Tavuk Eti Pişirmeden Önce Yıkanır Mı?

29 Mart 2021

Tavuk pişirmeden önce yıkanır mı sorusu tavuk tüketenlerin ve tavuklu yemek hazırlayanların aklını kurcalayan konular arasındadır. Uzmanlar bu konu hakkında bilimsel çalışmaları esas alarak ciddi açıklamalarda bulunmuştur.
Eve giren her yiyeceğin ya da etin yıkanması gerektiğini düşünüyorsanız; sizlere bu yazı aracılığı ile çok önemli bilgiler vereceğiz. Gıda mühendislerinin ve uzmanların yanıtladığı tavuk eti pişirmeden önce yıkanır mı sorusunun dikkat çeken cevaplarını bu satırlarda bulabilirsiniz.

Tavuk Eti Pişirmeden Önce Yıkanır Mı?
Çok titiz bir yapınız varsa ve market alışverişi dönüşünce eve giren her paketi yıkıyorsanız; besinleri de sudan geçirme özelliğine sahip olduğunuzu tahmin edebiliriz. Bazı besinler yıkanmadan buzdolabına girmemelidir. Üzerindeki bakteriler diğer besinlere yayılarak çürümeye neden olabilir.
Söz konusu et ise; uzmanlar sizi bu durumda uyarmaktadır. Çünkü et ve et ürünlerinin yıkanması sizin için bazı riskler taşır.
En sık merak edilen sorulardan biri de tavuk eti yıkanır mı olarak dikkat çeker. Gıda mühendislerinin bu soruya verdiği yanıtları sizler için listemizde açıklıyoruz:
Beyaz etlerin ve özellikle de tavuk etinin, evinize kadar geliş süreci oldukça hijyenik adımlardan geçer.
Tavuk eti kesim fabrikalarında, tavuklar kurallara uygun kesilip parçalandıktan sonra paketleme öncesinde sterilize edilmektedir.
Kasaptan aldığınız açık tavuklar da yine aynı şekilde temiz bir süreçten geçer ve kasap reyonlarında yerini alır.
Uzmanlar, çiğ tavuk etinin pişirme öncesinde suyla temasının engellenmesini ifade etmektedir.
Tavuk pişirmeden yıkanır mı diye düşünenlere tavuk etinin yıkanmadan tencere ya da tavaya alınmasını önermektedir.
Tavuk göğüs eti, tavuk but ya da kanat, tavuk sarma gibi çeşitli etlerin sudan geçmeden soslanması ve pişirilmesi sağlığınız için daha uygun görülür.
Tavuk etinin üzerinde çiğ haldeyken yerleşen bazı bakteriler vardır. Bu bakteriler yıkanma evresinde yayılma özelliği gösterebilir.
Yıkanıp doğrama aşamasına geçtiğinde de kullanılan malzemelere bakteri yayılabilir.
Uzmanlar, çiğ tavuk etinde yer alan bakterinin çok iyi şekilde pişirildiğinde yok olduğunu da eklemektedir.
Belirli bir ısıda pişen tavuk eti, bakterilerden arınır ve sağlıklı bir beden için tüketilmesi önerilen beyaz etlerden biri olur.
Şayet daha önce tavuk etinin yıkanmaması gerektiğini duymadıysanız; yazımızdan faydalandıktan sonra tavuk etinin nasıl bir şekilde pişmeye hazırlanacağını sizlere aktarmış olalım.
Kasaptan ya da marketten satın aldığınız paketli çiğ tavuk etini, eve getirdikten sonra dilediğiniz şekilde doğrayın ve yıkamadan tencereye alın.
Fırında hazırlanacak tavuk etinin de yine yıkanmaması gerektiğini unutmayın.
Çiğ tavuk etinin temas ettiği bıçak, tabak ve doğrama tahtası gibi ürünleri de mutlaka çok iyi şekilde dezenfekte ettikten sonra kullanın.

