Tuz Açlığı Neden Arttırıyor?

04 Mart 2020

Ne kadar çok tuz yerseniz, o kadar susarsınız. Doğru mu? Hayır, yanlış. Alman Havacılık Merkezi, Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi ve Vanderbilt Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekibin, Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ve Çin’in, Mars görevinin psikolojik ve tıbbi risklerini incelemek üzere tasarladıkları “Mars500” projesinin bir bölümü olarak, 10 erkek denek üzerinde yaptıkları çalışmalar, tuz tüketimi arttıkça, insanların daha az su içtiklerini, ama açlıklarının arttığını göstermektedir.

105 günlük bir “uzay yolculuğu” deneyinde, araştırmacılar denekleri günlük 12 gramlık tuz alımını önce 9 grama, daha sonra 6 grama düşürdüler. Her bir aşamayı 29’ar gün sürdürdüler. Mars500’ün 205 günlük diğer adımı boyunca da, araştırmacılar aynı deneyi tekrarladılar, ancak bu kez deneyin sonuna bir aşama daha ekleyerek sondan başa doğru gittiler, yani deneklerin tuz tüketimini 6 gramdan 12 grama yükselttiler. Deneyler süresince, deneklerin ne kadar sıvı tükettikleri ve toplanan günlük idrar örnekleri ölçüldü.

Kayıtlar, tuz alımları arttıkça, deneklerin daha az su içtiklerini gösterdi. Aynı zamanda, daha fazla idrar çıkardılar ve idrarlarında daha fazla tuz vardı. İdrarları da daha konsantre olmuştu. Bu da vücutlarının normalden daha fazla su tuttuğunu gösteriyordu. Tuzu yüksek bir diyet, tipik olarak sıvı alımındaki artışla ilişkilidir. Bu nedenle, sağlık otoriteleri, tuzdan zengin diyetlerin, aslında bizi daha fazla şekerli ve yüksek kalorili içeceği tüketmeye yönlendirerek obeziteye katkıda bulunabileceğini öne sürmektedir. Ancak bu bakış açısı, gözlemlere değil, ciddi araştırma sonuçlarına dayanmaktadır.

Mars500 çalışmasının şaşırtıcı sonuçlarının ayrıntılarını anlamak için, araştırmacılar testlerini farelerle sürdürdü. Fareler üç gruba ayrıldı. Birinci grup musluk suyuyla ve düşük sodyumlu bir diyetle beslendi. İkinci grup musluk suyuyla ve yüksek sodyumlu bir diyetle beslendi. Üçüncü üçüncü grup dört hafta boyunca salin solüsyonuyla ve yüksek sodyumlu bir diyetle beslendi. Farelerde yapılan incelemeler, vücudun azottan kurtulmak için ürettiği üre, böbreklerde birikerek, tuzun susatma gücünü ortadan kaldırıyordu. Ancak üre yapımı yoğun enerji harcaması gerektirdiğinden, tuzlu diyetle beslenen fareler su içmek yerine daha fazla yiyecek tüketiyorlardı. Kısacası, farelerin vücutları üre üretimi için daha fazla yakıt arıyordu.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmanın, insanlarla ilgili tüm soruları cevaplayamayacağı açıktır. Ayrıca, yalnızca on insan denek üzerinde yapılan araştırmanın hiç kuşkusuz daha fazla denekle yinelenmesi gerekmektedir. Ancak bu çalışma, uzun zamandır sadece bir atık yan ürün olduğu düşünülen ürenin, vücudumuzun su ve tuzla ilgili dengelerinde önemli işlevleri olduğunu göstermektedir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tuzlu Tüketim Tuz

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Bedensel İhtiyaçlara Göre Beslenmenin 3 Yolu
Bedensel İhtiyaçlara Göre Beslenmenin 3 Yolu

Bedeni tanımak, insanın kişisel özellikleriyle birlikte kendini tanıma ve tanımlama sürecinin aldığı kadar zaman almayacaktır. Bedeni tanıdıkça daha sağlıklı ve mutlu bir hayat mümkün hale gelir. Peki, bedeni doğru yöntemlerle keşfetmenin ve buna göre beslenme rotaları belirlemenin yolları neler ola

Bedeni tanımak, insanın kişisel özellikleriyle birlikte kendini tanıma ve tanımlama sürecinin aldığı kadar zaman almayac...

Sürekli Aç Olmanızın 14 Nedeni
Sürekli Aç Olmanızın 14 Nedeni

Açlık, vücudunuzun daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyduğunun doğal işaretidir. Acıktığınızda, mideniz “büyüyebilir” ve boş hissedebilir veya baş ağrısı çekebilir, huzursuz hissedebilir veya konsantre olamayabilirsiniz.

Açlık, vücudunuzun daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyduğunun doğal işaretidir. Acıktığınızda, mideniz “büyüyebilir” ve boş ...

Uykunun Kilo Vermenize Yardımcı Olabileceği 6 Yol
Uykunun Kilo Vermenize Yardımcı Olabileceği 6 Yol

Kilo vermeye çalışıyorsanız, aldığınız uyku miktarı diyetiniz ve egzersiziniz kadar önemli olabilir. Ne yazık ki, birçok insan yeterince uyumuyor.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, aldığınız uyku miktarı diyetiniz ve egzersiziniz kadar önemli olabilir. Ne yazık ki, birçok...