Haşhaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?

18 Nisan 2021

Haşhaş tohumu antik çağlardan beri tıbbi, mutfak ve narkotik özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Tohumların, kadın doğurganlığının artırılmasından, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına kadar çeşitli sağlık yararları vardır. Ayrıca özellikle sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olmak için biçilmiş kaftan gibi gözüküyor. Bununla birlikte, tohumların karanlık yüzleri de var: Haşhaş tohumlarından türetilen uyuşturucu maddeler ne yazık ki bazen ölümcül sonuçlara sebep oluyor. Bu yüzden haşhaş tohumunun sağlık yararlarına baktığınızda tehlikelerine de göz atmanız gerekebilir. Bu yazıda her ikisini de bulacaksınız.

Haşhaş Tohumunun Yararları Nelerdir?

Kadınlarda Doğurganlığı Artırır
Bu aslında, son zamanlarda haşhaş tohumu hakkında ortaya çıkan en heyecan verici çalışmalardan biridir. Kadınların fallop tüpleri tıkanıklığını giderebileceğine dair çok eskilerden kalma bir gelenek vardı ve araştırmacılar bu durumu inceledi. Pek çok çift, rahme giden yumurtaları engelleyen fallop tüpleri tıkanması nedeniyle zorluk çekmektedir. Ancak haşhaş tohumu ve haşhaş tohumu yağının özellikle fallop tüpü tıkanıklığı konusunda işe yaradığı gösterilmiştir.
Histerosalpingografi ilaçlı rahim veya fallop tüpü filmidir. Fallop tüplerine ve rahme bir madde verilir ve daha sonra bu bölgelerin filmi çekilir. İşte bu noktada haşhaş tohumu yağı doğurganlığa yardımcı olabilir. Adelaide Üniversitesi’nden bilim adamları rasgele 1119 kadının fallop tüplerini haşhaş tohumu yağı veya su ile yıkadı. Haşhaş tohumu yağı kullanılan kadınlar, işlemi takip eden altı ay içinde % 40 oranında başarılı şekilde gebe kaldı. Buna karşı su ile işlem yapılanların sadece % 29’u gebe kalabildi.
Araştırmacılar, haşhaş tohumu yağının kritik faktör olup olmadığını henüz bilmiyorlar; zira fallop tüplerinde kalan mukus ve artıkları sudan daha iyi yıkıyor olabilir. Veya haşhaş tohumu yağı içerisinde bulunan bir bileşik henüz bilinmeyen bir reaksiyon sonucu içeriyi temizliyor olabilir. Her iki durumda da, haşhaş tohumu yağı ile fallop tüpü yıkama çok yeni bir kısırlık tedavisidir ve etken maddenin yağ mı yoksa haşhaş tohumumu olduğu henüz bilinmemektedir. Haşhaş tohumu yağı ile tüp yıkama işlemi üzücü bir tüp bebek denemesinden önce düşünülmelidir.

Cilt ve Saç Sağlığını Geliştirir
Haşhaş tohumunun antienflamatuvar özellikleri cilt iltihaplarını azaltır. Haşhaş tohumu içindeki linoleik asit cildi rahatlatır ve egzama semptomlarını hafifletir. Çalışmalar, vücuttaki düşük linoleik asit seviyelerinin akne dahil bazı cilt koşullarına neden olabileceğini göstermiştir. Linoleik asit ayrıca kafa derisinin sağlığı için önemlidir ve kepeklenmeyi önlemeye de yardımcı olur.
Haşhaş tohumunu güzelce toz haline gelinceye kadar ezin ve bir gece sütte bekletin. Birkaç damla limon suyu ekleyin, iyice karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Kuruduktan sonra iyice durulayın. Limon suyu egzama kaşıntısını da azaltacaktır. Haşhaş tohumu tozuna ayrıca süt kaymağı ilave edilebilir ve etkilenen alanlara uygulanabilir. Parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmek için yüzünüze de uygulayabilirsiniz.

Sindirim Sağlığını Geliştirir
Haşhaş tohumu sindirimi destekleyen ve kabızlığı önleyen diyet lifi bakımından zengindir. Haşhaş tohumundaki C vitamini, sindirim kanalı dokularını sağlıklı tutmak için kolajen üretimine yardımcı olur. Bu nedenle de sağlıklı bir sindirim sistemi için yararlıdır. Bir bardak suya bir çay kaşığı haşhaş tohumu tozu ilave edip kaynatın. Tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Haşhaş tohumu tozunu ayrıca, salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Çörek otu ya da susamınız olmadığından poğaça ya da böreklerin üstüne serpebilirsiniz.

Uykusuzluğu Tedavi Edebilir
Zengin bir magnezyum kaynağı olan haşhaş tohumu uykuyu teşvik ederek uykusuzluğun tedavisinde yardımcı olabilir. Haşhaş tohumunda bulunan magnezyum uyku hormonu olan melatonini artırır ve ayrıca stres hormonu olan kortizolü azaltır. Haşhaş tohumunda bulunan çok az miktarda afyon etkili alkaloidler de uyumaya yardımcı olur. Bir çay kaşığı haşhaş tohumunu bir bardak sıcak sütle karıştırın ve yatmadan önce tüketin.

