Kızılcığın Bilinmeyen Yararları

22 Mayis 2021

Tüm sağlıklı gıdaların arasında kızılcık, yüksek miktarda besin maddesi ve antioksidan içeriğinden dolayı bu listenin başında gelmektedir. Buna ek olarak bir kase kızılcıkta yalnızca 25 kalori bulunmaktadır. C vitamini ve lif gibi besin maddeleri kızılcığın faydaları açısından büyük önem taşırken, asıl olarak kızılcıktaki şaşırtıcı bitkisel gıda görkemi sağlık araştırmacılarının özel olarak dikkatini çekmiştir.


Kızılcığın Faydaları


İdrar Yolları Enfeksiyonları: Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarını engellemeye yardımcı olur. Döl yatağı ve idrar torbası duvarlarında koliform (kalın bağırsakta enfeksiyona neden olan bir bakteri) oluşumunu engelleyen proantosiyanidin içermektedir. Günde bir bardak kızılcık suyu idrar yolları enfeksiyonlarını engeller ve iyileştirir.


Kanserle Savaşır: Laboratuvar çalışmaları kızılcık esansının meme kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediğini ortaya koymuştur. Diğer çalışmalar ise kızılcığın kanserli hücreleri engellediğini göstermiştir. Ayrıca kızılcık tüketerek kalın bağırsak kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanseri gibi diğer kanser türleri de engellenmektedir.


Kalp Hastalıkları ile Mücadele Eder: Kızılcık birkaç farklı yoldan kalp hastalıkları için idealdir. Atardamar duvarlarını pıhtılaştıran kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca atardamar duvarlarında damar tıkanıklığına yol açan plak oluşumunu engellemeye yardım eder. Son olarak, inme riskini azaltır.


Böbrek ve İdrar Yolları Problemlerine Yardımcı olur: Kızılcık sitrik asit ve diğer besin maddelerini içermektedir. Bu da Börek taşı ve diğer böbrek ve idrar torbasını problemlerini önlemektedir.


Diş ile İlgili Problemleri Önler: Düzenli olarak kızılcık tüketimi diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi, diş çürükleri ve plak oluşumu gibi diş ile ilgili problemleri engellemeye yardımcı olur.


Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yüksek miktarda antioksidan içeren kızılcık vücudun temizlenmesine yardım eder. Böylece metabolizma ve sindirim sistemini güçlendirerek daha çabuk kilo vermeye yardımcı olur.


Yaşlanmayı Önleyici Özellikler: Kızılcığın içerdiği antioksidanlar, yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallerin tamamını vücuttan atmaya yardımcı olur. Sadece cildin genç görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iç organların da problemsiz olarak daha uzun süre fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar.


Zihinsel Sağlığı İyileştirir: Kızılcık stres, kaygı ve depresyonu hafifleterek zihinsel sağlığın iyileşmesine yardımcı olur. Araştırmalar kızılcığın beyin için yararlı olduğunu ve hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir.


Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kızılcıkta bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini baskı altına alan zararlı toksinleri vücuttan atar. Bu zararlı toksinler bir kere vücuttan atıldığında bağışıklık sistemi hemen hemen tüm hastalık ve rahatsızlıkları engelleyecek kadar kuvvetlenir.


Cilt Rahatsızlıklarına İyi Gelir: Sivilce, deri iltihabı, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının hepsi kızılcık tüketilerek iyileştirilebilir.


Seçimi ve Muhafaza Edilmesi
Taze, dolgun, koyu kırmızı renkli olanlar ve dokunulduğunda sert olanlar seçilmelidir. Sertlik kızılcığın kalitesinin temel göstergesidir.
Daha koyu kırmızı renkte olanlar daha yoğundur ve bunlar kızılcığın faydalı antosiyanin içerikleridir.
Taze ve olgun kızılcıklar 28 güne kadar buzdolabında Muhafaza edilebilir. Muhafaza etmeden önce yumuşak, renksiz, oyuk olanlar ve buruşmuş olanlar ayıklanmalıdır. Buzdolabından alındığında kızılcıklar nemli görünebilir ancak bu nemlilik kızılcıklar renksizleşmedikçe ya da yapış yapış, kayış gibi veya kart olmadıkça bozulduğu anlamına gelmez.
Bir kere dondurulduğunda yıllarca saklanabilir. Dondurmak için, kızılcıklar bir kurabiye tepsisine yayılmalı ve dondurucuya konulmalıdır. Birkaç saat içinde tamamen donmuş kızılcıklar dondurucu poşetine aktarılmaya hazır hale gelir. Kızılcıklar eridiğinde oldukça yumuşak olacaktır ve hemen tüketilebilecektir.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Sahlep Ve Faydaları
Sahlep Ve Faydaları

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitkidir. Genelde mor renkli çiçekleri ile tanınır fakat saf bir beyaz renkte olan çiçeklere sahip türleri de mevcut. Yapraklarında koyu mor noktalar bulunur.

Sahlep bilimsel olarak orchis mascula olarak adlandırılır ve Nisan-Haziran aralığında yetiştiği bilinen yaygın bir bitki...

Doğru Miktarda Yemek Nedir?
Doğru Miktarda Yemek Nedir?

İdeal olarak, fizyolojimiz iştahımızı mükemmel bir şekilde düzenler. Acıktığımızda yemek yemeye ve doyduğumuzda durmaya evrimleştik. Tabii ki, modern toplumumuzda her zaman bu şekilde çalışmaz.

İdeal olarak, fizyolojimiz iştahımızı mükemmel bir şekilde düzenler. Acıktığımızda yemek yemeye ve doyduğumuzda durmaya ...

Aloe Vera Suyu İçmenin 5 Sağlıklı Faydası
Aloe Vera Suyu İçmenin 5 Sağlıklı Faydası

Aloe vera bitkisi, Aloe cinsinden sulu bir bitki türüdür. Tropikal iklimlerde bol miktarda yetişir ve yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır.

Aloe vera bitkisi, Aloe cinsinden sulu bir bitki türüdür. Tropikal iklimlerde bol miktarda yetişir ve yüzyıllardır şifal...