Küçük ama Yararları Büyük Olan Meyve: Kumkuat

17 Mayis 2021

Süs bitkisi olarak yetiştirilen kumkuat meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Altın portakal olarak da adlandırılır.
Son zamanlarda tezgahları süsleyen küçük bir narenciye meyvesi olan kumkuatın faydaları oldukça fazla…
“Kamkat” olarak da bilinen meyve evde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.
Aslen Çin’e has olan meyve orada “altın portakal” olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi’nde ve Rize’de yetiştirilmektedir.


Kumkuat’ın Faydaları
1. Düşük kalorilidir, lif açısından zengindir. Tok tutar ve ara öğünlerde tüketilebilir.
2. C vitamini açısından zengindir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %73’ünü kumkuattan karşılayabilirsiniz.
3. Kumkuat; flavonoidler, fitosteroller ve uçucu yağlar da dahil olmak üzere bitkisel bileşenler bakımından zengindir. Yenilebilen kabuğunda içeriğinden çok daha fazla flavonoid vardır. Flavonoidler virüs, kanser, alerji, iltihap karşıtı nitelikleriyle güçlü antioksidanlardır. Bunlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.
4. Kumkuat bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini ve antioksidan açısından çok zengindir. Asya ülkelerinde halk soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kumkuatı kullanır. Yapılan çalışmalarda kumkuatın içeriğinde bulunan bileşimlerin bağışıklık hücrelerini aktifleştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür.
5. Kumkuatın içerisinde bulunan bileşimler sayesinde kalp, tip-2 diyabet gibi obezite ile ilgili hastalıklarda mücadeleye yardımcıdır.
6. Kumkuat kabuğunun bileşenlerinin kilo alımını önlemeye ve daha sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyesine yardımcı olaibleceği de yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
7. İçinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemimizi güçlendirmede destek oluyor.
8. Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden küçük çaplı besin zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları konusunda da iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kumkuat C Vitamini Kalp Sağlığı Bağışıklık Sistemi Vitamin

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Antibakteriyal Bitki Okaliptüsün Faydaları
Antibakteriyal Bitki Okaliptüsün Faydaları

Okaliptüs (Eucalyptus sp.) keskin aroması ve pullu kabuğu olan bir ağaçtır. Daha çok park ve bahçelerde süs ağacı olarak kullanılan okaliptüs kâğıt yapımında da kullanılmaktadır.

Okaliptüs (Eucalyptus sp.) keskin aroması ve pullu kabuğu olan bir ağaçtır. Daha çok park ve bahçelerde süs ağacı olarak...

Cilt Bakımında Yeşil Çay Kullanımı Ve Faydaları
Cilt Bakımında Yeşil Çay Kullanımı Ve Faydaları

Bitkiler üzerinde yapılan sayısız çalışmaya konu olan ve faydası bilimsel olarak ispatlanmış bir bitki olan yeşil çay, adeta doğanın mucizesi. İçerdiği etken maddeler nedeniyle de cilt bakımında epey adından söz ettiriyor.

Bitkiler üzerinde yapılan sayısız çalışmaya konu olan ve faydası bilimsel olarak ispatlanmış bir bitki olan yeşil çay, a...

Tereyağı ve Margarin Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisi Daha Sağlıklı?
Tereyağı ve Margarin Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisi Daha Sağlıklı?

Aynı amaçla kullanılsa da tereyağı ve margarin iki farklı üründür. Onları ayıran en önemli özellik, elde edilme şekilleri ve dolayısıyla içerdikleri yağ türleridir.

Aynı amaçla kullanılsa da tereyağı ve margarin iki farklı üründür. Onları ayıran en önemli özellik, elde edilme şekiller...