Baharat Ve Bitkilerin Sağlığa 4 Faydası

14 Mayis 2021

Pek çok insan sossuz salata ve baharatsız tavuğu sağlık ile ilişkilendiriyor ancak besleyici gıdaların sıkıcı olmalarına gerek yok. Hatta yemeklerinizi aromasız bırakmak onların potansiyel faydalarını hayli sınırlandırabiliyor.
Beslenme uzmanlarına göre baharat ve bitkileri kullanmak her yemeğin besin değerlerini arttırmanın en kolay yollarından bir tanesi.
Genelde besin değerlerini çok fazla düşünmeyiz ve tuz ile biberi temel baharat olarak kullanırız. Ancak bitkiler ve baharatların dünyasından elde edebileceğiniz faydalar çok daha fazla.


Baharat ve Bitkilerin Sağlığa 4 Faydası
Aşağıdaki malzemeler beslenme konusunda çok güçlüler ama genelde gözardı ediliyorlar. Aslında hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa katkı sağladıkları kanıtlanmış durumda. Faydaları ile birlikte bazıları aşağıda.


Zerdeçal
Altın rengi bir ayurveda baharatı olan zerdeçal Curcuma zedoaria bitkisinin köklerinden elde edilir ve yüksek oranda anti inflamatuvardır ve anksiyeteye iyi gelebilir. Onu bir takviye olarak alabileceğiniz gibi lattenize katabilir veya tavuğu marine etmek için kullanabilirsiniz.


Safran
Safranın antidepresan özellikleri vardır ve ayrıca afrodizyak özellikler de gösterir. Onu jasmin pirince ekleyerek çok güzel bir aroma elde edebilirsiniz. Ayrıca kabak çorbasına, sıcak, baharatlı süte, hatta yüz maskelerine bile katılabilir.


Biberiye
Sağlıklı kan şekeri düzeylerini destekleyen biberiye, aynı zamanda antioksidatif etkiler de gösterir. Hafıza ve bilişsel gücü arttırma konusunda da yardımcı olabilir.
Zeytinyağını biberiye ile harmanlamak çok aromalı ve besin dolu bir pişirme yağı elde etmenizi sağlayabilir. Kalp dostu yemekler elde etmek için uygundur. Sebze yahnileri ve vegan kavurmalarına katılabilir. Besin takviyelerinde de kullanılabilir.


Zencefil
Zencefil sindirime yardımcı olur. Ayrıca bulantıları hafiflettiği ve bağırsak sağlığına yardımcı olduğu da biliniyor. İnflamasyon karşıtı özellikleri de mevcut.
Genelde bağırsakları destekleyen çaylarda kullanılır, sebzelerde susamla birlikte sos olarak kullanılır veya protein kaynaklarına eklenir ve smoothielere katılır. Kökü kullanmıyorken doğru şekilde saklamaya özen gösterin.


Sonuç Olarak
Aromasız yemek sağlıklı yemek demek değildir. Aslında tam tersi olduğu bile söylenebilir. Gıdalara ve içeceklere baharat ve bitkiler eklemek onların faydalarını arttırmanın çok basit bir yoludur. Eğer hali hazırda böyle yapmıyorsanız, baharat dolabınızı açmanın zamanı gelmiş demektir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Baharat Zerdeçal Safran Biberiye Zencefil Sindirim Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yorgun Olduğunuz Sabahlar Yemeniz Gereken 10 Yiyecek
Yorgun Olduğunuz Sabahlar Yemeniz Gereken 10 Yiyecek

Çoğu sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Arı poleninden muza kadar çeşitli yiyeceklerin yer aldığı bu liste sayesinde kendinizi enerji dolu hissedebilirsiniz...

Çoğu sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Arı pole...

Karaciğeri Koruyan Gıdalar
Karaciğeri Koruyan Gıdalar

Karaciğer karbonhidratları parçalamak, glikoz yapmak ve vücudun detoksunu yapmaktan sorumludur. Ayrıca besinleri depolar ve besin maddelerini düzgün bir şekilde sindirmek ve emmek için gerekli olan safra oluşturur. Bir kişinin karaciğeri korumaya yardımcı olmak için tükettiği birçok yiyecek ve içece

Karaciğer karbonhidratları parçalamak, glikoz yapmak ve vücudun detoksunu yapmaktan sorumludur. Ayrıca besinleri depolar...

Binge Eating Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?
Binge Eating Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?

Son yıllarda herkesin üzerinde stres yükü gittikçe artıyor. Sosyal hayatımızdaki değişiklikler, iş hayatı ve okuldaki zorlu dönemler derken stres bozukluğu kendini farklı farkı şekillerde ortaya çıkarabiliyor. Stresli olduğun dönemlerde kendini sürekli mutfakta buluyorsan, tıkanırcasına yemek yemek

Son yıllarda herkesin üzerinde stres yükü gittikçe artıyor. Sosyal hayatımızdaki değişiklikler, iş hayatı ve okuldaki zo...