Kakao Tozunun Sağlığa Ve Güzelliğe Faydaları

16 Mayis 2021

Yaklaşık 5000 sene önce Güney Amerika’da evcilleştirilen kakao ağaçları, artık dünyanın dört bir yanındaki ekvator bölgelerinde bulunabilir. Kakao tozu, boyu 4 ile 15 metre arasında değişebilen, Malvaceae (ebegümecigiller) ailesine dahi olan kakao ağacının (Theobroma cacao) meyvelerinin içinde bulunan kakao çekirdeklerinden elde edilir. Meyvelerin içinde 20-40 arası çekirdek bulunur. Meyvelerin hasadından sonra çekirdekler elle çıkarılır, fermente edilir, kurutulur, temizlenir, kavrulur, kabukları kırılır, uzaklaştırılır, kalan kısımlar öğütülür, ince toz haline getirilir. Fermantasyon ve kurutma süresine, işlemin türüne göre elde edilen kakao tozları farklı çeşitlerde olabilir, renkleri, dokuları, lezzetleri ve aromaları değişebilir.


Kakao çekirdeklerinden, kakao tozu dışında kakao yağı, “kakao nibi” ve daha az bilinen kakao tozunun muadili kokoa tozu elde edilir. Kakao nibi fermente edilmiş kakao çekirdeklerinin kabukları kırılıp uzaklaştırıldıktan sonra ezilmesi, küçük parçacıklara ayrılması ile elde edilen parçacıklar, kakao kırıklarıdır. Kakao tozu ve “kakao nibi” haline gelecek kakao çekirdekleri yüksek sıcaklıklarda kavrulmaz, düşük sıcaklıklarda işlenir ve sonra toz haline getirilir. Kokoa tozu, kakao tozuna göre daha yüksek ısıda, daha fazla işlenir. Süt ürünleri, tatlandırıcılar, emülgatörler ve şeker eklenebilir. Kokoa tozu, kakaodan daha az acıdır fakat işleme sırasında besin değerinin bir kısmını kaybeder. Kakao tozu oldukça acıdır ancak çekirdeklerin orijinal besin değerini daha fazla korur.

Kakao Tozunun Sağlıkla İlgili Faydaları


Kakao tozundaki lifler, sağlıklı sindirimi destekler, İBS (irritabl bağırsak sendromu) ve diğer sindirim sorunlarının riskini ve semptomlarını azaltabilir. İşte kakao tozunun diğer bazı yararları:


Kalp Hastalığı Riskini Düşürür: Dolaşım sistemi, karmaşık kan damarları, arterler ve kılcal damar ağı yoluyla vücuttaki her hücreye besin, su ve oksijeni taşımaktan sorumludur. Kalp, beyin, cilt, karaciğer, gözler, bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve daha fazlasının düzgün işlemesi için sağlıklı kan akışına ihtiyacı vardır. Bu, egzersiz performansı ve dinlenme için de önemlidir. Tüm bunlar dikkate alınırsa Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ)göre, kalp ile ilgili hastalıkların dünya çapında önde gelen ölüm sebebi olması şaşırtıcı değildir. Kakao tozundaki potasyum oranı da yüksektir. Potasyumun, daha düşük vücut iltihabını ve hücreler üzerindeki stresi azaltarak kalp hastalığı riskini azalttığı araştırmalar tarafından gösterilmiştir. Kakao, flavanol almanın, dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşam tarzının bir parçası dır ve kalp sağlığını desteklemenin kolay bir yoludur. Kakaodaki flavanoller kardiyovasküler sağlığa, arterlerin esnekliğine ve sağlıklı kan dolaşımına katkıda bulunur.


Yorgunluğu ve Bitkinliği Azaltır: Araştırmacılar, altı hafta boyunca her gün bir fincan sıcak çikolata içen 40 yetişkin hastada flavanol bakımından zengin kakao kullanımını test etmiştir. Katılımcılara kakao tozu ile yapılmış, flavanol bakımından zengin bir sıcak çikolata veya düşük flavanollü bir versiyon verilmiştir. Yüksek flavanollü kakao içeceği verilenler, testlere göre uyanıklıkta % 45’lik ve yürüme hızında % 80’lik bir artış yaşamıştır. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, sonuçlar kakaonun vücuttaki yorgunluğu ve bitkinliği azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kakao tozu, yüksek flavanol içeriğinin yanı sıra, insan vücudunda çoğu enerji metabolizmasında görev yapan 350’den fazla enzim reaksiyonu için bir kofaktör olan magnezyum açısından da zengindir. Magnezyum alımını artırmak, yorgunluğu ve halsizliği azaltmanın kolay ve doğal bir yoludur.


Bağırsak Sağlığına Destek Olur: Kakao tozu, vücudun sindirim enzimlerini uyaran ve besinlerin emilimine yardımcı olan, sindirim fonksiyonunu ve bağırsak sağlığını iyileştiren %33 lif içerir. Lif, daha uzun süre daha tok hissedilmesine yardımcı olduğu için kilo yönetimine de yardımcı olabilir.


İnflamasyonu Azaltır: Kakao tozundaki flavonoidler vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Azaltılmış iltihaplanma, bazı kanserler, diyabet, artrit, depresyon ve Alzheimer hastalığı riskini düşürebilir.
Diyabet Riskini Düşürür: Kakao tozundaki flavonoidler, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olarak diyabet riskini azaltabilir.


Kas Gelişimine Destek Olur: İnsan vücudundaki her hücre protein içerir, bu nedenle hücreleri onarmak ve kas kütlesinin büyümesini ve korunmasını desteklemek için günlük olarak tüketmek çok önemlidir. Kakao, protein alımını artırmak isteyenler ve diyetlerinde yeterli protein alamayan veganlar ve vejetaryenler için mükemmel ve doğal bir protein kaynağıdır. Kakaodaki potasyum normal kas fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olur. Egzersiz öncesi veya sonrası içilecek bir smoothie içine muzla birlikte kakao tozu karıştırılabilir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Kakao Kakao Tozu Kalp Sağlığı Bağırsak Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

E Vitamini Ve Faydaları
E Vitamini Ve Faydaları

E vitamini, yağda çözünebilen ve pek çok yiyecekte bulunan bir besindir. E vitamini vücutta antioksidan görevi görür ve hücreleri, serbest radikallerin neden olduğu hasardan korumaya yardımcı olur.

E vitamini, yağda çözünebilen ve pek çok yiyecekte bulunan bir besindir. E vitamini vücutta antioksidan görevi görür ve ...

Midede Erimeyen Besinler Nelerdir?
Midede Erimeyen Besinler Nelerdir?

Severek yediğimiz bazı besinler ,midede sindirilemeyebilir. Bu nedenle sindirimi zor olan besinler istenmeyen gaz problemlerine ve karın ağrılarına neden olur. Lif içerikli posalı besinler her zaman mide ile dosttur. Emilimi kolay olduğundan bağırsak sorunlarına neden olmaz. Kabızlık yaşanmaz.

Severek yediğimiz bazı besinler ,midede sindirilemeyebilir. Bu nedenle sindirimi zor olan besinler istenmeyen gaz proble...

Tuzlu Su Geniz Akıntısına İyi Gelir mi? Doğru Bilinen Yanlışlar
Tuzlu Su Geniz Akıntısına İyi Gelir mi? Doğru Bilinen Yanlışlar

Geniz, burun, boğazın nemli kalması için vücut düzenli olarak mukus üretir. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı vakitlerde bu akıntının farkına varılmaz.

Geniz, burun, boğazın nemli kalması için vücut düzenli olarak mukus üretir. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı vakitl...