Tavuk Eti Yıkanırsa Ne Olur?
Çiğ tavuk üzerinde bulunan bakteriler, suyla temas ettiği için hızla yayılma gösterebilir.
Diğer besinlere ve malzemelere yerleşen bakteriler, gıda zehirlenmesine neden olabilir.
Alışkanlıktan tavuk etini yıkıyorsanız; mutlaka kullandığınız eşyaların temizlendiğinden emin olmalısınız.
Tavuk eti yıkamak sağlığa %100 zarar vermez ancak bakterilerin vücudunuzdaki etkileri için de kesin bir ifade kullanılamaz.
Tavuk etini parçaladıktan sonra el, doğrama tahtası ve bıçağın temizliğini de mutlaka iyi şekilde yapmalısınız.
Çünkü yemek hazırlığı devam ederken diğer malzemelere de dokunacaksınız.
Elinizde bakteri oluşumunu önlemek için sabunla ellerinizin yıkanması önerilir.

Tavuk Eti Yıkanmadan Nasıl Doğranmalı?
Satın alınan tavuk etlerinde zaman zaman iç kısımlardan gelen kan görülebilir. Bu kanları temizlemek için sadece tavuk eti için kullanacağınız bir kesme tahtası seçmelisiniz.
Tavuk eti için ayrılan kesme tahtasını, diğer malzemelerden ayrı şekilde yıkadığınızda gıda zehirlenmesini de engellemiş olursunuz.

Tavuk Üzerindeki Bakterileri Nasıl Yok Edebiliriz?
Yemek yapmak için hazırlayacağınız tavuk etinin üzerinde rahatsız edici parçalar varsa; bu durumda yıkamanız önerilir.
Kan, toz, istenmeyen detayları temizlemek için soğuk suyla tavuğu yıkayabilirsiniz.
Suyun derecesi çok önemli olacaktır çünkü sıcak su, tavuğun yapısını anında değiştirecek ve tadını etkileyecektir.
Tavuk üzerindeki bakterilerin yok edilmesi için iyi bir pişirme tekniği uygulayabilirsiniz.
Dilerseniz etleri önce mühürleyebilirsiniz. Mühürleme işlemi ardından fırına ya da tencereye alıp tarifinizi uygulayabilirsiniz.

 


Makalemizi emojilerle desteklemeyi ve yorum yapmayı unutmayınız.


Bu içeriğe emojiyle tepki ver.


Etiket: Tavuk Tavuk Eti

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen Ol!

Sizin için Seçtiklerimiz:

Kokusuz Lahana Haşlama Yöntemleri
Kokusuz Lahana Haşlama Yöntemleri

Turpgiller familyasından bir bitki olan lahana, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklığı güçlendiren bu besin, aynı zamanda hazmı kolaylaştırır.

Turpgiller familyasından bir bitki olan lahana, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklığı güçlendiren bu besin, aynı...

Papatyanın Saçta Kullanımı Ve Etkileri
Papatyanın Saçta Kullanımı Ve Etkileri

Günümüzde genellikle saç rengini açmak adına kullanılmakta olan papatya suyu aynı zamanda saç dökülmelerine karşı ve de zayıflayan saçlarınızı güçlendirmek adına geleneksel olarak kullanılan bir yöntemdir. Papatyanın saçlarımıza faydalarından birisi doğal bir parlaklık kazandırmasıdır.

Günümüzde genellikle saç rengini açmak adına kullanılmakta olan papatya suyu aynı zamanda saç dökülmelerine karşı ve de ...

Düdüklü Tencere Kullanımında Püf Noktaları
Düdüklü Tencere Kullanımında Püf Noktaları

Düdüklü tencere kullanarak her türlü yemeği, gayet kısa sürede ve besin değerleri kaçmadan, aynı zamanda mutfağı kokutmadan ve en lezzetli şekliyle pişirmek mümkün. Tek yapmanız gereken, sizler için derlediğimiz düdüklü tencere kullanma kılavuzuna bir göz atmak.

Düdüklü tencere kullanarak her türlü yemeği, gayet kısa sürede ve besin değerleri kaçmadan, aynı zamanda mutfağı kokutma...