Diyette Makarna Tüketilir mi?

17 Mayis 2021

Diyet yaparken makarna yemek bazı insanlar tarafından doğru bulunmuyor olsa da içerisinde bulundurduğu birçok vitamin sebebi ile diyet esnasında makarna yemek fazlasıyla mantıklı olacaktır. Diyette makarna yenir mi sorusuna gerekçeli yanıtlar ile açıklık getirmeye başlayalım.


İnternet üzerinden kilo vermek amacı ile yaptığınız araştırmalar sonucunda ulaştığınız diyet listelerinde genelde karbonhidratın fazlaca bulunduğu besinlerin kısıtlanmış bir şekilde olduğunu görmüşsünüzdür. Bu genel olarak yapılan yanlıştan başka bir şey değildir. Sağlıklı bir diyetin en önemli kuralı yediğiniz yemeklerin tüm besin gruplarını doğru miktarlarda içermesi gerektiğidir. Diyet esnasında yapmanız gereken en önemli şey, günlük almanız gereken sabit kalori miktarının üzerine çıktıysanız geri kalan zamanlarda dengeli bir kalori alımını kontrol altına almaktır.


Açlığını yatıştırmak için makarna yemelisin.
Makarna ve buna benzer birçok besinin yalnız başına kilo aldırma gibi bir özelliği asla yoktur. Aslında doğruyu söylemek gerekirse makarna tüketiminde tamamen kendi iradeniz ön plana çıkmaktadır. Günlük almanız gereken kalori miktarına uygun bir tüketim yaparak makarnanın kötü etkilerinden kolay bir şekilde kurtulmanız mümkündür.
Aynı zamanda diyet planınızda makarna bulundurmak sağlıklı bir öğüne başlangıcın ilk kuralı bile denilebilir. Bu konuda yapmanız gereken tek şey mayonez, ranch sos, ketçap ve diğer birçok sostan uzak durmaya özen göstermektir. Makarnanın içerisinde bulunan vitaminler bu sosların zararlı etkisinin gölgesinde kalacak ve yararlı yönünün tam aksine zararlı bir hâl alacaktır. Makarnadan üst düzey vitamin almak için zararlı soslar yerine içerisine yeşillik takviyesi yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu sebeple makarnanız daha fazla besleyici olacak ve diyet listenizin vazgeçilmezi haline gelecektir.


Diyet esnasında zararlı olduğu söylense de tam aksine vitaminler sayesinde çok iyi bir besindir.
Makarna, bilinçsiz bir şekilde diyet yapan birçok insan tarafından zararlı olduğu kanaatine varılarak tüketilmiyor. Vücudumuzun yoğun bir şekilde ihtiyacı olan lif ve b vitaminlerini tahıl içeren makarnalardan almanız mümkündür.
Buğday içeren makarnalar sadece diyet esnasında yararlı değil aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının etkisini yitirmesi içinde faydalı olabiliyorlar. Haşlanmış makarna yerine makarnayı farklı biçimlerde hazırlayarak tükettiğinizde sağlıklı birçok konuya adım atmış olacaksınız. Birçok makarnanın gluten içermesi sebebiyle bu uyarıyı yapmazsak olmaz. Glutene alerjiniz var ise makarna seçiminde çok dikkatli olmanız gerekmektedir.
Sebzeler ile karıştırıldığında daha sağlıklı bir besin haline geliyor.


Makarnayı genelde diyet yapan kişiler sade olarak tüketmeyi tercih ediyorlar. Bu makarnanın faydaları konusunun tam tersine yiyeceğin sağlayacağı faydaları en düşük seviyelerde tutmaya sebep olmaktadır. Makarnayı tüketirken yeşillik, deniz ürünü ve baklagiller ile zenginleştirirseniz besin seviyelerini yükseklere çekmiş olacaksınız. Bu şekilde tüketilen makarnalar kilo verme ve kilonuzu sabit tutma konusunda size çok fazla yardımcı olacaktır.
Son zamanlarda bu konular üzerinde yapılan araştırmalar ile deniz ürünleri ile karışım halinde hazırlanmış olan makarnalar kişilerin kilo fazlalığı ve obezite durumlarında en büyük yardımcısı olduğu kanıtlandı. Herhangi bir lokantada yediğiniz bol soslu makarnalar yerine sebze ve deniz ürünleri ile hazırlanmış olan makarnaları tercih etmeye özen göstermeniz gerekiyor. Bu şekilde hazırlanmış olan bir miktar makarna hemen hemen 200 kaloriye denk geliyor. Bu durumdan anlaşılan şu ki makarna bir insanın günlük kalori ihtiyacının yaklaşık olarak 7 de 1’i kadardır.


