Yer Elmasının İnanılmaz Yararları

20 Mayis 2021

Vitamin ve mineral deposu olan yer elmasının faydalarını ve nasıl tüketileceğini bu yazımızda sizler için ele aldık.
Yer elması içinde önemli birçok özellik barındırmasına rağmen maalesef kendisine hak ettiği değer verilmemekte ve mutfaklarımızda çok da fazla yer almamaktadır.
Yer elması vitamin, mineral ve demir açısından zengindir. İçerisinde nişasta ve kalori bulundurmamasından dolayı kilo vermede oldukça etkili olabilir. Şeker hastalarının da yemek listelerindeki önemli besinlerinden bir tanesidir.
Yer elması bitkisi; bir ayçiçeği gibi görünür, ancak aynı zamanda çok sayıda yenilebilir yumrular verir ve görünüşte zencefile çok benzemektedir. Yumrular, patateslerden daha küçük, daha tatlı, daha keskindir ve daha besleyicidir.
A ve B vitamini içeriğinde yüksek derecede bulunur. Özellikle az oranda yağ bulundurmasına karşılık yüksek seviyede lif oranına sahiptir.


Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?


Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Özellikle soğuk havalarda çok ihtiyacımız olan şey bağışıklık sistemimizin güçlü olması. A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidan vitaminler, yer elmasında az miktarda da olsa bulunur. Tüm bu vitaminler, karotenler gibi flavonoid bileşiklerle birlikte kanser, viral öksürük, inflamasyon ve soğuk algınlığı nedeniyle vücut korumasını yerle bir eden serbest radikalleri ararlar ve vücut sisteminden dışarı atarlar.


Kan Şekeri Dengesini Korur
Lifli besinlerin özelliklerinden bir tanesi de kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktır. İçinde nişasta bulunmamasından dolayı şeker hastalarının da tüketebileceği besinler listesinde yer alır.


Sindirim Sistemine Yardımcıdır
Sahip olduğu insülin değeri ile sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olur. İnsülin suda çözülebildiği için kabızlık sorununun ortaya çıkmasını engellemeye de yardımcıdır.


Kas Fonksiyonunu Arttırır
Yer elması çok iyi bir demir kaynağıdır. Kırmızı et yerine tüketebileceğiniz bir alternatiftir. Demir de kas sağlığı için vazgeçilmezdir. Demir kasların kasılması için gerekli olan oksijen ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Eksik demir demek kas zayıflaması ve kas güçsüzlüğü demektir.


Kalp ve Damar Sistemine Destektir
Yer elması, sinirler ve kas arasında mesaj iletmek için kullanılan asetilkolin denilen nörotransmitter üretmek için gerekli olan Thiamine bakımından zengindir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda da tiamin’in sağlıklı ventriküler fonksiyonunu koruduğu ve kalp yetmezliğine yardımcı olması nedeniyle kalp hastalığına karşı mücadelede yardımcı olduğunu göstermiştir.


Diğer özelliklerini ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
• Yaşlanmayı önlemeye yardımcıdır.
• Diş sağlığını düzeltmede yardımcıdır.
• Kan basıncını kontrol eder.
• Kolesterol düzeylerini kontrol edebilir.
• Saç sağlığı için etkilidir. Haşlanmış suyu ile saçların yıkanmasında saçları parlatır ve saç diplerini kuvvetlendirir.
• Romatizma ağrılarına ve kronikleşen ağrılara iyi gelir.
• Emziren annelerde sütünün arttırılmasında fayda sağlar.
• Göğsü yumuşatarak, öksürüğü kesmektedir.


Yer Elması Nasıl Tüketilir?
Uzmanlar yer elmasının genellikle çiğ olarak tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Çiğ olarak yer elmasının lezzetini arttırabileceğiniz tek yöntem onu salatalara eklemek olacaktır.
Fırında pişmiş, püre haline getirilmiş, buğulanmış veya çorbalara, turşu ve soslara eklenebilen veya salatalarda çiğ yenilebilecek bir sebze olarak kullanılır.
Yer elmasından patates kızartması benzeri lezzetli kızartmalar yapabilirsiniz.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Meyvelerdeki Şeker Gerçekten Zararlı Mı?
Meyvelerdeki Şeker Gerçekten Zararlı Mı?

Meyveler, şekerlerin emilimini geciktiren çok miktarda lif içerir. Bu nedenle, işlenmiş gıdalardan gelen şekerden daha az pankreas stresine neden olur. Meyvelerin sayısız sağlık yararı da vardır. Daha fazlasını yazımızda anlatacağız.

Meyveler, şekerlerin emilimini geciktiren çok miktarda lif içerir. Bu nedenle, işlenmiş gıdalardan gelen şekerden daha a...

Yulaf Sütü ve Badem Sütü: Hangisi Daha İyi?
Yulaf Sütü ve Badem Sütü: Hangisi Daha İyi?

Yulaf sütü ve badem sütü, genellikle süt içermeyen içecekler ve tatlılarda bulunan iki popüler bitki bazlı içecek. Son zamanlarda sadece kahve dükkanlarında ve smoothie barlarında ortaya çıkmaya başlamakla kalmadılar, aynı zamanda bu sütler aynı zamanda alışveriş listesi zımbaları haline geldi ve b

Yulaf sütü ve badem sütü, genellikle süt içermeyen içecekler ve tatlılarda bulunan iki popüler bitki bazlı içecek. Son ...

Nasıl Daha İyi Uyursunuz? Yardımcı Olacak 3 İpucu
Nasıl Daha İyi Uyursunuz? Yardımcı Olacak 3 İpucu

Her şeyi doğru yaptın. Neden uyuyamıyorsun? Görünen o ki, iyi uyku hijyeni (uyku bozukluklarını azaltan alışkanlıklar ve rutinler) her zaman yeterli değildir.

Her şeyi doğru yaptın. Neden uyuyamıyorsun? Görünen o ki, iyi uyku hijyeni (uyku bozukluklarını azaltan alışkanlıklar ve...