Narın Cilde Faydaları Nelerdir?

25 Şubat 2020

Nar, dünyadaki en sağlıklı meyvelerden biridir. Narın vücudunuz için inanılmaz faydaları vardır. İlahi bir meyve olarak adlandırılır, çünkü teolojik kitaplarda en çok bahsedilen meyvedir. Narın antioksidan, antiviral ve anti-tümör özelliklerine sahip olduğu ve özellikle A vitamini, C vitamini ve E vitamini ile folik asidin iyi bir vitamin kaynağı olduğu söylenmektedir. Bu muhteşem meyve hem şarap hem de yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidandan içermektedir. Nar tüketimi aynı zamanda her türlü hastalık riskini de azaltır. Narın sağlığa faydalarından yararlanabilmek için nar suyu ya da narın kendisini tüketebilirsiniz. Bununla birlikte narın cilde olan faydalarını görebilmek için doğrudan cilt üzerine de uygulayabilirsiniz. Piyasada da nar suyu veya yağı ekstresi içeren çeşitli kozmetik ürünleri bulunmaktadır.

Nar sağlığa olan sayısız faydalarından dolayı haklı olarak “mucize meyve” olarak anılmaktadır. Son zamanlarda ise narın cilde olan faydaları keşfedilmiştir. Tıpta narın kullanımı M.Ö 1552 yıllarına kadar izlenebilmektedir. Eski Mısır papirüslerinde narın şifa amaçlı kullanımını gösteren kayıtlar bulunmaktadır. Görünüşe göre, Antik Yunan şifacılarda çeşitli hastalıkların tedavisinden nardan faydalanmaktadır. Antik Yunan’da nar ile tedavi edilen hastalıklar arasında artrit, dolaşım bozuklukları, sindirim sorunları ve enfeksiyonlar sayılabilir. Nar eski zamanların güzellik sırlarının bir parçası olsa da modern çağda narın güzellik ürünlerinde kullanımı, narın cilde olan faydalarının keşfedilmesinin ardından başlamıştır.

Antioksidan zenginidir

Nar taneleri canlı kırmızı tonlarını polifenollerden alır. Bu elementler güçlü antioksidanlardır. Nar suyu, diğer meyve sularına oranla daha yüksek seviyede antioksidan içerir. Ayrıca kırmızı şarap ve yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan vardır. Nar suyunda bulunan antioksidanlar serbest radikallerin giderilmesine, hücrelerin zarar görmemesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Akne

Akne çoğunlukla sindirim sorunları veya hormonal dengesizliğin bir sonucudur. Nar genellikle sorunu temelinden yok ederek akne oluşumunun önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Sindirim sorunlarını düzeltir ve sağlıklı kan dolaşımını arttırır. Çoktan patlak vermiş bir akne salgınınız varsa etkilenen bölgeye nar uygulamak biraz rahatlama sağlayabilir. Nar sivilceleri iyileştirir ve ayrıca etkilenen bölgede dokuların yenileyerek skar (yara) oluşumunu önler.

Yaşlanma Karşıtı Etkileri

Nar suyu, güneşe maruz kalma ya da yaşlanma nedeniyle hasar alan ciltler için harika bir çözümdür. Nar suyu ciltteki bu hasarı onarır böylece genç ve pürüzsüz bir cilde kavuşursunuz. Nar, fibroblastlar denilen kollajen ve elastin üretiminden sorumlu hücrelerin ömrünü uzatır. Kollajen ve elastin cildi yeniler ve ona elastikiyet sağlar. Bu da cildi yıllar boyu genç tutar ve kırışıklıkların görünürlüğünü minimuma indirir.

Yara İyileşmesi

Nar çekirdekleri muhteşem iyileştirici özellikler ihtiva eder. Bu çekirdekler yaranın hızlı iyileşmesini teşvik eder ve aynı zamanda enfeksiyonlara karşı savaşır. Ayrıca iyileşmeden sonra deride yara veya iz kalmamasını sağlar.

Narın Bileşenleri ve Özellikleri

Nar cildi güzelleştiren ve ömrünü uzatan B5 ve C vitaminleri, potasyum ve polifenoller gibi maddeler bakımından zengindir. Bu serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olan ellagik asit ve antioksidanların iyi bir kaynağıdır. Punisik asit içerdiğinden cilt için nar çekirdeği yağı, bir “gençlik iksiri” olarak kabul edilebilir. Punisik asit hücre yenilenmesi ve çoğalması için etkili bir omega 5 konjuge yağ asididir. Yaşlanma sürecini önemli ölçüde geciktirir. Aynı zamanda fitoöstrojenler bakımından da zengindir.

Nar İçeren Kozmetik Ürünleri:

Narın cilde olan faydalarından yararlanabilmek için iki yöntem vardır. Bunlardan ilki narın doğal olarak uygulamak, ikincisi ise nar içeren kozmetik ürünleri kullanmaktır. Bu kozmetik ürünleri üretilirken nar tanelerinin özütünü çıkararak, özütü bir dizi diğer kimyasal maddeler ile birleştirilmektedir. Bunun bir sonucu olarak, narın en iyi özellikleri aşırı işleme nedeniyle kaybolmaktadır. Ayrıca, bu ürünler genellikle çok pahalıdır ve istenen sonuçları üretemezler. Bu sorunun üstesinden gelmek için en iyi çözüm cildinize ev yapımı nar suyu uygulamaktır. Ev yapımı nar suyu yapmak oldukça basittir sadece bir avuç nar tanesi alın ve blenderdan geçirin. Süzün ve doğrudan cildinize veya etkilenen bölgeye uygulayın. Hiç bir işlemden geçirilmediğinden ya da hiç bir kimyasal madde eklenmediğinden özellikleri bozulmadan kalır. Doğal nar suyu maksimum fayda elde etmek için en iyi yoldur.

Narın cilde faydaları sonsuzdur ancak etkisini görmek istiyorsanız, uzun bir süre boyunca uygulamalısınız. Bu süreçte, aynı zamanda sindirim ya da dolaşım ile ilgili herhangi bir sağlık probleminden de kurtulabilirsiniz.

 

Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Nar Narın Faydaları Cilt Bakımı Cilt Sağlığı

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Soğuk Havalardan Cilt Nasıl Korunur?
Soğuk Havalardan Cilt Nasıl Korunur?

Cildinizi soğuk rüzgarlardan korumak için mutlaka bakım yapmalı ve kurumasını önleyerek kremler kullanmalısınız. Bu adımı yapmak kırışıklıkların azalmasında büyük rol oynuyor.

Cildinizi soğuk rüzgarlardan korumak için mutlaka bakım yapmalı ve kurumasını önleyerek kremler kullanmalısınız. Bu adım...

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde organlar, hücreler, dokular ve proteinler bulunurlar. Bunlar birlikte virüsler, bakteriler ve yabancı maddeler gibi hastalıklara sebep olan patojenlerle savaşırlar.

Güçlü bir bağışıklık sistemi insanı sağlıklı tutar. Peki hangi gıdalar onu güçlendiriyorlar? Bağışıklık sisteminde orga...

Gıda Bağımlılığı Hakkında Her Şey
Gıda Bağımlılığı Hakkında Her Şey

Pek çok davranış, bağımlılık olarak nitelendirilir - sonuçlarına rağmen, ezici bir şekilde yapmaya mecbur hissettiğimiz şeyler. Yiyecek bağımlılığı nedir ve nasıl tedavi edebiliriz?

Pek çok davranış, bağımlılık olarak nitelendirilir - sonuçlarına rağmen, ezici bir şekilde yapmaya mecbur hissettiğimiz ...