Ananasın Faydaları Nelerdir, Neden Ananas Tüketmeliyiz?

07 Nisan 2021

Ana vatanı Güney Amerika olan ananas, ananasgiller familyasından bir bitkidir. Güzel kokulu, iri ve lezzetli bir meyve olan ananas, sıcak ülkelerde yetişir. Hem sade, hem de tatlıların içerisine eklenerek tüketilen ananas, Hindistan ve Filipinler'de yetiştirilir. Ülkemizde ise Mersin, Antalya ve Adana'da yetiştirilmektedir. Peki, ananasın faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

İşte, ananasın şaşırtıcı faydaları:

• İçeriğinde potasyum, bakır, kalsiyum, manganez ve beta karoten barındıran ananas, bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Vücuda enerji verir, güç ve direnci arttırır.
• C vitamini bakımından zengin olduğu için, hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir. Ananasta bulunan C vitamini değeri portakaldan daha yüksektir.
• Mide asidinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
• Bağırsak florasının doğru çalışmasına destek olur. Sindirim sisteminin dostudur.
• Yağ yakımını hızlandırır. Ananasın suyu ödem atmak için oldukça etkilidir.
• Kilo kontrolünü destek olur. Diyet listelerinde yer verilen bir meyvedir.
• Kanserli hücrelerin çoğalmasını ve büyümesini önler.
• Lif bakımından zengindir. Sindirim sürecini hızlandırır.
• İyileştirici özellikleri mevcuttur. Hasar görmüş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
• Kalp ve damar sağlığını korur, dolaşım sisteminin tedavisinde etkilidir.
• Spor ve fiziksel yaralanmaların iyileşme sürecini hızlandırır.
• Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Kireçlenmeyi önler.
• Tansiyonu düşürür, kan dolaşımını düzenler ve ağız sağlığını korur.
• Cilt, göz, tırnak ve saçları korur.
• Yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Stres düzeyini düşürür.

Ananas Nasıl Tüketilir?
Daha önce dediğimiz gibi ananas, kabukları soyularak sade bir şekilde tüketilebilir. Aynı zamanda salata ve tatlı yapımında da kullanılan bir meyvedir. İsteğe göre ananasın suyu sıkılarak günde 1 bardak olacak şekilde içilir. Diyet listeleri için de uygun bir besindir. 'Ananas yoğurtla yenir mi?' diye merak edenler için, cevap evettir. Ananas ve yoğurt karıştırılarak tüketildiğinde kan şekeri daha iyi dengelenir. Ayrıca yağ yakımı kolaylaşır ve metabolizma daha kontrollü çalışır.

Ananas Kabuğu Nasıl Tüketilir?
Ananas kabuğunun öksürüğe ve solunum yolu rahatsızlıklarına olumlu etkileri vardır. Ananas kabuğunu tüketebilmek için bir litre su kaynatın. Ananas kabuklarını güzelce kesin. Kaynayan suyun içerisine ananas kabuklarını ekleyin ve ocağın altını kapatın. Kabukları suyun içerisinde ortalama 1 saat kadar bekletin. Daha sonra kabukları süzün. Hazırladığınız karışıma 1 yemek kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Ananas kabuğu karışımını günde 3 kaşık olacak şekilde tüketebilirsiniz. 3 kaşıktan fazla tüketilmesi sakıncalıdır.

Ananas Besin Değerleri Nedir?
100 gram ananas, yaklaşık 50 kalori içerir. 100 gram ananasta 1 gr. protein, 14 gr. şeker, 21.6 gr. karbonhidrat ve 1.7 gr. yağ bulunmaktadır. Bir bardak ananas suyu, yetişkin bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının %42'sini, manganezin %6'sını, B1, B6 ve B9 vitaminlerinin minimum %10'unu karşılamaktadır. Ananas beta karoten içeren bir meyvedir. İçeriğinde az miktarda A ve K vitamini, fosfor, demir, çinko ve bakır mineralleri bulunmaktadır.

Ananasın Zararları Nelerdir?
• Olgunlaşmamış ananas hem çocuklar, hem de yetişkinler için tehlikelidir. İshale ve kusmaya neden olacağı için olgunlaşmamış ananas kesinlikle tüketilmemelidir.
• Ananasın fazla tüketilmesi halinde kusma, ishal ve döküntü problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca dil, diş eti ve dudaklarda hassasiyet yaratabilir.
• Hamileler, emziren anneler ve bebeklerin ananas tüketmesi önerilmemektedir.
• Reflüsü olan kişilerin ananas tüketmesi önerilmez. Ananas, reflüyü arttırabilir, mide ekşimesine yol açabilir.
• Bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir.

Önemli Not: Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, düzenli ilaç kullanan kişiler, antibiyotik, kan inceltici, antidepresan, antikonvulzan ve beta bloker ilaç kullanan kişiler ananas tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Ananasa alerjisi olan kişiler de bu meyveyi ve suyunu kesinlikle tüketmemelidir.

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Balık Yağı Faydaları: Neden Balık Yağı Kullanmalıyız?
Balık Yağı Faydaları: Neden Balık Yağı Kullanmalıyız?

Balık yağı omega 3 yağ asitleri ile doludur. Omega 3 yağ asitleri vücutta üretilmediğinden ve kas aktivitesinden hücre büyümesine kadar birçok fonksiyon için gerekli olduğundan yediklerimizden gelmelidir.

Balık yağı omega 3 yağ asitleri ile doludur. Omega 3 yağ asitleri vücutta üretilmediğinden ve kas aktivitesinden hücre b...

Yüksek Kaliteli, Dinlendirici Bir Gece Tasarlayın
Yüksek Kaliteli, Dinlendirici Bir Gece Tasarlayın

Duymadıysanız, uyku sağlığınız için kesinlikle çok önemlidir. Birkaç basit strateji ile vücudunuzun ve zihninizin hak ettiği yüksek kaliteli, dinlendirici uykuyu elde edebilirsiniz.

Duymadıysanız, uyku sağlığınız için kesinlikle çok önemlidir. Birkaç basit strateji ile vücudunuzun ve zihninizin hak et...

Bıldırcın Yumurtasının Yararları
Bıldırcın Yumurtasının Yararları

Protein ve mineral açısından oldukça zengin olan bıldırcın eti, besleyici olduğu gibi lezzetlidir de. Tavuk ve diğer kümes hayvanlarına oranla oldukça küçük sayılacak ebatlarda yumurtlayan bıldırcın, vitamin ve mineral bakımından oldukça yüksek yumurtalar bırakmaktadır.

Protein ve mineral açısından oldukça zengin olan bıldırcın eti, besleyici olduğu gibi lezzetlidir de. Tavuk ve diğer küm...