Küçük ama Yararları Büyük Olan Meyve: Kumkuat

17 Mayis 2021

Süs bitkisi olarak yetiştirilen kumkuat meyvesinin faydaları oldukça fazladır. Altın portakal olarak da adlandırılır.
Son zamanlarda tezgahları süsleyen küçük bir narenciye meyvesi olan kumkuatın faydaları oldukça fazla…
“Kamkat” olarak da bilinen meyve evde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir.
Aslen Çin’e has olan meyve orada “altın portakal” olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise Akdeniz Bölgesi’nde ve Rize’de yetiştirilmektedir.


Kumkuat’ın Faydaları
1. Düşük kalorilidir, lif açısından zengindir. Tok tutar ve ara öğünlerde tüketilebilir.
2. C vitamini açısından zengindir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %73’ünü kumkuattan karşılayabilirsiniz.
3. Kumkuat; flavonoidler, fitosteroller ve uçucu yağlar da dahil olmak üzere bitkisel bileşenler bakımından zengindir. Yenilebilen kabuğunda içeriğinden çok daha fazla flavonoid vardır. Flavonoidler virüs, kanser, alerji, iltihap karşıtı nitelikleriyle güçlü antioksidanlardır. Bunlar kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olur.
4. Kumkuat bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini ve antioksidan açısından çok zengindir. Asya ülkelerinde halk soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kumkuatı kullanır. Yapılan çalışmalarda kumkuatın içeriğinde bulunan bileşimlerin bağışıklık hücrelerini aktifleştirmeye yardımcı olduğu görülmüştür.
5. Kumkuatın içerisinde bulunan bileşimler sayesinde kalp, tip-2 diyabet gibi obezite ile ilgili hastalıklarda mücadeleye yardımcıdır.
6. Kumkuat kabuğunun bileşenlerinin kilo alımını önlemeye ve daha sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyesine yardımcı olaibleceği de yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.
7. İçinde yüksek oranlarda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri de bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemimizi güçlendirmede destek oluyor.
8. Antiseptik özellikler gösterebilen bu meyve mikropları öldürebildiğinden küçük çaplı besin zehirlenmeleri ya da böcek ısırmaları konusunda da iyileşme sürecine katkıda bulunuyor.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kumkuat C Vitamini Kalp Sağlığı Bağışıklık Sistemi Vitamin

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Antioksidan Oranı Yüksek Kan Portakalı ve Faydaları
Antioksidan Oranı Yüksek Kan Portakalı ve Faydaları

Normal portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır. Hatay'da üretilen kan portakalı özellikle pankreas ve mide kasneri gibi hastalıklara fayda sağlar. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini içeren kan portakalı hakkında merak edilen

Normal portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine kırmızı renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır....

Sıcak Kakao İçmenin Faydaları
Sıcak Kakao İçmenin Faydaları

Sıcak kakao ya da sıcak çikolata, eritilmiş çikolata ya da kakao tozu, isteğe göre süt ya da su ve şeker eklenerek hazırlanan, soğuk kış günlerinde ısınmayı sağlayan sıcak bir içecektir. Bu içeceğin ilk olarak Mayalar tarafından 2000 yıl önce yapıldığı sanılmaktadır ancak Mayalar sıcak değil soğuk o

Sıcak kakao ya da sıcak çikolata, eritilmiş çikolata ya da kakao tozu, isteğe göre süt ya da su ve şeker eklenerek hazır...

Badem Tüketmenin Faydaları
Badem Tüketmenin Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bademin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Balık ve cevizden sonra omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan besinler arasında yer alan badem kalp ve damar hastalıklarına fayda sağlar.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bademin insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Balık v...