Kan Dolaşımını Artırır
Haşhaş tohumunda Demir ve B6 vitamini bulunur ve bu, anemik koşullar için etkilidir. Demir kan dolaşımını geliştirir ve vücuda oksijen sağlar. Haşhaş tohumunda bulunan bakır da kan dolaşımını artırabilir.

Kemik Sağlığını Destekler
Haşhaş tohumundaki çinko kemik yoğunluğunu artırır. Çalışmalar, düşük kemik kütlesinin düşük çinko seviyesiyle ilişkili olduğunu kanıtlamıştır. Kemik yenileme döngüsünde önemli bir rol oynar. Haşhaş tohumları osteoporoz riskini azaltan zengin bir kalsiyum kaynağıdır. İçerisinde bulunan fosfor, kemik gelişimini destekleme konusunda kalsiyumdan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Kalp Hastalıklarına Yakalanma Riskini Azaltabilir
Haşhaş tohumunda bulunan antioksidan özellikler kalp sağlığını geliştirir. İçerisindeki linoleik asit, B2 vitamini ve B6 vitamini kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Haşhaş tohumu, yağ asitleri bakımından zengindir, bu da atardamarlarda tıkanma riskini azaltabilir.

Haşhaş Tohumunun Dezavantajları Nelerdir?
Haşhaş tohumu çayı içmek, tohumlarda bulunan uyuşturucu etkili maddeyi almanın en kolay yoludur. Haşhaş tohumu çayı, öğütülmüş tohumlar kaynatılarak yapılır. Ancak haşhaş tohumu çayının ne kadar tehlikeli olabileceğini vurgulamak zorundayım. Bunun nedeni, çaydaki uyuşturucu madde miktarının her defasında değişebilmesidir. Nitekim, 1996 yılında Adli Bilimler Dergisi’nde yapılan bir araştırmada, morfin içeriğinin 125 katı kadar değişebileceği gösterildi. İçerisindeki bu maddelerin fazla alınması öldürücü olabilir. Sıklıkla aşırı dozda haşhaş tohumu tüketmek veya çayını içmek, pulmoner ödem oluşturabilir.

Haşhaş Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?
Aşırı doz tüketmek ölüm riskini artırıyor. Ancak başka yan etkileri de vardır. Birçok kişi haşhaş tohumu tükettikten ve etkisi geçtikten sonra akut mide ağrısı yaşıyor. Bu genellikle içerisindeki maddenin ortak bir yan etkisidir. Genellikle “akşamdan kalma” tarzında baş ağrıları da yapabilir.

Haşhaş Tohumu Bağımlılık Yapar mı?
Aslında haşhaş tohumunu arka arkaya ve çok sık tüketmenin en olumsuz etkisi bundan zevk almanızdır. İçerisindeki Opioid denilen uyuşturucu etkili içerik, insanlarda bağımlılık yapan maddelerden biridir ve tüketim miktarı yüksekse haşhaş tohumuna birkaç gün içerisinde kolayca bağımlılık geliştirebilirsiniz. Dahası, vücut tolerans oluşturduğu için uyuşturucu etkisi hafifler ve her defasında dozaj artırılır. Bu şekilde dozaj arttıkça hem bağımlılık hem de ölüm riski artar.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Her Gün 4 Badem Tüketmenin Faydaları
Her Gün 4 Badem Tüketmenin Faydaları

Her gün badem yemenin, karbonhidrat tüketimini azaltmanıza ve sonuç olarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Beslenme alışkanlığınıza bademi eklemek metabolizmanızı stabilize edecek ve yağ yakma sürecini destekleyecektir.

Her gün badem yemenin, karbonhidrat tüketimini azaltmanıza ve sonuç olarak kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor...

Ispanağın Faydaları
Ispanağın Faydaları

Koyu yeşil yapraklı sebzelerden birisi olan ıspanak, zengin besleyici içeriğinden dolayı yemek ya da çorba olarak dünyanın her yerinde tüketilmektedir. Genellikle kış ve ilkbahar aylarında bolca bulunan ıspanak, her mevsim güvenle tüketilen bir sebzedir.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerden birisi olan ıspanak, zengin besleyici içeriğinden dolayı yemek ya da çorba olarak dünyan...

Siyah Çay Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Siyah Çay Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Özellikle Türkiye’de günlük olarak sürekli tükettiğimiz siyah çay, herkesin vazgeçmeksizin içtiği bir üründür. Bu çay, klasik çay bitkisinin yapraklarından üretilir ve demlendiğinde koyu renkli rengi ile bilinir. Bu çay diğerlerinden daha fazla oksitlenir, bu da daha kuvvetli ve uzun süreli tat verm

Özellikle Türkiye’de günlük olarak sürekli tükettiğimiz siyah çay, herkesin vazgeçmeksizin içtiği bir üründür. Bu çay, k...