Küçük ama Yararları Büyük Olan Meyve: Kumkuat

17 Mayis 2021

Süs bitkisi olarak yetiştirilen kumkuat meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Altın portakal olarak da adlandırılır.
Son zamanlarda tezgahları süsleyen küçük bir narenciye meyvesi olan kumkuatın faydaları oldukça fazla…
“Kamkat” olarak da bilinen meyve evde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.
Aslen Çin’e has olan meyve orada “altın portakal” olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi’nde ve Rize’de yetiştirilmektedir.


Kumkuat’ın Faydaları
1. Düşük kalorilidir, lif açısından zengindir. Tok tutar ve ara öğünlerde tüketilebilir.
2. C vitamini açısından zengindir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %73’ünü kumkuattan karşılayabilirsiniz.
3. Kumkuat; flavonoidler, fitosteroller ve uçucu yağlar da dahil olmak üzere bitkisel bileşenler bakımından zengindir. Yenilebilen kabuğunda içeriğinden çok daha fazla flavonoid vardır. Flavonoidler virüs, kanser, alerji, iltihap karşıtı nitelikleriyle güçlü antioksidanlardır. Bunlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.
4. Kumkuat bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini ve antioksidan açısından çok zengindir. Asya ülkelerinde halk soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kumkuatı kullanır. Yapılan çalışmalarda kumkuatın içeriğinde bulunan bileşimlerin bağışıklık hücrelerini aktifleştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür.
5. Kumkuatın içerisinde bulunan bileşimler sayesinde kalp, tip-2 diyabet gibi obezite ile ilgili hastalıklarda mücadeleye yardımcıdır.
6. Kumkuat kabuğunun bileşenlerinin kilo alımını önlemeye ve daha sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyesine yardımcı olaibleceği de yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
7. İçinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemimizi güçlendirmede destek oluyor.
8. Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden küçük çaplı besin zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları konusunda da iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kumkuat C Vitamini Kalp Sağlığı Bağışıklık Sistemi Vitamin

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Pazı Diyabete İyi Geliyor
Pazı Diyabete İyi Geliyor

Pazının sağlığa faydaları oldukça etkileyici, bunlara örnek olarak kan şekeri seviyesini dengelemesi, kanser çeşitlerini önlemesi, sindirimi desteklemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, ateşi düşürmesi, iltihaba karşı özelliği, kan basıncını düşürmesi, kalp hastalıklarını önlemesi, kemiği güçle

Pazının sağlığa faydaları oldukça etkileyici, bunlara örnek olarak kan şekeri seviyesini dengelemesi, kanser çeşitlerini...

At Kuyruğu Otunun Faydaları
At Kuyruğu Otunun Faydaları

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) özellikle sulak alanlarda yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kırkkilit otunu bilenler oldukça faydasını gördüğünü söylüyorlar. Dünyada birçok farklı çeşidi olan kırkkilit otunun Türkiye'de 7 farklı türü bulunuyor. Bu farklı türlerin hepsi oldukça

At Kuyruğu otu (Kırkkilit otu) özellikle sulak alanlarda yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen kırkk...

Tatlı Patates Nedir ? Faydaları Nelerdir?
Tatlı Patates Nedir ? Faydaları Nelerdir?

Dünyanın global bir köy haline gelmesiyle dünyanın çok farklı yerlerindeki besinlere ve tarım malzemelerine ulaşım kolaylaştı.

Dünyanın global bir köy haline gelmesiyle dünyanın çok farklı yerlerindeki besinlere ve tarım malzemelerine ulaşım kolay...