Fıstık Ezmesi ve Faydaları

12 Mayis 2021

Dünyada Sevilerek Tüketilen Fıstık Ezmesi Lezzeti
Yüzyıllar önce gıda olarak tüketilmeye başlayan yer fıstığı, günümüzde de sıklıkla tüketilen kuruyemiş çeşitleri arasında yer almaktadır. İlk olarak Güney Amerika’da gıda olarak tüketilmeye başlanan fıstık, yapılan ticaretler sayesinde tüm dünyada tüketilen bir gıda maddesi haline gelmiştir. İnsan sağlığına sayısız fayda sağlayan fıstık, günümüzde farklı formlarda tüketilen bir besindir. Fıstıkların ezilmesinin ardından çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile üretilen fıstık ezmesi, fıstığın sevilerek tüketilen formlarından biridir. Fıstık ezmesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında görebilirsiniz.

Fıstık Ezmesi Nedir, Nasıl Üretilir?
Tüm dünyada sevilerek tüketilen tatlı ezme çeşidi olan fıstık ezmesi, ülkemizde özellikle kahvaltı sofralarının aranan lezzetlerinden biridir. Lezzeti ve sunduğu fıstık aroması ile sevilerek tüketilen fıstık ezmesinin patenti 1884 yılında Kanadalı Marcellus Gilmore Edson tarafından alınmıştır. Lezzetli fıstık ezmesi ürünleri nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Fıstık ezmesi, toplanarak kabuklarından temizlenen fıstıkların kavrulması ile imal edilmektedir. Özenle kavrulan fıstıklar, öğütücüde bir süre ezilerek ezme haline getirilmektedir. Ardından şeker, bal veya pekmez gibi ürünler ile tatlandırılan fıstık ezmesi ürünleri, eşsiz lezzeti ile sofralarınızda yerini alıyor. Fıstık ezmesi ürünleri, günümüzde gıda markaları tarafından üretilip ambalajlanarak tüketicilerine ulaştırılmaktadır. Gıda markaları tarafından üretilen fıstık ezmesi ürünlerinin iki çeşidi bulunmaktadır. Fıstık ezmesi çeşitlerini parçacıklı fıstık ezmesi ve şekersiz fıstık ezmesi olarak satışa sunulmaktadır.

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?
Fıstık ezmesi, ham maddesi olan yer fıstığının barındırdığı vitaminleri ve mineralleri içeriğinde barındıran bir gıda maddesidir. Bu sebeple vücut için güçlü bir protein kaynağı olan fıstık ezmesi ürünlerinin insan vücudu için sayısız fayda sağladığı bilinmektedir. Biz de fıstık ezmesinin sağlığımıza faydalarını sizler için araştırdık.

  • Fıstık ezmesi ürünleri, içeriğinde yüksek oranda bulunan protein sayesinde vücutta bulunan kasları geliştirerek kemik gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir.
  • İçeriğinde yüksek oranda doymamış yağ barındıran fıstık ezmesi ürünleri, düzenli tüketilmesi halinde kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan doymamış yağlar sayesinde fıstık ezmesi tip 2 diyabete yakalanma riskini en aza indirmektedir.
  • Fıstık ezmesi, içeriğinde B6 vitamini ve bol miktarda potasyum barındıran bir gıda maddesidir. Fıstık ezmesi, sağlık açısından birçok faydası bulunan kalsiyum, sodyum ve demir gibi mineralleri de içinde barındırmaktadır.
  • Kalori açısından oldukça zengin olan fıstık ezmesi ürünleri içerisinde bulunan kaloriler vücuda enerji sağlamaktadır.
  • Fıstık ezmesi, yüksek bir lif kaynağı olması sebebiyle oldukça besleyici ve doyurucu bir gıda maddesidir.
  • İçeriğinde bol miktarda protein ve lif barındıran fıstık ezmesi ürünleri, düzenli tüketildiği takdirde kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.
  • Güçlü bir enerji kaynağı olan fıstık ezmesi ürünleri, düzenli tüketildiğinde cinsel performansınızı da iyileştirmektedir.


Fıstık Ezmesi Nasıl Tüketilir?
Sağlık deposu olan fıstık ezmesi çeşitlerini kahvaltılarda ya da ara öğünlerde sade olarak tüketebileceğiniz gibi kurabiye, kek, pasta, brownie, cupcake gibi hamur işlerine ekleyerek hazırladığınız aperatiflerin lezzetini arttırabilirsiniz. Spor ile ilgileniyorsanız yaptığınız egzersizleri, fıstık ezmesi ürünleri ile hazırlanmış aperatifler ile destekleyerek egzersizlerinizi daha yararlı hale getirebilirsiniz.

Fıstık Ezmesi Ürünleri Nasıl Saklanır?
Satın aldığınız fıstık ezmesi ürünlerini cam kavanozda ya da cam saklama kabında saklayabilirsiniz. Fıstık ezmesi ürünlerini güneş ışığından uzak tutarak uzun süre sağlıklı bir biçimde tüketebilirsiniz. Bu sebeple kavanoz ya da saklama kabı içerisine aldığınız fıstık ezmesi ürününü kavanozun ya da saklama kabının ağzını kapatarak buzdolabında güvenle muhafaza edebilirsiniz.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Fıstık Fıstık Ezmesi Saklama Koşulları Kemik Sağlığı Diyabet B Vitamini

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Ham Balın Faydaları
Ham Balın Faydaları

Ham bal, yüzyıllar boyunca halk arasında geleneksel bir ilaç kullanılmış, farklı sağlık yararları ve tıbbi kullanımları bulunmaktadır. Hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için kullanılmaktadır. Sağlık faydalarının çoğu, pastörize edilmemiş ya da çiğ balda bulunmaktadır.

Ham bal, yüzyıllar boyunca halk arasında geleneksel bir ilaç kullanılmış, farklı sağlık yararları ve tıbbi kullanımları ...

Macadamia Yağının Faydaları
Macadamia Yağının Faydaları

Macadamia fındığı, ince, tereyağı benzeri bir tada ve kremsi bir dokuya sahip fındık türüdür. Macadamia yağı veya Macadamia fıstığı yağı olarak bilinen bu fındık yağı, Avustralya Macadamia integrifolia ağacının meyvesinden veya cevizinden yağ çıkarılmasıyla üretilir.

Macadamia fındığı, ince, tereyağı benzeri bir tada ve kremsi bir dokuya sahip fındık türüdür. Macadamia yağı veya Macada...

Elma Sirkesinin Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir?
Elma Sirkesinin Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sirke yemeklerde, temizlikte kullanıldığı gibi sağlık içinde çok faydalıdır. Üzüm ve elma sirkesi vardır. Tüm marketlerde kolaylıkla bulunabilir ve fiyatı da gayet uygundur. Sirke satın alınabileceği gibi evde de kolaylıkla yapılabilir. Zaten evde yapmak çok daha mantıklıdır. Kokusu biraz itici gele

Sirke yemeklerde, temizlikte kullanıldığı gibi sağlık içinde çok faydalıdır. Üzüm ve elma sirkesi vardır. Tüm marketlerd...