve ve sebze yemelidirler. Yetişkin erkekler günde yaklaşık 3 adet meyve ve sebze yemelidir. (Sebzeler genelde ana

Meyve ve sebzeler dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır. Türkiye Tarım Bakanlığı her öğünde meyve ve sebzeler tüketi...