Türk Kahvesinin Bilinmeyenleri

04 Şubat 2021

500 yıllık tarihi ile Türk kültüründe önemli bir yeri olan Türk kahvesi, sohbetlere ve kısa molalara en iyi şekilde eşlik eden içecek.
Kahve, dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri. Osmanlı döneminde sultanın Yemen’de içip çok beğendiği kahveyi İstanbul’a getirmesiyle saray mutfağında yerini alan kahvenin, günümüzdeki Türk kahvesi sunum ve pişirme metodu Türkler tarafından keşfedilmiştir. Sarayda yeri oldukça özel olan kahve, zamanla evlere girip, kısa sürede Türk damak zevkine uyum göstermiştir.
Kokusu, hazırlanışı, sunumu ile diğer kahvelerden farklı ve geleneksel bir yönü olan Türk kahvesinin 40 yıl hatrı kalacak kadar çok faydası da var. Sadece kokusu bile stresi önlemeye yeten Türk kahvesi kokusuyla mest ederken, içildiğinde sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. Şimdi gelin diyabet ve kalp rahatsızlıklarını önleyen, yağ yakımını hızlandıran Türk kahvesinin faydalarına yakından bakalım. Sonrasında da sade, az şekerli, orta ve şekerli Türk kahvesi yapmanın püf noktalarını ve sodalı Türk kahvesi tarifini öğrenelim…

Türk kahvesinin faydaları
Yapılan bilimsel çalışmalar, günde ortalama 2 fincanı aşmamak şartıyla Türk kahvesinin sağlık açısından faydalı olduğunu gösteriyor. Bir fincan sade Türk kahvesinde 7 kcal, orta şekerli Türk kahvesinde 17 kcal, şekerli Türk kahvesinde ise 42 kcal kalori bulunuyor. Magnezyum, potasyum ve fosfor bakımından zengin olan Türk kahvesi;
• Konsantrasyonun artırılmasında etkilidir.
• Yapılan araştırmalar Türk kahvesinin hafızayı güçlendirdiğini, alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.
• Türk kahvesindeki antioksidanlar damarlardaki hücrelerin onarılmasını sağlıyor ve kalp sağlığını koruyor.
• Spordan önce içilen Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırır ve enerji verir.
• Egzersiz öncesi içilen Türk kahvesi, spor ağrılarını önlerken, egzersiz sonrası içilen Türk kahvesi, kas kaybının önlenmesini sağlar ve kasları korur.
• Kahve ağız kokusuna yol açan bakterilerin oluşumunu önlüyor ve böylece ağız kokusunu da önlemiş oluyor.
• Türk kahvesi antioksidan özelliği sayesinde cildin yaşlanması gecikir.
• Depresyon ve strese karşı etkili olduğu biliniyor.
• Yemekten sonra içilen kahve sindirimi düzenler.
• Günde içilen 2 fincan Türk kahvesi tip-2 diyabete yakalanma riskini azaltır.
• Kahve, idrara çıkma isteği uyandırdığı için safra taşlarının oluşmasını da engellemektedir.
Türk kahvesi tüketiminde aşırıya kaçmamak önemlidir. Bu faydaları vücudunuzda hissetmek istiyorsanız günce 2 fincanı geçmemeniz gerekiyor.

