Beta-Karoten İçeriği Yüksek 10 Gıda

02 Kasim 2021

A vitamini üreme ve cilt sağlığı, bağışıklık ve görme gibi vücut fonksiyonlarında kritik bir rol oynar. A vitamininin iki ana formu vardır:
• Diğerlerinin yanı sıra karaciğer, yumurta ve sığır eti gibi hayvansal gıdalarda bulunan retinol veya önceden oluşturulmuş A vitamini.
• Tatlı patates ve kabak gibi bitkisel gıdalarda bulunan ve vücutta retinole dönüştürülen beta-karoten veya provitamin A.

1. Tatlı Patates
Tatlı patatesler en zengin beta-karoten kaynaklarından biridir. Besleyici bir kompleks karbonhidrat kaynağı olan 1 fincan pişmiş tatlı patates, A vitamini için günlük ihtiyacınızın yüzde 214'ünü etkileyici bir şekilde sunar. Bağırsak dostu lif için ekstra kabuğu soyulmamış tatlı patatesinizin tadını çıkarın.

2. Konserve Kabak
Sanki balkabağı mevsimini sevmek için başka bir nedene ihtiyacımız varmış gibi. Sadece 1 fincan konserve balkabağı, A vitamini için günlük ihtiyacın yüzde 212'sini sağlar.
Eğlenceli gerçek: Belirli bir besin için günlük ihtiyacın yüzde 20'sinden fazlasını sağlayan gıdalar, bu besinin mükemmel kaynakları olarak kabul edilir, bu nedenle yedikleri beta-karoten miktarını artırmak isteyenler için balkabağının bir zorunluluk olduğunu söylemek güvenlidir.

3. Havuç
Havuç, görme duyunuza yardımcı olmak için iyi bir üne sahiptir. Bunun nedeni, Oregon Eyalet Üniversitesi'ne göre retina hücrelerinin en iyi şekilde çalışması için A vitaminine ihtiyaç duyulmasıdır.
1/2 fincan çiğ havuçta beta-karoten için günlük değerin yüzde 148'i ile kök sebze, lutein ve zeaksantin gibi diğer karotenoidlerle birlikte göz sağlığını destekleyen yıldız bir provitamin A kaynağıdır.

4. Balkabağı
Balkabagi, beta-karoten içeriği nedeniyle listenin başında gelen nişastalı bir sebzedir. Bir fincan pişmiş balkabağı, A vitamini için günlük değerin yüzde 127'sini sağlar.

5. Ispanak
Daha önce söyledik ve tekrar söyleyeceğiz: Yeşilliklerinizi yiyin. Harika bir K vitamini kaynağıdırlar, ancak ıspanak gibi sebzeler de en iyi beta-karoten gıdalarından bazılarıdır. Bir fincan pişmiş ıspanak, A vitamini için günlük ihtiyacın yüzde 105'ini sağlar.
Ispanak ayrıca hem olmayan demir, kan basıncını dengeleyen potasyum ve bağırsak için sağlıklı lif sağlar.

6. Karalahana
Bize sorarsanız, kara lahanalar tamamen küçümseniyor. Pişmiş fincan başına günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 80'ini sağlayan doyurucu yeşillikler, rahat çorbalara ve yahnilere hoş bir ektir.
Unutmayın, beta-karoten yağda çözünür, bu nedenle yapraklı yeşillikleri zeytin veya avokado yağında sote etmek, vücudunuzun besin emilimini artırmaya yardımcı olabilir.

7. Kavun
Hepimiz tabağımıza daha fazla turuncu koymalıyız. Sadece 1 fincan kavun, A vitamini için DV'nin yüzde 33'ünü masaya getiriyor.
Mount Sinai'ye göre araştırmalar, günde dört veya daha fazla porsiyon beta-karoten içeren ürün yemenin kalp hastalığı veya kanser gibi daha düşük kronik hastalık riskiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.
Kahvaltıda protein açısından zengin süzme peynirle eşleştirilmiş kavunu tercih edin ve gün boyunca akşam yemeklerinde ve atıştırmalıklarda tatlı patates ve dolmalık biber gibi diğer beta-karoten bakımından zengin yiyecekleri ekleyin.

8. Kırmızı Dolmalık Biber
Kalp sağlığı için mükemmel bir araç olan kırmızı dolmalık biber, bir başka iyi beta-karoten kaynağıdır: 1 fincan çiğ, doğranmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için günlük ihtiyacın yüzde 26'sını kapsar.
Dolmalık biberler ayrıca bağışıklık destekleyici C vitamini açısından da zengindir ve aynı 1 fincanlık porsiyon, C vitamini için günlük ihtiyacın yüzde 200'ünden fazlasını sağlar.

9. Kale
Bir fincan pişmiş, doğranmış lahana, A vitamini için günlük ihtiyacın yüzde 21'ini sağlar. Yapraklı yeşil, kalsiyumun yanı sıra sindirimi desteklemeye yardımcı olan lifle de doludur.

Brokoli gibi diğer yeşil sebzelerde beta-karoten bulunur, ancak bu kadar yüksek miktarlarda değildir.

10. Mango
Tropikal meyve, sindirime, bağışıklığa ve cilt sağlığına yardımcı olan besleyici besinlerle yüklüdür.
1 fincan mango artı lif ve C vitamini içinde beta-karoten için günlük değerin yüzde 10'unu alırsınız. Sonuçta, vücutta kolajen ve beta-karoten üretimi için C vitamini gereklidir ve bir antioksidan görevi görür, vücuttaki serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olur.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Rooıbos Çayının Sağlığa 6 Muhteşem Faydası
Rooıbos Çayının Sağlığa 6 Muhteşem Faydası

Rooibos çayı, sadece bal ve vanilya aroması notaları ile değil, aynı zamanda inanılmaz sağlık yararları için dünya çapında hızla popülerlik kazanıyor.

Rooibos çayı, sadece bal ve vanilya aroması notaları ile değil, aynı zamanda inanılmaz sağlık yararları için dünya çapın...

Chia Tohumu Zayıflatır mı?
Chia Tohumu Zayıflatır mı?

Arjantin, Meksika ve Bolivya’da yetiştirilen, Avrupa’da uzun yıllardır tüketilen chia tohumunun faydaları ülkemizde son dönemlerde anlaşılıyor. En baştan şunu söyleyeyim; “chia” sözcüğü maya dilinde “enerji” demektir ve chia tohumunu beslenmenize eklemek enerji dolu bir kişi olmanıza yardımcı olabil

Arjantin, Meksika ve Bolivya’da yetiştirilen, Avrupa’da uzun yıllardır tüketilen chia tohumunun faydaları ülkemizde son ...

Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?
Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak, güneşte veya özel kurutucular veya kurutucular tarafından kurutulabilir. Meyve kurudukça su buharlaşır, meyvenin boyutu küçülür ve geriye karbonhidrat, şeker ve lif açısından zen

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak...