Sıcak Kakao İçmenin Faydaları

15 Mayis 2021

Sıcak kakao ya da sıcak çikolata, eritilmiş çikolata ya da kakao tozu, isteğe göre süt ya da su ve şeker eklenerek hazırlanan, soğuk kış günlerinde ısınmayı sağlayan sıcak bir içecektir. Bu içeceğin ilk olarak Mayalar tarafından 2000 yıl önce yapıldığı sanılmaktadır ancak Mayalar sıcak değil soğuk olarak tüketmişlerdir. Mayalar o dönemde içilen bu içeceğe toz kakaodan başka su, kırmızı biber, mısır unu ve başka malzemeler eklemiştir. 1400’lü yıllara kadar Aztek kültüründe önemli bir yeri olan kakao içeceği İspanyol kâşifler tarafından Avrupa’ya yayıldıktan sonra değişikliğe uğramış, sıcak versiyonları yapılmıştır. Bugün de ülkelere göre farklı kıvam ve çeşide sahiptir.

Fransa’ya 17. Yüzyılda geldiğinde ruh halini iyileştirmek ve öfkeyi sakinleştirmek için kullanılmıştır. Gerçekten de daha sonraları modern araştırmalar çikolatanın, çok korkan insanlarda salgılanan stres hormonlarının seviyelerini düşürdüğünü keşfetmiştir. Bu durumda şu soru akıllara gelmektedir: Çikolatanın sağlığa faydaları sıcak kakao için de geçerli midir? Araştırmalara göre bu soruya “evet” cevabı verilebilir.


Sağlıkla İlgili Faydaları
Kakao tozları güçlü antioksidanlarla doludur. Araştırmalar antioksidanların serbest radikaller ile savaştığını, böylece kalp hastalıklarını, kanseri, yaşa bağlı maküler dejenesaryonu ve yaşlanmayı önleyebildiğini göstermektedir. Moda diyetlerde yer alan acai üzümü, goji meyveleri, nar ve yaban mersini gibi süper yiyecekler antioksidanlarla doludur fakat kırmızı şarap, kahve ve çikolatadan da bol miktarda antioksidan alınabilir. Çikolatanın ve sıcak kakaolu içeceklerin ön plana çıkmasının nedenlerinden biri budur. Birçok çalışma kakaonun insülin seviyesi, kalp sağlığı, hafıza, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları üzerinde yararlı etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. İşte sıcak kakaonun faydaları:


Besleyicidir
Kakao tozunda lifler ve demir bulunmaktadır. Yüzde 70 ila 80 oranında kakaoya sahip olan bitter çikolata magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, K ve A vitaminleri içerir.


Antioksidanlar İçerir
Kakao, antioksidanlar açısından zengindir. Bilim insanlarına göre bir bardak sıcak kakaodaki antioksidan miktarı aynı ölçüdeki kırmızı şaraptan 2 kat, yeşil çaydan 2-3, siyah çaydan 4-5 kat daha fazladır. Sıcak çikolatanın sıcak olması da önemlidir çünkü ısıtıldığında salınan antioksidan miktarı artmaktadır. Sıcak kakaoda bulunan gallik asit bir fenolik bileşiktir. Antioksidan özelliğe sahip olan bu bileşik iç kanama, albüminüri (idrarda albümin bulunması durumudur, böbrek hastalığına işaret eder) ve şeker hastalığı tedavisi için kullanılmaktadır. Flavonoidler, iltihabı azaltmaktan bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye kadar birçok sağlık yararı ile bağlantılıdır. Bu antioksidanlar daha uzun ömür, kilo yönetimi, kanserin önlenmesi ve daha fazlasıyla ilişkilidir. Bitter çikolatada kakao oranı daha yüksek olduğundan bu konuda bir fark yaratır. Kakao yüzdesi ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Antioksidanlar, daha az işlenmiş kakao tozlarında daha yüksektir. Bu, işlenmiş kakao tozunun lezzetli olmasına rağmen en sağlıklı seçenek olmadığı anlamına gelir.


Diyabeti Önler
İtalya’da yapılan bir araştırma, çikolatanın insülin aktivitesini tetikleyebileceğini, diyabet (şeker hastalığı) riskini azaltabileceğini bulmuştur. Boston’da yapılmış olan bir çalışma, kalsiyum alımındaki bir artışın zamanla tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini keşfetmiştir.


Kilo Vermeyi Kolaylaştırır
Fazla karın yağı süt ürünleri ile azaltılabilir ve bitter çikolata sindirim sürecini yavaşlatarak tokluk hissi yaratabilir. Sıcak kakao, yağ yakıcı bir ara öğün olabilir.


Kalp Sağlığını Destekler
Sıcak çikolata kalp için iyidir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre sıcak kakaodaki süt felçlere karşı korunmaya yardımcı olabilir ve çikolata antioksidanlar açısından yeşil çaydan daha zengindir. Kakaodaki ve dolayısıyla sıcak çikolatadaki antioksidanlar kalp sağlığı, LDL kolesterolle mücadele, kan akışını artırma ve kan pıhtılaşmasını azaltma ile ilişkilendirilmektedir.


Kan Basıncını Düşürür
Almanya‘da yapılan tıbbi bir çalışmaya göre içerdiği flavonoidlerin oranı daha yüksek olan bitter çikolata yüksek tansiyonu düşürebilir. Kalsiyum ve D vitamini ile dolu olan süt de kan basıncını düşürebilir. İkisi birlikte mükemmel bir kombinasyon oluşturabilir.


Beyin İçin İyidir
Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki bazı araştırmacılar, bitter çikolatanın felçten kaynaklanan hasara karşı koruyabileceğini keşfetmişlerdir ve Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sütün aynı şeyi önlemeye yardımcı olabileceğini doğrulamıştır.


Hafızayı Güçlendirir
Sıcak çikolata ile hafızanın güçlenmesi arasında bağlantı olduğu bulunmuştur. Günde 2 fincan sıcak çikolata içilmesi Alzheimer’i de önlemeye yardımcı olabilir. Flavonoidlerin kan akışını, dolayısıyla oksijeni artırması nedeniyle demansa (bunamaya) karşı da etkili olabileceği düşünülmektedir. Beynin farklı bölgeleri görevlerini tamamlamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duydukları için daha fazla kan akışına da ihtiyaç duyarlar. Nörovasküler eşleşme adı verilen bu ilişki, Alzheimer gibi hastalıklarda önemli bir rol oynayabilir. Kakao’nun kan akışını artırma yeteneğinin, hafıza geliştirme yeteneklerinin temelinde yattığı düşünülmektedir. 2014 yılında araştırmacılar, Nature Neuroscience adlı dergide yayınlanan bir çalışmada kakao tüketiminin bilişsel işlevi artırabileceğine dair ilk doğrudan kanıtlar sunulmuştur. Araştırmacılar yüksek kakaolu bir içeceğin beynin “dentat girus” adı verilen bölge üzerindeki etkilerini izleyerek nihayetinde bilişsel işlevde önemli bir fark bulmuşlardır. Araştırmaya katılan deneklerin beyinleri görüntülendiğinde, yüksek kakao, flavanol içeceği tüketenlerde dentat girus’un işlevinde gözle görülür gelişmeler bulunmuştur. İngiltere merkezli bir araştırma, büyük bir fincan sıcak çikolatanın daha iyi matematik becerileri geliştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.


Kanseri Önler
Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kakaonun kansere karşı korunmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar içerdiğini keşfetmiştir. Süt, kanser söz konusu olduğunda tartışmalı bir konudur ancak bazı araştırmalar D vitamini ve kalsiyumun da kanseri önleyebileceğini göstermiştir.


Öksürüğe İyi Gelir
Çikolatanın bileşeni olan kakaoda bulunan teobromin, öksürüğü bastırmaya yardımcı olabilir. Süt ürünlerinin balgam üretebileceği söylenir fakat bazı araştırmalar bu iddiaya karşı çıkmaktadır.


Cildi Aydınlatır
Süt A vitamini içerir, D vitamini ile de zenginleştirilmiştir. Bunlar cilt için harika bileşiklerdir. Genellikle cilt bakımı için kötü olduğu söylenen bir başka madde çikolatadır fakat araştırmalarda cilt için çeşitli şekillerde yararlı olduğu bulunan çok miktarda flavonoid içerdiği saptanmıştır.


PMS Tedavisine Katkıda Bulunur
Kadınlar PMS’den (Premenstrüel sendrom: adet öncesi gerginlik sendromu) muzdarip olduğunda bir fincan sıcak çikolata içmek isteyebilir. Çikolata depresyona yardımcı olabilir ve sütün de rahatlamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.


Sıcak Çikolata Mutlu Eder
Çikolata, yiyenlere ve sıcak olarak içenlere mutluluk hissi verir. Bu lezzetli içecek beyindeki bazı nörotransmiterlerin serbest kalmasını sağlayarak kişilerin kendini daha mutlu ve daha rahat hissetmesini sağlar. Çikolata iyi hissettirir çünkü enerji artırıcı kafein, ruh halini yükselten serotonin ve rahatlatıcı triptofan içerir.
Ticari, instant (çabuk hazırlanan) sıcak çikolatalar çoğunlukla kakaonun faydalarını gölgeleyecek yapay karışımlardır. Örneğin kakao, popüler sıcak çikolata karışımlardan birinin içerik etiketinde şeker, bitkisel yağ, mısır şurubu gibi maddelerden sonra 5. sırada yer almaktadır. Sıcak kakaonun daha sağlıklı olabilmesi için şekersiz kakao tozu veya yüzde 85 bitter çikolata kullanılarak evde hazırlanmalıdır. Daha az yağlı bir versiyon için, bitki bazlı bir süt eklenebilir. Bal veya pekmez ile tatlandırılabilir fakat aşırıya kaçılmaması gerekir.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

İsotun Az Bilinen 11 Faydası
İsotun Az Bilinen 11 Faydası

Yemekleri lezzetlendirmek ve tadını daha da enfes hale getirmek için baharat kullanılmaktadır. Kullanılan baharatlar zaman zaman renk ve koku verir. Bazıları acı, bazıları ekşi bazıları da mayhoş bir aroma katar. Sizlere acı tat veren baharatlardan isot hakkında bilgiler vermek için bu yazıyı hazırl

Yemekleri lezzetlendirmek ve tadını daha da enfes hale getirmek için baharat kullanılmaktadır. Kullanılan baharatlar zam...

Rafine Şeker Nedir, Nerelerde Bulunur?
Rafine Şeker Nedir, Nerelerde Bulunur?

Şeker; meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve kuru yemişlerde doğal şekilde bulunmaktadır. Doğal şekerler ticari kullanım için bir dizi işlemden geçirilerek rafine şeker içeren gıdalar üretilir. Sofra şekeri olarak bildiğimiz toz veya küp şeker, fruktoz içeren mısır şurupları rafine şeker ör

Şeker; meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve kuru yemişlerde doğal şekilde bulunmaktadır. Doğal şekerler ticari...

Yoğurdun Cildinizi Yenileyecek 8 Faydası
Yoğurdun Cildinizi Yenileyecek 8 Faydası

Yoğurtta yer alan protein, kalsiyum, D vitamini ve probiyotikler sindirim sistemi için yararlıdır. Sindirim sisteminin iyi çalışmaması vücutta toksin birikmesine sebebiyet verir. Toksinlerin vücutta birikmesi cilde zarar verir. Bu olumsuz özelliklerden korunmak için günlük düzenli olarak yoğurt tüke

Yoğurtta yer alan protein, kalsiyum, D vitamini ve probiyotikler sindirim sistemi için yararlıdır. Sindirim sisteminin i...