Sağlıklı Makarna Nasıl Yapılır?
Kolay hazırlanması sebebi ile genelde öğrencilerin çok fazla tercih ettiği yiyecek çeşitlerinden biri makarnadır. Bu kadar tercih edildiği durumlarda makarnayı sadece haşlayarak tüketmek biraz saçma oluyor. Bu sebepten dolayı balığa nasıl balık olarak davranıyorsanız makarnaya da makarna gibi davranmanız gerekiyor. Yani kısacası makarnayı hazırlanışı nasılsa o şekilde hazırlamanız gerekiyor.


Makarna hazırlamaya başlarken bazı şeyleri öngörmeniz gerekiyor. Makarnaya ilave edeceğiniz su miktarını belirlerken makarnanın ne kadar su çekeceğini bilmeniz gerekiyor. Bu durum makarnanın kalitesine göre değişkenlik gösterse de ortalama 500 gram makarna yaklaşık olarak 250 – 300 gram su çeker. Bu sebepten dolayı bu miktarın altında veya üstünde su koymak makarnanın tadının bozulmasına sebep olacaktır.


Makarna haşlandıktan sonra genel olarak yapılan hatalardan biri ise sıcak makarnayı soğuk su ile yıkamaktır. Birçok insan makarnanın daha canlı durması için bunun yapılması gerektiğine inanıyor olsa da çok büyük bir yanlıştır. Bu etken makarnanın içerisinde bulunan besin değerlerinin haşlanma esnasında dışarı çıktığını varsayarak besinlerin kaybedilmesine sebep olmaktadır. Makarna yaparken özellikle su miktarına dikkat ettiğiniz durumda başka türlü bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Haşlama işlemi tamamlandıktan sonra makarnayı damak zevkinize göre deniz ürünleri veya yeşillikler ile harmanlayarak tüketebilirsiniz.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Makarna Kilo Kontrolü Sağlıklı Beslenme

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Beyaz Çay; Yağ Yakımını Hızlandırır Ve Kolesterolü Düşürür
Beyaz Çay; Yağ Yakımını Hızlandırır Ve Kolesterolü Düşürür

Beyaz çay çoğunlukla daha popüler çay çeşitleri arasında gözden kaçırılır. Bununla birlikte, diğer çay türleri kadar sağlık yararları vardır ve kendine özgü tatlı ve hafif bir lezzet sunar. Yani aslında tadına bakılırsa daha damak tadına hitap eden bir çaydır.

Beyaz çay çoğunlukla daha popüler çay çeşitleri arasında gözden kaçırılır. Bununla birlikte, diğer çay türleri kadar sağ...

Kafeinli Kahve Kalp Sağlığını Destekliyor
Kafeinli Kahve Kalp Sağlığını Destekliyor

Sıcak bir bardak kahve sağlıklı bir kahvaltının işaretlerinden bir tanesi olabilir. Kahvedeki antioksidanlar sadece beyni desteklemiyorlar, aynı zamanda yeni araştırmalara göre kalbi de destekleyebiliyorlar.

Sıcak bir bardak kahve sağlıklı bir kahvaltının işaretlerinden bir tanesi olabilir. Kahvedeki antioksidanlar sadece beyn...

En Çok Serotonin İçeren 10 Gıda
En Çok Serotonin İçeren 10 Gıda

Serotonin insanlar için en önemli hormonlardan bir tanesi çünkü ruh halini ve uyku düzenini doğrudan etkiliyor. Aynı zamanda kan basıncı düzeylerini de kontrol ediyor. Serotonin triptophan adı verilen amino asitlerden oluşur ve triptophanı gıdalardan almanızla birlikte beyne doğru yolculuğu başlar v

Serotonin insanlar için en önemli hormonlardan bir tanesi çünkü ruh halini ve uyku düzenini doğrudan etkiliyor. Aynı zam...