Baharat Ve Bitkilerin Sağlığa 4 Faydası

14 Mayis 2021

Pek çok insan sossuz salata ve baharatsız tavuğu sağlık ile ilişkilendiriyor ancak besleyici gıdaların sıkıcı olmalarına gerek yok. Hatta yemeklerinizi aromasız bırakmak onların potansiyel faydalarını hayli sınırlandırabiliyor.
Beslenme uzmanlarına göre baharat ve bitkileri kullanmak her yemeğin besin değerlerini arttırmanın en kolay yollarından bir tanesi.
Genelde besin değerlerini çok fazla düşünmeyiz ve tuz ile biberi temel baharat olarak kullanırız. Ancak bitkiler ve baharatların dünyasından elde edebileceğiniz faydalar çok daha fazla.


Baharat ve Bitkilerin Sağlığa 4 Faydası
Aşağıdaki malzemeler beslenme konusunda çok güçlüler ama genelde gözardı ediliyorlar. Aslında hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa katkı sağladıkları kanıtlanmış durumda. Faydaları ile birlikte bazıları aşağıda.


Zerdeçal
Altın rengi bir ayurveda baharatı olan zerdeçal Curcuma zedoaria bitkisinin köklerinden elde edilir ve yüksek oranda anti inflamatuvardır ve anksiyeteye iyi gelebilir. Onu bir takviye olarak alabileceğiniz gibi lattenize katabilir veya tavuğu marine etmek için kullanabilirsiniz.


Safran
Safranın antidepresan özellikleri vardır ve ayrıca afrodizyak özellikler de gösterir. Onu jasmin pirince ekleyerek çok güzel bir aroma elde edebilirsiniz. Ayrıca kabak çorbasına, sıcak, baharatlı süte, hatta yüz maskelerine bile katılabilir.


Biberiye
Sağlıklı kan şekeri düzeylerini destekleyen biberiye, aynı zamanda antioksidatif etkiler de gösterir. Hafıza ve bilişsel gücü arttırma konusunda da yardımcı olabilir.
Zeytinyağını biberiye ile harmanlamak çok aromalı ve besin dolu bir pişirme yağı elde etmenizi sağlayabilir. Kalp dostu yemekler elde etmek için uygundur. Sebze yahnileri ve vegan kavurmalarına katılabilir. Besin takviyelerinde de kullanılabilir.


Zencefil
Zencefil sindirime yardımcı olur. Ayrıca bulantıları hafiflettiği ve bağırsak sağlığına yardımcı olduğu da biliniyor. İnflamasyon karşıtı özellikleri de mevcut.
Genelde bağırsakları destekleyen çaylarda kullanılır, sebzelerde susamla birlikte sos olarak kullanılır veya protein kaynaklarına eklenir ve smoothielere katılır. Kökü kullanmıyorken doğru şekilde saklamaya özen gösterin.


Sonuç Olarak
Aromasız yemek sağlıklı yemek demek değildir. Aslında tam tersi olduğu bile söylenebilir. Gıdalara ve içeceklere baharat ve bitkiler eklemek onların faydalarını arttırmanın çok basit bir yoludur. Eğer hali hazırda böyle yapmıyorsanız, baharat dolabınızı açmanın zamanı gelmiş demektir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Baharat Zerdeçal Safran Biberiye Zencefil Sindirim Sistemi

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Yaşa Göre Uyku Süresi
Yaşa Göre Uyku Süresi

Uyku düzeni hayat boyu değişir. Bu yüzden, uygun uyku süresi konusunda bilimsel olarak kabul edilmiş bir rehber vardır. Yeterli dinlendiğinizden emin olmak için güvenilir bir parametredir.

Uyku düzeni hayat boyu değişir. Bu yüzden, uygun uyku süresi konusunda bilimsel olarak kabul edilmiş bir rehber vardır. ...

Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?
Kuru Meyveler Sağlıklı Mı?

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak, güneşte veya özel kurutucular veya kurutucular tarafından kurutulabilir. Meyve kurudukça su buharlaşır, meyvenin boyutu küçülür ve geriye karbonhidrat, şeker ve lif açısından zen

Kurutulmuş meyve, orijinal su içeriği çeşitli kurutma yöntemleriyle uzaklaştırılmış taze meyvedir. Meyveler doğal olarak...

Yeşil Çay COVID-19'u Etkiler Mi?
Yeşil Çay COVID-19'u Etkiler Mi?

Yeşil çay (Camellia sinensis), dünyadaki en popüler sağlık içeceklerinden biridir. Çin menşeli yeşil çay, potansiyel antioksidan, antiviral ve bağışıklık güçlendirici özellikleri nedeniyle birçok sağlık yararı için övülür.

Yeşil çay (Camellia sinensis), dünyadaki en popüler sağlık içeceklerinden biridir. Çin menşeli yeşil çay, potansiyel ant...