Türk kahvesi pişirmenin püf noktaları
Türk kahvesi damak zevkine göre şekerli, şekersiz, orta veya az şekerli tercih edilmektedir. Türk kahvesi pişirmenin püf noktası sadece bu miktarı ayarlamakla da kalmıyor. Ocaktaki ateş miktarı, içme suyu kullanılması, köpüğün alınması ve fincanlara paylaştırılması, kahvenin tekrar kaynatılması gibi bir dizi tekniğin de uygulanması gerekiyor. Damak zevkinize göre bol köpüklü Türk kahvesi yapmak için aşağıdaki önerilerimizi dikkate almalısınız:
• Şekersiz Türk kahvesi yapmak için 1 tatlı kaşığı kahve ve 1 fincan su kullanın.
• Az şekerli Türk kahvesi yapmak için 1 tatlı kaşığı kahve, yarım kesme şeker ya da yarım çay kaşığı toz şeker ve 1 fincan su kullanın.
• Orta şekerli Türk kahvesi yapmak için 1 tatlı kaşığı kahve, 1 kesme şeker ya da 1 çay kaşığı toz şeker ve 1 fincan su kullanın.
• Şekerli Türk kahvesi yapmak için 1 tatlı kaşığı kahve, 2 adet kesme şeker ya da 2 çay kaşığı toz şeker ve 1 fincan su kullanın.
Pişirme önerisi: Malzemeleri cezveye koyduktan sonra iyice karıştırın ve ocağı orta – kısık ayarda açın. Kahve kabarmaya başladığında fincanlara köpüğü paylaştırın. Cezveyi tekrar ocağa alıp hafif kaynatın ve kahveyi fincanlara paylaştırıp servis yapın.
Kahve telvesindeki mucizeler
Türk kahvesi içtikten sonra kalan telveyle saç ve cilt güzelliğinden ev temizliğine kadar birçok şey yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte onlardan bazıları:
Kışın sertleşen topuk ve dirsekleri yumuşatmak için derinizi kahvesi telvesi ile ovabilirsiniz.
Yüzünüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için şekersiz Türk kahvesinden kalan telveyi bal ile karıştırıp sorunlu bölgelere masaj yapabilirsiniz. Bu cildinize uygulayabileceğiniz en doğal peeling yöntemlerinden biridir.
Partiküllü bir yapısı olan kahve telvesiyle arap sabunu ve ılık suyu karıştırıp lekeli yüzeyleri silebilirsiniz. Özellikle ankastre mutfak eşyalarınızdaki lekelerin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.
Evinizden karıncaları uzaklaştırmak için karınca gördüğünüz yerlere kahve telvesi sürebilirsiniz.
Evcil hayvanlarınızı yıkarken şampuanlarına kahve telvesi ekleyebilirsiniz. Tüyleri daha bakımlı ve parlak görünecek.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Türk Kahvesi Kahve Türk Kahvesinin Faydaları

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Portakal Çayı İçmenin Faydaları
Portakal Çayı İçmenin Faydaları

Güçlü C vitamini kaynağı olan portakalın çayı da kendisi kadar fayda sağlar. Özellikle sindirim yollarını temizleyen portakal çayı, hızlı yağ yakar. Zayıflamak ya da formda kalmak isteyenler için idealdir. Bunun yanı sıra tarçın çubuğu eklenip içildiğinde boğaz enfeksiyonlarını giderir.

Güçlü C vitamini kaynağı olan portakalın çayı da kendisi kadar fayda sağlar. Özellikle sindirim yollarını temizleyen por...

Ada Soğanı Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Ada Soğanı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Ada Soğanı, Güney Asya ve Balkanlar bölgesinin güney kısımlarında yetişen, genellikle 50-150 cm arası boyutlara ulaşabilen Zambakgiller familyasından bir bitki çeşididir.

Ada Soğanı, Güney Asya ve Balkanlar bölgesinin güney kısımlarında yetişen, genellikle 50-150 cm arası boyutlara ulaşabil...

Rezene Bitkisi Ve Faydaları
Rezene Bitkisi Ve Faydaları

Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki olarak bilinir. Yaygın olarak rezene çayı olarak tüketilen rezene bitkisi, sadece çay olarak kullanılmaz. Aksine gıda sanayinde rezene balı ve rezene soğanı gibi ürünler bulunurken kozmetik sektöründe de rezene yağı gibi ürünler bul

Rezene bitkisi günümüzde pek çok farklı şekilde tüketilen bir bitki olarak bilinir. Yaygın olarak rezene çayı olarak tük...