Küçük ama Yararları Büyük Olan Meyve: Kumkuat

17 Mayis 2021

Süs bitkisi olarak yetiştirilen kumkuat meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Altın portakal olarak da adlandırılır.
Son zamanlarda tezgahları süsleyen küçük bir narenciye meyvesi olan kumkuatın faydaları oldukça fazla…
“Kamkat” olarak da bilinen meyve evde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.
Aslen Çin’e has olan meyve orada “altın portakal” olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi’nde ve Rize’de yetiştirilmektedir.


Kumkuat’ın Faydaları
1. Düşük kalorilidir, lif açısından zengindir. Tok tutar ve ara öğünlerde tüketilebilir.
2. C vitamini açısından zengindir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %73’ünü kumkuattan karşılayabilirsiniz.
3. Kumkuat; flavonoidler, fitosteroller ve uçucu yağlar da dahil olmak üzere bitkisel bileşenler bakımından zengindir. Yenilebilen kabuğunda içeriğinden çok daha fazla flavonoid vardır. Flavonoidler virüs, kanser, alerji, iltihap karşıtı nitelikleriyle güçlü antioksidanlardır. Bunlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.
4. Kumkuat bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini ve antioksidan açısından çok zengindir. Asya ülkelerinde halk soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kumkuatı kullanır. Yapılan çalışmalarda kumkuatın içeriğinde bulunan bileşimlerin bağışıklık hücrelerini aktifleştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür.
5. Kumkuatın içerisinde bulunan bileşimler sayesinde kalp, tip-2 diyabet gibi obezite ile ilgili hastalıklarda mücadeleye yardımcıdır.
6. Kumkuat kabuğunun bileşenlerinin kilo alımını önlemeye ve daha sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyesine yardımcı olaibleceği de yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
7. İçinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemimizi güçlendirmede destek oluyor.
8. Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden küçük çaplı besin zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları konusunda da iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kumkuat C Vitamini Kalp Sağlığı Bağışıklık Sistemi Vitamin

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yeşil Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?
Yeşil Çay Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Çin, Japonya ve Hindistan olan yeşil çay, tarihte alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış. Günümüzde birçok ülkede yapılan araştırmalar, şifalı bitki olarak görülen yeşil çayın faydalarını hala araştırıyor.

Ana vatanı Çin, Japonya ve Hindistan olan yeşil çay, tarihte alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış....

Her Gün Ananas Yemenin 8 Yararı
Her Gün Ananas Yemenin 8 Yararı

Ananas tükettiğiniz zaman bol miktarda vitamin mineral ve lif alırsınız. Bunlar vücut sağlığına birçok yönden katkıda bulunabilir, ama aşırı tüketmemekte fayda vardır; günde bir bardak yeterlidir.

Ananas tükettiğiniz zaman bol miktarda vitamin mineral ve lif alırsınız. Bunlar vücut sağlığına birçok yönden katkıda bu...

Temel Yağ Asitleri Yüksek Olan 5 Besin
Temel Yağ Asitleri Yüksek Olan 5 Besin

Vücudunuzun gelişmek için esansiyel yağ asitlerine ihtiyacı vardır - bunlar hücre zarlarımızı güçlendirir ve temel bir enerji kaynağıdır. Araştırmacılar ayrıca esansiyel yağ asitleri ile felç, kalp hastalığı, iltihaplanma, eklem ağrısı, depresyon ve diğer birçok riskin azalması arasındaki bağlantıla

Vücudunuzun gelişmek için esansiyel yağ asitlerine ihtiyacı vardır - bunlar hücre zarlarımızı güçlendirir ve temel bir e...